Nowy model Yutonga w Polsce

C

02-12-2022

W Warszawie 1 grudnia 2022 r. zaprezentowano nowy, elektryczny, chiński autobus Yutong U12.

Blisko 12-metrowy autobus może pokonać na jednym ładowaniu do 400 kilometrów. W zależności od specyfikacji może zabrać na pokład ponad 90 pasażerów. Rekuperacja pomaga wydłużyć zasięg, a baterie są wyposażone w nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Importerem jest Busnex Poland.

– To już piąty model marki Yutong, który wyjedzie na ulice polskich miast i gmin – mówił Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland. W ciągu 3 lat firma dostarczyła i zakontraktowała 55 autobusów elektrycznych dla 13 samorządów z 6 województw. Zawarty we wrześniu 2022 r. kontrakt na dostawę 20 „elektryków” Yutong E12 do Białegostoku był rekordowy dla Busnex Poland. Na liście znajduje się również Łomża z ośmioma egzemplarzami tego modelu, a także gminy Ojrzeń, Śniadowo, Ożarów Mazowiecki i Jawornik Polski. Wszystkie cztery samorządy zakupiły elektryczne Yutongi ICE12, aby dowoziły dzieci do szkół dzięki dofinansowaniu z programu „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. To właśnie od dostawy autobusu szkolnego dla małopolskiej gminy Bobowa rozpoczęła się działalność Busnex Poland. Kolejnym kamieniem milowym był kontrakt z Polkowicami. Dziewięć egzemplarzy modelu E10 od półtora roku obsługuje tamtejszą komunikację, przewożąc miesięcznie od 22 do 28 tys. pasażerów.

Firma zapewnia również serwis oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji e-busów. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe: w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych. Debiut autobusów Yutong na polskim rynku poprzedziło ponad 80 tys. kilometrów testów. „Elektryki” zostały sprawdzone przez samorządy i operatorów komunikacji publicznej m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Jeleniej Górze, Lidzbarku Warmińskim, Wejherowie, Ełku, Kętrzynie i Nysie.

PROMOCJA

PROMOCJA

 

Nowość i nagrody

Przy okazji premiery U12 firma ponownie wręczyła Nagrody Zielonego Napędu, w tym roku przyznawane w dwóch kategoriach: za inwestycje w elektromobilność w transporcie publicznym i wdrażanie wspierających ją innowacji. Za rozwój zielonego transportu publicznego nagrodzone zostały samorządy z Białegostoku i Iławy, które postawiły na elektryczne autobusy Yutong. Za innowacje w elektromobilności nagrody otrzymali: samorząd Łomży, który jest jednym z prekursorów stosowania OZE na potrzeby komunikacji miejskiej, a także firma Veolia za stosowanie rozwiązań zapewniających zieloną energię dla e-busów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C