Truck Biznes – 1 / 2025

C

WYDARZENIA

Spotkania Transportowe 2025 ruszają w Polskę

Rozpoczęła się wiosenna edycja Spotkań Transportowych 2025, która zainaugurowana została 20 lutego konferencją w warszawskim hotelu Novotel. W ramach tej edycji, spotkania odbywać się będą jeszcze czterokrotnie, co miesiąc, w różnych miastach w Polsce.

POJAZDY

Rynek pojazdów ciężarowych w Polsce w 2024 roku – analiza, wyzwania i perspektywy

Rok 2024 na polskim rynku samochodów ciężarowych przyniósł wiele wyzwań, które wpłynęły na ogólne wyniki rejestracji i spadek sprzedaży pojazdów. Mimo trudności, takich jak spowolnienie gospodarcze, zmiany regulacyjne oraz konkurencja ze strony przewoźników z Europy Wschodniej, segment pojazdów ciężarowych mimo wszystko pozostaje w miarę przewidywalny i stabilny.

50 lat pionierskich innowacji – IVECO świętuje pół wieku dziedzictwa i podążania drogą zmian

IVECO z dumą świętuje jubileusz 50-lecia swojego powstania w 1975 roku, kiedy to pięciu wiodących europejskich producentów pojazdów użytkowych połączyło siły. Wspólne świętowanie odzwierciedla nieustające zaangażowanie IVECO w postęp, silną więź z korzeniami i zrównoważoną wizję przyszłości. W 50. rocznicę powstania IVECO oddaje hołd przeszłości, świętuje teraźniejszość i korzysta z ekscytujących możliwości, które są przed nami.

Wrocław najlepszy w Polsce – znamy wyniki konkursu Dealer Roku DAF 2025

Dla klienta znaczenie mają nie tylko jakość i walory produktu, lecz także obsługa, na którą może liczyć po jego zakupie, w tym sprawne rozwiązywanie problemów czy wsparcie pozwalające w pełni wykorzystać możliwości pojazdu. W tym celu sieć dealerska DAF w Polsce jest nieustannie rozwijana, a najlepsi przedstawiciele marki są nagradzani tytułem Dealera Roku DAF. W 2025 to wyróżnienie zdobył zespół wrocławskiego oddziału Grupy DBK.

European Testing Tour Winter 2025 z eActrosem

Mercedes-Benz Trucks po raz kolejny wysłał dwa prototypy eActrosa 600, będące niemal w fazie produkcyjnej, na jazdę testową po Europie Północnej – tym razem w zimnej porze roku, czasem w bardzo zimowych warunkach.

Pierwsze wodorowe Iveco S-eWay Fuel Cell ruszają w drogę

IVECO dostarczyło dwa pojazdy ciężarowe IVECO S-eWay Fuel Cell do BMW, partnera w projekcie H2Haul. Ten europejski projekt, współfinansowany przez Clean Hydrogen Partnership ma wykazać, że ciężarówki wodorowe mogą być praktycznym rozwiązaniem transportowym o zerowej emisji dla długich tras oraz utorować drogę do ich komercjalizacji.

SYSTEMY IT

Koniec 2G w Europie. Jak technologia 4G zmienia transport międzynarodowy?

Branża transportowa stoi przed ważnym wyzwaniem technologicznym – koniec obsługi sieci 2G w Europie wymusza modernizację wielu urządzeń flotowych, które wykorzystują właśnie tę technologię. Jakie korzyści niesie za sobą przejście na 4G, i jak wygląda proces wymiany urządzeń?

Teleroute – najbezpieczniejsza giełda transportowa w Europie

Teleroute, jako jedna z najbezpieczniejszych giełd transportowych w Europie, zapewnia kompleksową ochronę przewoźnikom, minimalizując ryzyko i wspierając rozwój ich biznesu.

TECHNOLOGIA / TECHNIKA

Tachografy drugiej generacji – obowiązki, wyzwania i przyszłość

Tachografy inteligentne drugiej generacji (G2V2) stanowią kluczowy element ewolucji w monitorowaniu aktywności kierowców i zarządzaniu flotą transportową. Wprowadzenie tachografów G2V2 to jeden z elementów Pakietu Mobilności, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, lepsze zarządzanie flotami, a także zapewnienie pełnej zgodności z regulacjami unijnymi.

Błąd „słaba jakość AdBlue” w pojazdach ciężarowych – nie tylko płyn ma znaczenie

Współczesne pojazdy ciężarowe wyposażane są w zaawansowane systemy redukcji emisji spalin, w tym układ AdBlue. Stosowanie tego płynu pozwala na znaczne obniżenie poziomu szkodliwych emisji, w tym tlenków azotu (NOx), spełniając surowe normy ekologiczne, jakie są wymagane w ramach europejskich przepisów o emisji spalin.

ZARZĄDZANIE TRANSPORTEM

Na giełdzie jest co wozić, nie ma komu

Na giełdzie spotowej Trans.eu widać wyraźny przyrost ładunków. Pozostaje pytanie na ile to kwestia odbicia na rynku czy raczej jego słabości. Równocześnie bowiem załadowcy mają problem ze znalezieniem chętnych do jazdy. I to pomimo wzrostu stawek. Czy jednak wystarczających wzrostów…

TSL w Polsce: stabilizacja, ale z wyzwaniami

Polska branża transportowo-logistyczna (TSL) wychodzi z okresu niepewności, ale nadal zmaga się z problemami płynności finansowej – wynika z raportu Malcom Finance. 58 proc. firm ocenia swoją kondycję jako dobrą, a 60 proc. menedżerów spodziewa się poprawy w 2025 roku. Główne wyzwania? Rosnące koszty, długie terminy płatności i ograniczony dostęp do finansowania.

 

Polskie firmy transportowe przewożą wciąż 20 procent towarów w Europie

Mimo że od 2023 roku w branży transportowej trwa kryzys, a ponad połowa przedsiębiorców deklaruje spadek przychodów, to polskie firmy z sektora transportu drogowego wciąż wykonują 20 pros. pracy przewozowej na europejskim rynku – wynika z raportu “Transport drogowy w Polsce 2024/2025”

 

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie spedycji w Suchej Beskidzkiej – nowa nadzieja systemowego kształcenia spedytorów i kierowców zawodowych

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wbrew wszelkim okolicznościom branża Transportu Spedycji i Logistyki (TSL) należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki narodowej Polski. Najliczniejszą grupę zawodową stanowią w niej spedytorzy oraz kierowcy, których niedobory szacowane są na ponad 100 tysięcy osób.

 

Rok wyzwań w polskim i europejskim transporcie

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć jego ostatnie miesiące przyniosły widoczną poprawę na rynku przewozowym, to dopiero drugi i trzeci kwartał bieżącego roku będzie prawdopodobnie dla branży testem sprawdzającym i pokaże na ile sytuacja w sektorze TSL się stabilizuje.

PRAWO

Zmowa cenowa – cichy wróg wolnego rynku

Zmowa cenowa to jedno z najpoważniejszych naruszeń zasad wolnej konkurencji. W teorii rynek powinien działać w oparciu o zdrową konkurencję – firmy rywalizują, oferując lepsze ceny i jakość. Jednak gdy przedsiębiorstwa zamiast walczyć o klienta potajemnie uzgadniają ceny, konsumenci i inni przedsiębiorcy ponoszą ogromne straty.

 

Nierówna walka z Border Force. Jak zminimalizować ryzyko kar przy transporcie do UK?

Na wstępie chciałbym przybliżyć sytuację, z której wynika, że przewoźnicy muszą obawiać się horrendalnych kar podczas wykonywania zleceń transportowych do Wielkiej Brytanii. A właściwie muszą wkalkulować to ryzyko do swojej codzienności. W tym celu musimy cofnąć się do okresu, w którym zakończyła się tzw. Arabska Wiosna.

Odszkodowanie za przestój w transporcie

Mimo że organizacja przewozów drogowych zawsze powinna odbywać się z zachowaniem ciągłości wszystkich następujących po sobie operacji, w rzeczywistości nie w każdym przypadku transport towarów następuje płynnie i zgodnie z planem. Jedną z wielu bolączek przewoźników pozostają nieplanowane przestoje, mogące generować dla nich dotkliwe straty i wiązać się z powstaniem szkody. Pojawia się zatem pytanie, jak kwestię tę regulują przepisy i czy przewoźnikowi należy się odszkodowanie za przestój w transporcie, który nastąpił nie z jego winy?

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C