WYDARZENIA
Kolejny rekord Targów TransLogistica Poland
Za nami jedenasta edycja Targów TransLogistics Poland, największego wydarzenia w branży transportu, spedycji i logistyki (TSL) w Europie Środkowo-Wschodniej, które w dniach 5-7 listopada 2024 r. przyciągnęły do warszawskiego Expo XXI rekordową liczbę uczestników i wystawców.
POJAZDY
Pierwszy test bezpieczeństwa ciężarówek Euro NCAP
Wypadki z udziałem samochodów ciężarowych należą na europejskich drogach do tych najpoważniejszych w skutkach – zarówno dla samych kierowców ciężarówek, jak i dla innych uczestników ruchu. Dlatego na drogach europejskich. Euro NCAP, organizacja ds. bezpieczeństwa pojazdów, kontynuując działania na rzecz osiągnięcia Wizji Zero, poddała ocenie pierwszą partię pojazdów ciężarowych, które ocenione zostały w trzech kategoriach bezpieczeństwa.
Nowa generacja DAF – w drodze po kolejne oszczędności
DAF wprowadza modernizacje swojej nowej gamy pojazdów. Pod hasłem „Next Chapter” skrywają się zmiany w układzie napędowym oraz elementach aerodynamiki, dzięki którym zużycie paliwa może obniżyć się o kolejne 3%, Rozszerzona specyfikacja pojazdów oraz nowoczesny system zarządzania flotą PACCAR Connect mają zapewnić jeszcze większe możliwości poprawy efektywności operacyjnej.
Kosztowne przestoje ciężarówek. Jak zadbać o flotę w okresie zimowym?
Zmiana warunków pogodowych najbardziej wymagające zwiastuje częstsze kontrole na drodze. W tym roku GITD sprawdził blisko 160 tys. pojazdów powyżej 3,5 t. (18 tys. pojazdów „solo” i 141 tys. zespołów pojazdów), Nieprawidłowości z powodu stanu technicznego wykryto w blisko 2 000 ciężarówkach i 4 600 samochodach z naczepą. Co więcej, duża część z nich (łącznie aż 4 400 pojazdów) otrzymała zakaz dalszej jazdy. GITD zatrzymał również blisko 4 700 dowodów rejestracyjnych naczep lub przyczep, a w ponad 3 200 przypadkach nie zezwolił na dalsze poruszanie się po drodze. Dla firmy transportowej oznacza to podwójne koszty, związane z samą karą i koniecznością holowania pojazdu, ale też i utracone potencjalne zyski z pracy danego pojazdu.
Uniwersalne i wygodne – Wielton Cargo Master Multi
Wielton zaprezentował wielofunkcyjne nadwozie Cargo Master Multi, składający się z platformy marki Wielton i zsuwanego nadwozia OpenBox C+ marki Libner Polska.
TECHNOLOGIA / TECHNIKA
Prometeon i Italtrans wspólnie na Rajdzie Dakar 2025
Ciężarówki Italtrans Racing Team wystartują w nadchodzącym Rajdzie Dakar 2025 na oponach Prometeon Serie 02 Rally. W jednym z pojazdów w charakterze pilota zasiądzie włoski mistrz Danilo Petrucci, znany do tej pory z wyścigów motocyklowych.
ZARZĄDZANIE TRANSPORTEM
Jak odzyskać zwrot za nadpłacone myto w Niemczech za lata 2021-2024?
W marcu tego roku Sąd Administracyjny w Kolonii podjął kluczową decyzję dotyczącą nieprawidłowo naliczanego myta w Niemczech. Dotyczy opłat uiszczanych przez przewoźników za lata 2016-2020. Sąd uznał, że koszty utrzymania policji drogowej nie powinny być częścią myta, co otworzyło drogę do roszczeń o zwrot nadpłaconych kwot zarówno w tym, jak i w kolejnych okresach.
Konsolidacja firm z branży TSL – jakich zagrożeń możemy się spodziewać?
Jak jednak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego ,,Branża TSL w obliczu autonomizacji i wojny’’ w Polsce nadal brakuje średnich i dużych firm transportowych zdolnych do konkurowania z dużymi podmiotami z innych państw europejskich. M.in. tego powodu coraz więcej firm z tego sektora decyduje się lub podlega konsolidacji.
Hegelmann Hub – innowacyjna przystań dla transportu w Żarskiej Wsi k. Zgorzelca
Branża transportowa stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami. Regulacje wynikające z pakietu mobilności, rosnące koszty i potrzeba zapewnienia komfortowych warunków pracy dla kierowców sprawiają, że firmy muszą szukać nowych rozwiązań. Odpowiedzią na te potrzeby jest Hegelmann Hub – wyjątkowy kompleks w Żarskiej Wsi, niedaleko Zgorzelca, który łączy nowoczesną infrastrukturę z szeroką gamą usług dedykowanych kierowcom oraz firmom logistycznym.
TSL na LinkedInie i Facebooku – o czym warto pisać?
Firmy z branży TSL walczą o stałe kontrakty i zmagają się z niedoborem pracowników. Social media, jak LinkedIn i Facebook, to świetne narzędzia do budowania relacji zarówno z zarządzającymi flotą, jak i z kierowcami. Jak robić to dobrze?
Opóźnione płatności pogrążają transport – czy nowe prawo coś zmieni?
W pierwszym kwartale tego roku ponad połowa małych i średnich firm transportowych musiało czekać na płatność ponad 60 dni od wyznaczonego terminu spłaty – wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor. To najgorszy wynik spośród wszystkich branż i wyraźny sygnał, że płynność finansowa jednej z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki wymaga pilnego wsparcia. Z pomocą przyjść mogą nowe przepisy w sprawie opóźnień w płatnościach wdrożone na gruncie polskim i unijnym.
Problemy niemieckiej gospodarki widoczne w polskim eksporcie i transporcie
Najnowsze wyniki GUS dotyczące obrotów towarowych handlu zagranicznego pokazały, że wartość polskiego eksportu od stycznia do września br. wyniosła 1 122,7 mld PLN i była niższa o 7,7% w ujęciu rocznym. Analitycy Akcenty zauważają, że na te wyniki znaczący wpływ mają problemy naszego największego partnera handlowego. Kilkuprocentowy spadek eksportu do Niemiec przełożył się na nieco mniejszy udział tego kraju w strukturze odbiorców polskiego eksportu (do 27% z 28,1% rok temu).
ESG w transporcie – kosztowna konieczność?
Firmy działające w branży TSL muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Ich wdrożenie ma na celu poprawę standardów środowiskowych, społecznych oraz zarządzania korporacyjnego. Jakie regulacje obowiązują już w Europie, a co jeszcze przed nami? Jakie są potencjalne koszty implementacji i co grozi za ignorowanie tych zmian?
PRAWO / FINANSE
Czy nowe taryfikatory znów uderzą w transport?
Spory na tle przepisów europejskich dotyczących zakazów spędzania regularnego, 45-godzinnego odpoczynku kierowcy w pojeździe, toczą się od prawie 20 lat. Największe zmiany zostały wprowadzone w 2020 roku poprzez przepisy Pakietu Mobilności, który miał na celu poprawę warunków pracy kierowców oraz zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku transportu drogowego. Kiedy kierowca może dostać mandat za spędzenie noclegu w kabinie i czy jest zobowiązany przedstawić rachunki za pobyt w hotelu?
Wysokie kary za nocleg w kabinie we Francji, Niemczech i Belgii
Niemcy kontynuują zaostrzanie polityki migracyjnej, co wiąże się z powrotem kontroli granicznych. W połowie września rząd federalny zdecydował o rozszerzeniu ich na wszystkie granice państwa i przedłużenie do 15 grudnia obostrzeń na przejściach z Polską. Zdaniem Niemców kontrole to konieczny krok mający ograniczyć nielegalną imigrację, jednak branża TSL obawia się komplikacji w łańcuchach dostaw i kosztownych opóźnień – czy słusznie?
Koniec z obowiązkowym powrotem ciężarówek do bazy co 8 tygodni – jest przełomowy wyrok TSUE
Pakiet Mobilności sporo namieszał w środowisku transportowym, wymuszając na przewoźnikach liczne zmiany w sposobie zarządzania swoimi fi rmami. Jednym z wymogów wprowadzonych w roku 2022, który wywołał niemałe kontrowersje, był obowiązkowy powrót ciężarówek do bazy co 8 tygodni, wyrażony w art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1071/2009. Tymczasem 4 października 2024 roku zapadł w tej sprawie przełomowy wyrok TSUE, który to ostatecznie… znosi ten wymóg.