Czym są przewozy ładunków chłodniczych, jak są realizowane?

C

23-05-2023

Transport krajowy i międzynarodowy może dotyczyć przewozu różnego typu ładunków. Wśród transportowanych towarów do szczególnej kategorii zalicza się te, które wymagają odpowiednich warunków. Czym jest przewóz ładunków chłodniczych i jak się odbywa?

Przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, jak ważną rolę w kraju i za granicą pełni transport towarów w warunkach kontrolowanych.

Co to jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy to przewóz ładunków, które ze względu na krótki termin ważności lub posiadane właściwości muszą być dostarczane w specjalnych naczepach utrzymujących temperaturę i wilgotność powietrza na stałym poziomie. Krajowe i międzynarodowe przewozy ładunków chłodniczych w odpowiedniej temperaturze realizowane przez firmę Fracht obejmują transport m.in. produktów spożywczych, leków, preparatów farmaceutycznych i roślin. Towary te muszą dotrzeć do klienta w możliwie jak najkrótszym czasie, aby zachowały swoją świeżość.

PROMOCJA

PROMOCJA

Jak jest realizowany transport chłodniczy?

Zasady krajowego transportu chłodniczego określa Ustawa o transporcie drogowym, natomiast międzynarodowy przewozów ładunków chłodniczych reguluje Konwencja ATP, która wskazuje, jakimi środkami transportu powinien być on realizowany. Do transportu chłodniczego najczęściej są wykorzystywane trzy rodzaje naczep, które dostosowuje się do rodzaju przewożonego ładunku, jego ilości i długości trasy.

Pierwszym rodzajem są chłodnie typu doppelstock z regulowaną podłogą. Umożliwiają one umieszczenie towarów na dwóch różnych wysokościach, jednocześnie zwiększając powierzchnię transportową pojazdu. Kolejny typ naczep to chłodnie z grodzią, znajdujące zastosowanie przy transporcie towarów wymagających zróżnicowanych warunków. Pozwalają one podzielić chłodnię na strefy, w których panują odmienne temperatury, co umożliwia przewóz różnych produktów tym samym transportem. Ostatnim typem naczep chłodniczych są izotermy. Nie zostały one wyposażone w specjalne generatory chłodzące, a utrzymanie odpowiednie temperatury wewnątrz umożliwia materiał izolujący, z którego wykonano ściany, sufit, podłogę i drzwi pojazdu. Tego rodzaju naczepy wykorzystuje się do transportu chłodniczego na stosunkowo krótkich trasach.

Jakie znaczenie ma transport chłodniczy dla gospodarki?

Wiele gatunków owoców, warzyw i roślin dociera do Polski transportem chłodniczym. Bez specjalnych naczep ich przewóz byłby po prostu niemożliwy. Międzynarodowy transport chłodniczy pozwala sprowadzać z zagranicy różne wyroby farmaceutyczne (takie jak leki i preparaty do ich produkcji), nawozy rolnicze czy też kosmetyki, a także eksportować je do innych krajów. Przewóz ładunków wymagających kontrolowanych warunków odgrywa ważną rolę również w branży medycznej przy transporcie materiałów biologicznych takich jak organy do przeszczepu i krew. Zatem krajowa i międzynarodowa spedycja ładunków chłodniczych stanowi istotny element rozwoju gospodarczego.

Do przewozu ładunków chłodniczych niezbędne są specjalne naczepy, które stwarzają środowisko korzystne do transportu różnych towarów o specjalnych wymaganiach. Nie da się ukryć, że transport chłodniczy spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w naszym kraju, ale także na arenie międzynarodowej.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C