Project cargo — na czym polega?

C

29-01-2024

Niektóre towary są tak duże lub ciężkie, że nie da się ich przewieźć w standardowy sposób, a załadowanie ich jest zbyt skomplikowane. Ta takim przypadku potrzeba indywidualnego podejścia opartego właśnie o tzw. project cargo.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega realizacja niestandardowych usług transportowych? Czytaj dalej.

Project cargo — transport towarów wymagających indywidualnego podejścia

Istnieje wiele towarów wymagających indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o transport. Rozwiązaniem jest project cargo, czyli realizacja niestandardowych usług transportowych. Obecnie na rynku transportowym znaleźć można firmy, dla których zrealizowanie przewozu ładunków ponadgabarytowych nie stanowi żadnego problemu. Project cargo zakłada, że nic nie jest za ciężkie, za długie, za szerokie lub za wysokie. W transporcie towarów wymagających indywidualnego podejścia project cargo nie ma sobie równych. Obejmuje on różnego rodzaju projekty przemysłowe, takie, jak części turbin wiatrowych, części mostów, pociągi metra. W skrócie: project cargo jest dla osób, które potrzebują przetransportować maszyny, elementy konstrukcji itp. które trzeba załadować bez opakowania, ponieważ nie zmieszczą się w żadnym pojemniku. Project cargo wymaga zazwyczaj długich przygotowań dotyczących planowania transportu, ponieważ często w grę wchodzą różne specyfikacje techniczne. Operator logistyczny musi sporządzić plany podnoszenia danych elementów transportowych, a także opracować zaawansowane metody ich zabezpieczenia i opakowania. Realizacja niestandardowych usług transportowych często wymaga montażu wielu łańcuchów, aby odpowiednio zabezpieczyć ładunek w ramach project cargo. Używany jest także sprzęt dźwigowy.

Project cargo — idealna opcja przewozu ładunków ponadgabarytowych

Project cargo nie posiada jasno określonej definicji. Pod nazwą project cargo zgrupować można wszystkie towary bardzo ciężkie i ponadgabarytowe, a także linie produkcyjne i przesyłki specjalne, które wymagają indywidualnego podejścia i spełnienia procedur przeładunku. Takie przesyłki często muszą też spełniać określone warunki transportu.

PROMOCJA

PROMOCJA

Project cargo to też różnego rodzaju projekty przemysłowe — od łatwo psujących się produktów rolnych, które wymagają ścisłej kontroli temperatury podczas transportu, po sprzęt górniczy, budowlany czy przemysłowy, którego wielkość wymaga szczególnej ostrożności.

Project cargo wszedł do handlu międzynarodowego, dzięki czemu transport ponadgabarytowy może być realizowany na całym świecie. W przypadku projectu cargo, operator logistyczny odpowiada najczęściej za wyspecjalizowane metody transportu.

Transport ponadgabarytowy — jak to działa?

Oprócz tego, że transport ponadgabarytowy wymaga spełnienia specjalnych warunków logistycznych, warto wiedzieć, że project cargo zrealizowany może zostać za pomocą trzech metod transportowych. Są to samochody ciężarowe, transport morski, a także transport lotniczy. Najczęściej jednak wybierana jest opcja morska lub samochodowa.

Statki są dobre dla transportu typu project cargo, ponieważ są odpowiednio duże, a także mają zdolność do przenoszenia ciężarów większych niż sam statek.

Na statkach przewożony jest często towar do zadań specjalnych, np. części do platform wiertniczych. Statki towarowe do transportu morskiego wyposażone są też w maszyny niezbędne do rozładunku, co ułatwia proces rozładunku i eliminuje potrzebę stosowania specjalistycznego sprzętu w portach.

W transporcie lądowym należy wziąć pod uwagę, że masa dozwolona dla zwykłych samochodów ciężarowych może się różnić, ale nie powinna przekraczać 26,5 tony, w zależności od rodzaju towaru, specyfikacji ciężarówki i charakterystyki drogi. W związku z tym przeładunek dla project cargo na trasie jest zadaniem realizowanym ze szczególną ostrożnością ze względu na przekroczenie dopuszczalnej masy i/lub wymiarów, z zachowaniem środków ostrożności. Jeśli chodzi o transport ponadgabarytowy lądowy, najczęściej stosowane są naczepy typu „niskopodwoziowe”, które można dostosować pod względem długości i szerokości oraz posiadają wystarczającą liczbę osi, aby wytrzymać ciężar tego typu towaru.

Obecnie, choć jest to mniej powszechne, istnieją również samoloty do transportu lotniczego towarów ponadgabarytowych. W logistyce ładunków lotniczych zwykle wykorzystuje się samoloty towarowe lub samoloty o mieszanym przeznaczeniu (pasażerskie i towarowe), ale project cargo wymaga maszyn, które są w stanie utrzymać ciężar bez narażania lotu na ryzyko.

Jak przeprowadzić project cargo?

Poprowadzenie skomplikowanego procesu, jakim jest logistyka typu project cargo może być przytłaczająca ze względu na dużą jego złożoność. Dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności przewozu ładunków ponadgabarytowych jest zwrócenie się do wyspecjalizowanego przewoźnika, który ma dostęp do większości metod transportu. Serdecznie zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą stroną internetową oraz usługami realizowanymi w ramach project cagro. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta, a my rozwiejemy wszelkie niejasności. Pomożemy Ci dopasować rozwiązania do typu przedsięwzięcia, ocenimy stopień skomplikowania, a także przeprowadzimy Cię przez cały proces związany z project cargo.

Najważniejsze punkty, o jakich należy pamiętać w przypadku planowania przewozu ładunków ponadgabarytowych dotyczą:

  • określenia odpowiedniego sprzętu,
  • właściwej koordynacji korzystania z dróg, zwłaszcza w sektorach miejskich,
  • wsparcia logistycznego na miejscu, biorąc pod uwagę, że na długich dystansach należy zapewnić efektywną koordynacja procesów takich jak wymiana kierowcy i załadunek paliwa.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C