TSL w Polsce: stabilizacja, ale z wyzwaniami

C

26-03-2025

Polska branża transportowo-logistyczna (TSL) wychodzi z okresu niepewności, ale nadal zmaga się z problemami płynności finansowej – wynika z raportu Malcom Finance. 58% firm ocenia swoją kondycję jako dobrą, a 60% menedżerów spodziewa się poprawy w 2025 roku. Główne wyzwania? Rosnące koszty, długie terminy płatności i ograniczony dostęp do finansowania.

Po latach niestabilności firmy transportowe patrzą w przyszłość z większym optymizmem. Odsetek oceniających swoją sytuację finansową jako dobrą wzrósł w rok o 17 pkt proc. Jednak kluczowe pozostają płynność finansowa i dostęp do kapitału. – Transport i logistyka to branża, która działa na bardzo krótkich marżach i często „z miesiąca na miesiąc”. Dla wielu przewoźników problemem numer jeden jest terminowe regulowanie zobowiązań przez klientów – mówi Jaroslav Ton, CEO Malcom Finance.

Nieterminowe płatności – zmora przewoźników

Nieterminowe płatności stanowią jedno z największych zagrożeń dla stabilności finansowej firm z sektora transportowo-logistycznego. Dodatkowo aż 60 proc. badanych wskazuje, że część opóźnień nie jest przypadkowa, lecz wynika np. z długich procesów zatwierdzania faktur. – Istnieją narzędzia umożliwiające zabezpieczenie się przed takimi sytuacjami, zwłaszcza w sytuacji stałej współpracy z takim kontrahentem – zaznacza Marcin Wawrzkiewicz, Country Manager Malcom Finance w Polsce.

Rosnące koszty działalności i wyzwania finansowe

74 proc. firm transportowych wskazuje na wzrost kosztów jako główny problem. Największe obciążenia to ceny paliwa, energii oraz wzrost kosztów pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest brak wykwalifikowanych kierowców (22 proc.) i konieczność inwestycji w niskoemisyjne floty. W obliczu tych trudności 41 proc. firm uznaje finansowanie zewnętrzne za kluczowe dla swojej działalności.

Rozwój z ostrożnością

41 proc. firm TSL uznaje finansowanie zewnętrzne za niezbędne, a 20 proc. obawia się problemów z płynnością. Większość środków przeznaczana jest na bieżące funkcjonowanie, a nie inwestycje. Choć 57 proc. planuje modernizację flot i automatyzację procesów, 65 proc. dodatkowego finansowania służy utrzymaniu stabilności finansowej. – Mimo wyzwań, rosnąca świadomość narzędzi finansowych i większa elastyczność w zarządzaniu kapitałem pozwalają przypuszczać, że w 2025 roku można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania elastycznymi formami finansowania – podsumowuje Jaroslav Ton.

O badaniu:

Raport Malcom Finance powstał na podstawie badania wśród 200 menedżerów MŚP, w tym 100 z branży transportowej, przeprowadzonego przez SW Research na temat kondycji swoich firm.

Malcom Finance

Malcom Finance (wcześniej 4Trans Factoring) to fintech, który oferuje rozwiązania finansowe dostosowane do potrzeb MŚP logistycznych w całej Europie. Firma oferuje: faktoring, ubezpieczenie faktur oraz dostęp do bazy zweryfikowanych klientów. Do stycznia 2025 r. Malcom Finance sfinansował ponad 180 tys. faktur o wartości przekraczającej 200 milionów euro. Więcej informacji: www.malcomfinance.pl.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C