Polskie firmy transportowe zyskują dzięki inteligentnemu finansowaniu – faktoring

C

08-04-2025

Aż 41 proc. firm transportowych w Polsce deklaruje, że zewnętrzne finansowanie jest niezbędne do prowadzenia działalności, a niemal co piąta firma obawia się problemów z płynnością. Równocześnie, jak wynika z danych Malcom Finance z faktoringu korzysta w zaledwie 1 proc. polskich przewoźników - w porównaniu z 6 proc. w Czechach.

To pokazuje potencjał faktoringu, szczególnie wobec rosnących kosztów działalności i nieterminowych płatności. – Faktoring to nie jest rozwiązanie „na trudne czasy”. To nowoczesne, szybkie i bezpieczne finansowanie działalności, które może dać firmom transportowym tak potrzebną obecnie przewagę konkurencyjną – mówi Jaroslav Ton, CEO Malcom Finance, fintechu działającego w Polsce, Czechach i na Słowacji. – Nadal w świadomości wielu przedsiębiorców są zakorzenione mity dotyczące tej formy finansowania.

Trzy mity, które warto obalić:

Mit nr 1: Faktoring jest tylko dla firm w kryzysie

Fakt: W branży transportowej standardowe terminy płatności sięgają 60 – 90 dni, co znacząco obciążą przewoźników Faktoring pozwala firmom otrzymać płatność niemal natychmiast po dostarczeniu towaru lub usługi, zamiast czekania na termin płatności faktury. Ważnym elementem usługi jest także przejęcie odpowiedzialności firmy faktoringowej za ściąganie należności także od opóźniających płatności kontrahentów. Daje to możliwość skupienia na rozwoju biznesu. – Faktoring zapewnia nam środki z wystawionych faktur już następnego dnia, co jest dla nas ogromną zaletą. Dzięki temu możemy w pełni skoncentrować się na naszej pracy i nie musimy zajmować się ściąganiem nieuregulowanych należności – podkreśla Mária Bratková z firmy MB Expres Logistics s.r.o., klientka Malcom Finance ze Słowacji.

Mit nr 2: Faktoring jest zbyt drogi

Fakt: Koszty faktoringu są porównywalne z popularnymi rabatami za wcześniejszą płatność (tzw. skonto). Aż 80 proc. firm transportowych deklaruje, że są skłonne udzielić do 5 proc. rabatu w zamian za szybsze uregulowanie należności. W tym kontekście faktoring wypada korzystniej – oferuje dostęp do środków bez rezygnowania z części przychodów. – Zalety tego narzędzia finansowego, takie jak szybkość i prostota, często znacznie przewyższają koszty. Dlatego chcemy koncentrować się na edukacji rynku – dodaje Jaroslav Ton, CEO firmy Malcom Finance.

Mit nr 3: Firmy korzystające z faktoringu źle zarządzają swoimi finansami

Fakt: Faktoring jest powszechnie wykorzystywany w branżach o dużej skali działania i odroczonych terminach płatności, takich jak dystrybucja (38,6 proc.) oraz produkcja (37,7 proc.). Pomaga uwolnić środki z faktur i zwiększyć elastyczność finansową, bez konieczności sięgania po kredyt. Te same korzyści są dostępne dla firm transportowych. – Od ponad roku korzystam z faktoringu, co pozwala mi zachować ciągłość finansową i unikać trudnych sytuacji z przeszłości. Doceniam zarówno fachowość zespołu, jak i szybki proces weryfikacji i wykupu faktur – podkreśla Jarosław Pertek z firmy JAR TRANS, klient Malcom Finance w Polsce.

Korzyści z faktoringu dla przewoźników

• Szybka wypłata faktur: dostęp do gotówki po wykonaniu usługi, bez czekania tygodniami na płatność.
• Poprawa przepływów pieniężnych: dzięki płynności możliwe jest sprawniejsze wywiązywanie się ze zobowiązań
• Redukcja obciążeń administracyjnych: firma faktoringowa przejmuje kontakt z dłużnikami, co oszczędza czas i zasoby.

Większa konkurencyjność

Dostępność środków niemal natychmiast po wykonaniu usługi pozwala firmom transportowym szybciej reagować na zmiany rynkowe, przyjmować większe zlecenia i inwestować w rozwój floty. – Szanujemy czas i pracę przewoźników. Dlatego udostępniliśmy im możliwość natychmiastowej zapłaty za frachty dzięki Malcom Finance. Bez czekania na termin faktury. Prosto, szybko i bezpiecznie – tak, jak powinno być – podkreśla Łukasz Płóciennik, Dyrektor Generalny Reborn Logistics sp. z o.o.

Na znaczeniu zyskuje także możliwość inwestowania w infrastrukturę i nowe pojazdy – bez ryzyka związanego z opóźnieniami w płatnościach. – Faktoring otworzył przed nami nowe możliwości i umożliwił powiększenie floty o kolejne pojazdy. Bardzo ważne było też ubezpieczenie faktur. Pozbyliśmy się problemów z fakturami, z którymi wcześniej się zmagaliśmy. To świetna usługa i jesteśmy wdzięczni, że firma przejęła za nas odzyskiwanie należności. W przypadku niezapłaconej faktury nie ponosimy żadnych kosztów – mówi Václav Vojíř, prezes zarządu XXV development s.r.o. (Czechy).

O firmie Malcom Finance

Malcom Finance to fintech oferujący produkty finansowe małym i średnim przedsiębiorstwom w sektorze logistycznym. Działa w Czechach, na Słowacji i w Polsce. Firma pomaga przewoźnikom skrócić terminy płatności faktur, ubezpieczyć je przed nieopłaceniem oraz oferuje bazę danych sprawdzonych odbiorców wraz z informacjami o ich moralności płatniczej, wspierając tym samym zdrowy rozwój przewoźników i zmniejszając ryzyko ich działalności.

Firma Malcom Finance sfinansowała ponad 200 000 faktur o wartości przekraczającej 5 miliardów koron i dysponuje bazą 60 000 sprawdzonych odbiorców z całej Europy. Ten czeski fintech został uwzględniony na liście Sifted 250, która obejmuje najszybciej rozwijające się startupy w Europie. CEO Jaroslav Ton znalazł się w rankingu Forbes Czechy „30 under 30”.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C