Pobierz PDF

W najnowszym numerze Truck & Van

TRENDY VDA

My w Europie
Na spotkaniu VDA poprzedzającym targi IAA w Hanowerze prelegenci nadużywali zaimka „my” i kolorowych obrazków. Być może oznacza to, że zamiast przyciągać klientów i pracowników, pragną zdobywać wyznawców. Szczególnie, że przyszłość zapowiada wyrzeczenia: wysokie ceny i pogłębiające się uzależnienie użytkowników od dostawców pojazdów.

POJAZD Technologie

Gotowi na zmiany
Jesienne targi IAA to nie tylko okazja do prezentacji swojej aktualnej oferty, ale i kierunków rozwoju na bliższą i dalszą przyszłość. MAN wskazuje tu dwa główne obszary: elektromobilność i inteligentna cyfryzacja, w tym autonomiczna jazda.

DŁUGODYSTANSOWE Prezentacja

Powrót do przyszłości
Zamiast lusterek ruchome kamery, zamiast przycisków interaktywny kokpit multimedialny, do tego autopilot i udoskonalony tempomat rozpoznający topografię terenu i zakręty. Mercedes-Benz Trucks ściga się z osobówkami, wyznaczając nowy standard w pojazdach ciężarowych.

ROZMOWA Podzespoły

Przyszłość w specjalizacji
Jakie nowości przygotowała firma SAF-HOLLAND na najbliższe targi IAA? Jak cyfryzacja wspiera nowoczesne rozwiązania techniczne? Czy polscy producenci pojazdów i ich klienci są zainteresowani wybiegającymi w przyszłość innowacjami? Rozmawiamy z Piotrem Bogdańskim, dyrektorem zarządzającym spółką SAF-HOLLAND Polska.

KOMUNALNE Podwozia

Ciężko w mieście
Jak na twór w całości zaprojektowany przez istoty, które przyznały sobie w nazwie gatunkowej przydomek „rozumny”, miasto jest środowiskiem nader uciążliwym. Wpływa to na kondycję nie tylko jego mieszkańców, ale również pojazdów.

KOMUNALNE Alternatywne napędy

Skoro oni już mają…
Niedawny zakup gazowych autobusów przez tarnowskie MPK dowodzi, że podobnie jak firmy, również miasta mogą czerpać korzyści z efektu synergii. Otwiera to nowe perspektywy przed alternatywnymi układami napędowymi..

PRODUKT Zabudowy

Ciągnie do miasta
Wśród nowości, jakie Krone szykuje na IAA są nie tylko udoskonalenia w pojazdach dobrze znanych i cenionych, ale również zaskakujące niespodzianki.

PRODUKT Zawieszenie

Inteligentna mechanika w cyfrowym świecie
Podczas targów IAA w Hanowerze SAF-HOLLAND zaprezentuje przyszłość pojazdów użytkowych. W tym roku producent skoncentruje się na produktach cyfrowych dla operatorów flotowych, które w ramach pokazów na żywo będzie można oglądać w hali 26 na stoisku A06.

ZARZĄDZANIE FMS

Priorytetem jest dziś łączność
Dlaczego wybór odpowiedniego systemu telematycznego może mieć kluczowe znaczenie dla działalności firmy transportowej i jak będzie wyglądał rozwój produktów FMS, mówi Peter Bal, wiceprezydent ds. cyfrowej obsługi klienta Wabco dla Transcamion.

ZARZĄDZANIE Karty paliwowe

Myto z E100 to proste
Karta paliwowa to nie do końca adekwatne określenie dla tego rodzaju produktu proponowanego przez współczesne firmy. Podobnie jest w przypadku E100. Portfolio firmy jest znacznie szersze, ponieważ obejmuje m.in. atrakcyjne rozwiązania w zakresie usprawniania realizacji opłat drogowych. Oprócz tradycyjnej karty codzienność kierowcom ułatwi także nowe uniwersalne urządzenie do poboru myta One Toll.

DOSTAWCZE Test

Bardziej premium
Wsiadając do klasy X wiemy, że ten samochód to coś więcej niż pikap czy pojazd użytkowy. Od razu wiadomo – to klasa premium. Mercedes wie, jak zrobić wrażenie.

Nie tylko na Pan-Americanę
Multivan został stworzony do wygodnego transportu ludzi, a ostatnie wcielenia potwierdzają stawianie komfortu pasażerów na pierwszym miejscu. Testowana wersja Pan Americana w ogóle nie odbiega od tego trendu. W środku jest po prostu ładnie, aż chce się przekazać komuś kierownicę i zrelaksować na kanapie.

Mały i wytrwały
Mija rok od uzupełnienia oferty Isuzu Trucks Polska o model M 21 – przemyślaną japońską odpowiedź na śrubowanie norm Euro i wywołany tym trend downsizingu.

WYDARZENIE Zawód: kierowca

Siła popytu
Jak musi się zmienić rynek pracy, żeby przyciągnął młodych ludzi? Co zrobić, żeby zawodowych kierowców przybywało? Czy ten zawód ma przyszłość?

WYDARZENIE TRANSEXPO 2018

Już za miesiąc
W tym roku w Kielcach należy się spodziewać wielu premier. Swoje nowości zaprezentują m.in. Solaris, Isuzu czy Automet. Zostaną przedstawione nowe trendy i kierunki rozwoju transportu publicznego oraz polska myśl techniczna.