Pobierz PDF

W najnowszym numerze Truck & Van

DYSTRYBUCYJNE – TEST

Po centrum jak w międzynarodówce?
W nowym Volvo FM zmieściło się prawie wszystko to, co ma FH. Tylko czy zostało miejsca na to, co najważniejsze?

TECHNOLOGIE – SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

Lew obrońca
Nowy MAN TGX to nie tylko zewnętrzne zmiany stylistyczne oraz całkowicie nowe wnętrze kabiny, ale również kilka nowych rozwiązań elektronicznych, przede wszystkim zwiększających bezpieczeństwo jazdy – a przez to też i bezpieczeństwo biznesu firmy transportowej.

TRENDY – NAPĘDY ELEKTRYCZNE

Elektryfikacja idzie
To, co wydawało się mrzonką, staje się faktem, a przynajmniej zaawansowanym projektem marketingowym. Na rynek w Europie wchodzą pierwsze, elektryczne ciężarówki.

AUTOBUSY – RYNEK

Posucha z przebłyskami
Spełnia się najczarniejszy scenariusz pandemii. Na szczęście nie wśród ludzi, ale autobusów. Gwałtowny spadek sprzedaży zniechęca również do prezentowania nowych modeli, chociaż prace nad nimi nie uległy zamrożeniu, wręcz przeciwnie.

AUTOBUSY – PREZENTACJA

Nie tylko do miasta
Wiele premier zaplanowanych na ten rok musi obyć się bez blasku fleszy i fajerwerków, co nie umniejsza rangi wydarzeń. MAN właśnie zaprezentował całą gamę swoich autobusów, w tym tegoroczną premierę, elektryczny autobus miejski Lion’s City o długości 18 m.

W tempie
Solaris z powodzeniem kontynuuje dostawy autobusów elektrycznych i zdobywa nowe zamówienia. W przygotowaniu jest premiera modelu o długości 15 m. Nowoczesne produkty panaceum na pandemię?

ZARZADZANIE – PALIWA GAZOWE

LNG – tania i czysta przyszłość transportu ciężkiego
Popularyzacja paliw alternatywnych w transporcie ciężkim to, ze względu na europejskie regulacje środowiskowe, nieodległa przyszłość. Na rynku dostępne jest rozwiązanie, które nie tylko pozwala na istotne ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ale zapewnia również znaczne oszczędności finansowe firmom transportowym. Skroplony gaz ziemny LNG, bo o nim mowa, to sprawdzone paliwo stosowane w transporcie od kilku dekad, które w ostatnich latach urasta w oczach przewoźników na tanią i czystą alternatywę dla oleju napędowego.

PRODUKT – OGUMIENIE

Innowacyjne nowości w gamie Michelin X Multi
Michelin rozszerza gamę swoich opon ciężarowych przeznaczonych do transportu na średnich dystansach. Gama Michelin X Multi powiększa się o cztery nowe opony wyróżniające się większą nośnością oraz uniwersalnym zastosowaniem.

PRODUKT – KLIMATYZATORY

Wreszcie jest. RT120 z Saniclimafilter
RT120 to klimatyzator dachowy produkowany przez Autoclima S.p.A. już od kilku lat, ale dopiero teraz może być wyposażony w filtr Saniclimafilter.

PRODUKT – OLEJE

Sprawdzone w ciężkich warunkach
Zmiany technologiczne w motoryzacji zwiększyły znacząco zapotrzebowanie na nowoczesne środki smarowe. Europa od kilku lat stała się jednym z najbardziej zróżnicowanych i złożonych rynków pojazdów.

Olej dla wymagających
Silniki spalinowe w samochodach osobowych i ciężarowych działają w uproszczeniu na takich samych zasadach. Jednak większe obciążenia i wysokie przebiegi powodują, że pojazdy ciężarowe wymagają innego podejścia do serwisowania niż w przypadku auta miejskiego lub rodzinnego SUVa.

Czystszy DPF
Na rynku debiutuje Texaco Delo 600 ADF, w którym zastosowano nową technologię dodatków uszlachetniających. To linia produktów stworzonych z myślą o ograniczeniu zapychania filtrów cząstek stałych (DPF) i wydłużeniu okresu ich eksploatacji nawet dwuipółkrotnie.

DOSTAWCZE – TEST

Mały wielki dostawczak.
Mała ciężarówka w porównaniu do klasycznych dostawczaków robi spore wrażenie. Fuso wygląda jak samochód do poważnych zadań i wielkich ładunków.

WYDARZENIE – CHŁODNICTWO

Premiera w Polsce
Nowy agregat Thermo King Advancer został oficjalnie zaprezentowany w Polsce na początku października 2020 r. Premiera miała miejsce w centrali importera w Grzędach pod Warszawą oraz poznańskim Centrum Serwisowym.

SERWIS – NAPRAWA

Wymiana sprzęgła. Scania R450
Ze względu na sporo pytań dotyczących weryfikacji elementów sprzęgła oraz problemów diagnostycznych Schaeffler prowadzi szereg szkoleń teoretyczno-praktycznych oraz wymian elementów sprzęgła, wskazując ważne elementy podczas tej czynności.

OSOBOWE – TEST

Mniej daje więcej?
Elegancja ukierunkowana na człowieka. Tymi słowami Mazda przedstawiała model CX-30 podczas jego premiery. I trudno oprzeć się wrażeniu, że ta obietnica została spełniona pod każdym względem.

TECHNIKA – SILNIKI

770 koni
Scania wyprzedza Volvo i wprowadza silnik V8 o mocy 770 KM. Kto da więcej?