Pobierz PDF

W najnowszym numerze Truck & Van

POJAZD IAA 2018

Targi rowerowe
Niespodzianki rządziły tegoroczną wystawą IAA w Hanowerze. Najbardziej zaskoczyły ciężarówki.

TRAnsformacja
TRATON. Nowa marka na rynku? Nie. To Volkswagen Truck & Bus zmienia nazwę. W ten sposób koncern chce bardziej zwrócić uwagę na zasoby, jakie posiada w części swojego biznesu, która skupia pojazdy użytkowe.

Z prądem zmian
Dwie hale o powierzchni ponad 10 tys. m 2 , a w nich blisko tysiąc osób personelu i ponad 60 ciężarówek, autobusów i samochodów dostawczych – tak Daimler zaznaczył swoją obecność podczas tegorocznych targów IAA. Nie zabrakło premier i pojazdów koncepcyjnych.

AUTOBUSY IAA 2018

Uszczuplenie
W hali 11, tradycyjnie zarezerwowanej dla autobusów, było w tym roku wyjątkowo luźno. Pewną część wystawców zagarnęły berlińskie targi InnoTrans, zahaczające terminem o hanowerskie IAA.

Hankook do autobusów elektrycznych
Hankook opracował oponę specjalnie do autobusów elektrycznych. Niskie opory toczenia w SmartCity AU04 + pomagają ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ze względu na zwiększoną masę pojazdu wynikającą z ciężaru akumulatora, opona ma nie tylko stabilną osnowę, ale także większą nośność 154 / 148J (156 / 152F), co odpowiada 8 ton na oś.

Zielone, ale niekoniecznie
Producenci nadwozi małych autobusów przyłączają się do poszukiwań alternatywnych napędów, ale twardo trzymają się także bieżących potrzeb nabywców, co tegoroczne targi IAA tylko potwierdziły.

Thermotopia
Podczas targów IAA w Hanowerze Thermo King zaprezentował technologie HVAC do autobusów z alternatywnymi napędami. Można było się zapoznać z najnowszymi rozwiązaniami z dziedziny ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) zaprojektowanymi z myślą o zrównoważonym transporcie.

AUTOBUSY Prezentacja

Kwestia wyboru
W tym roku Solaris nie pojawił się w Hanowerze. Wybrał berlińskie InnoTrans, które odbywało się w tym samym czasie. Miała tam miejsce premiera zmodernizowanego trolejbusu Trollino 12 i nowości wprowadzonych w elektrycznym Urbino 12..

RYNEK Naczepy

Nowe wyzwania
Grupa EWT Truck & Trailer dynamicznie działa na rynku. Świetne wyniki sprzedaży pojazdów marki Schmitz Cargobull w Polsce, Czechach i na Słowacji zaostrzają apetyt. Teraz firma ostro bierze się za sprzedaż w Europie silosów południowoafrykańskiej marki GRW.

ZARZĄDZANIE Karty paliwowe

Z Power MAX nic cię nie zaskoczy, nawet zima
Tylko nieliczni emitenci kart paliwowych mogą się pochwalić siecią stacji pod własną marką i z bezpośrednią dostawą paliwa. Firma E100 dysponuje taką siecią. Produkty dostępne na Power MAX wyróżniają się ponadprzeciętną jakością i atrakcyjną ceną. Oferta obejmuje również paliwa dla klientów, którzy realizują przewozy do regionów o skrajnych temperaturach, co jest szczególnie aktualne ze względu na nadchodzący sezon zimowy.

ZARZĄDZANIE Opłaty drogowe

BP Tollbox
Prosty sposób na rozliczanie opłat drogowych w całej Europie

SERWIS Oleje

Nowe kategorie API CK-4, FA-4
Jakie mają znaczenie dla eksploatacji silników i ochrony środowiska?
W grudniu 2016 r. wprowadzone zostały przez API (American Petroleum Institute) nowe kategorie olejów CK-4 oraz FA-4 przeznaczonych do wysoko obciążonych wysokoprężnych silników (heavy duty). W okresie poprzedzającym ich wprowadzenie nowe standardy występowały pod roboczą nazwą PC-11 (Proposed Category 11).

SERWIS Naprawa

Szarpanie przy zmianie biegów
Ciągnik siodłowy Mercedes-Benz Actros 1861 4×2 z silnikiem OM 542.xxx (15928cc 32V)

DOSTAWCZE Prezentacja

E-mila
Jeszcze przed targami IAA w Hanowerze Volkswagen pokazał e-Craftera. Elektryczny dostawczak może przewieźć do 1,72 t ładunku, a jego zasięg dochodzi do 173 km na jednym ładowaniu.

WYDARZENIE Master Truck

14 kolorowych spotkań
Po raz kolejny w Polskiej Nowej Wsi koło Opola odbył się Międzynarodowy Zlot Ciężarówek Tuningowanych Master Truck

WYDARZENIE Driver Challenge 2018

Podwójna wygrana
Polska reprezentacja odniosła podwójne zwycięstwo podczas światowego finału Volvo Trucks Driver Challenge 2018 w Goteborgu. Piotr Krahel pokonał 32 najlepszych profesjonalnych kierowców wyłonionych w eliminacjach krajowych na całym świecie. Redakcja Truck&Van zwyciężyła w kategorii dziennikarzy profesjonalnie związanych z pojazdami ciężarowymi.