Pobierz PDF

W najnowszym numerze Truck & Van

DOSTAWCZE IAA 2018

Utartym szlakiem i poboczem
Poza zdobywcami tytułu „Van of the Year 2019”, tegoroczna wystawa IAA nie miała do pokazania wiele nowości w klasie samochodów dostawczych, przynajmniej tych przeznaczonych do produkcji seryjnej.

Składaki, rozkładaki, samobiegi
Jeśliby połączyć pomysły ze wszystkich dostawczaków przyszłości pokazanych w tym roku na IAA w Hanowerze, wyjdzie ni mniej, ni więcej tylko transformer.

DOSTAWCZE Prezentacja

Od podstaw
Zbudowany od nowa Opel Combo Cargo zaskakuje nowoczesnością i pomysłowością rozwiązań. W zależności od potrzeb i zasobności portfela Combo można sobie „dostroić”, wyposażając go w systemy, które ułatwiają codzienną pracę, przy okazji sprawiając, że jest ona przyjemniejsza.

DOSTAWCZE Test

Koń roboczy
Tańszy brat Mercedesa klasy X i od dawna bardzo popularny pikap w Polsce. Nissan Navara bardziej kojarzy się z ciężką pracą niż Mercedes i nie razi luksusem. Opatrzył się już na polskich ulicach i nie wzbudza nawet w połowie takiego zainteresowania jak klasa X, mimo całkiem interesującego i nowoczesnego designu w nowej odsłonie.

ROZMOWA Rynek

Nie tylko Euro 6
W tym roku podczas targów IAA Grupa GAZ przygotowała dużą i urozmaiconą ekspozycję obejmującą samochody dostawcze, ciężarowe i autobusy. O planach grupy i jej obecności na rynku polskim mówi Leonid Dołgow, dyrektor eksportu w Grupie GAZ.

DYSTRYBUCYJNE Test

Pięć czy sześć?
Scania wprowadziła do oferty nowy, 6-cylindrowy silnik, który ma wyręczyć w niektórych pracach znaną od lat rzędową „piątkę”. Czego można się po nim spodziewać?

SPECJALNE Ciągniki

Więcej i częściej
Nowe rozporządzenie UE, które w 2018 r. zwiększyło dopuszczalną prędkość ciągników do 60 km/h sprawia, że mogą one znaleźć jeszcze szersze zastosowanie niż dotychczas. Zwłaszcza jeśli są tak uniwersalne, jak ciągniki Valtra.

SPECJALNE IAA 2018

Rodzynki
Paradoks dużych wystaw: obfitość towarów i usług zaciemnia obraz. Tymczasem z dala od reflektorów kryją się interesujące rozwiązania typowych oraz nietypowych problemów.

SERWIS Zarządzanie

Szybko i na czas
Katalog Online to innowacyjne narzędzie ułatwiające codzienną pracę warsztatów. Program służy do wyszukiwania i zamawiania części do samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli. Dzięki niemu, korzystając z wyszukiwarki VIN, z łatwością można znaleźć części do każdego pojazdu. Program umożliwia też szybką wycenę naprawy oraz określa jej koszty.

AUTOBUSY Transexpo 2018

Diesel w opcji?
Kielecką wystawą Transexpo zawładnął w tym roku Solaris. Przedstawił nie tylko nowe autobusy, ale również nowy zarząd.

Większy komfort i oszczędności
Volvo wprowadziło na rynek nowe autobusy serii 9000 dla ruchu turystycznego i liniowego. Swój udział mieli w tym polscy inżynierowie z wrocławskiej fabryki Volvo.

AUTOBUSY Napędy elektryczne

Elektryczny pakiet transportowy
Dostawa elektrobusów na obecnym, czyli wstępnym etapie ich rozwoju, to nie tylko wykonanie określonej liczby sztuk taboru, ale też i projekt w sferze inżynierii miejskiej oraz siatki kooperacji. Solaris podjął to zadanie kompleksowo.

ZARZĄDZANIE Karty paliwowe

Płatne drogi Kazachstanu tylko z E100
Firma E100 stale wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, wprowadzając do swojej oferty kolejne usługi. Najnowszą z nich jest opłata za drogi w Kazachstanie kartą paliwową – udogodnienie, którego nie oferuje jeszcze żadna inna firma. Okazuje się, że ma ono ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego w perspektywie planowanego powstania Nowego Jedwabnego Szlaku.

PRODUKT Opony

Semperit opony dla każdej floty
Wybór ogumienia do transportu dalekobieżnego i regionalnego, do jazdy w ruchu miejskim czy po placu budowy nie może być dziełem przypadku. W tak istotnej kwestii warto polegać na doświadczonych i sprawdzonych producentach.

Kompleksowe innowacje
Bridgestone wyda 250 mln euro na inwestycje w abrykę opon ciężarowych w Stargardzie. Perwszym efektem rozbudowy zakładu jest nowoczesny mikser mieszanki gumy, niezbędny do produkcji nowych opon Ecopia H002.