Pobierz PDF

W najnowszym numerze Truck & Van

TECHNOLOGIE Napędy gazowe

Gaz na każdą okazję
O pojazdach na gaz ziemny mówi się od dawna, lecz dopiero teraz zyskały w Polsce silniejsze wsparcie prawne i podatkowe. Iveco czeka na rezultaty w pełnej gotowości.

BUDOWLANE Prezentacja

Bardziej lub mniej
Bez względu na rodzaj transportu zasada zawsze jest taka sama: samochód powinien odpowiadać potrzebom branży i warunkom, jakim będzie musiał sprostać. W maju Renault Trucks zaprezentowało możliwości swoich pojazdów budowlanych na terenie warszawskiej piaskarni.

WYDARZENIE – Naczepy

Naczepomania II
Na początku czerwca, już po raz drugi, odbyła się Naczepomania, organizowana przez PTM Polska impreza, dedykowana pojazdom ciągnionym.

WYDARZENIE Driver Challenge 2018

Piotr Krahel najlepszy w Polsce
Zwycięzcą polskiego finału konkursu Volvo Trucks Driver Challenge, już po raz drugi z rzędu, został Piotr Krahel. Pokonał ponad półtora tysiąca zawodowych kierowców.

PRODUKT Przewóz żywności

Słodko, tłusto, z gazem
W transporcie produktów spożywczych rośnie znaczenie cystern i silosów. Nic dziwnego, gdyż są wydajne i zapewniają ładunkowi znakomite warunki.

Sezon całoroczny
Nowoczesny transport chłodniczy zyskał w cyfryzacji potężnego sojusznika. Monitorowanie temperatury przewozu nigdy nie było łatwiejsze niż teraz. Lecz na nowo stawiane jest pytanie: jak tę temperaturę utrzymywać?

PRODUKT Agergaty chłodnicze

Bezustanny rozwój
TT-Thermo King to największy autoryzowany dealer marek Thermo King i Frigoblock – liderów systemów do kontroli temperatury w transporcie w tej części Europy. Firma zajmuje się sprzedażą agregatów chłodniczych do środków transportu oraz oferuje urządzenia klimatyzacyjne do pojazdów pasażerskich.

Wydajne ładowanie
Thermo King wprowadza na rynek nowy model paneli słonecznych ThermoLite o mocy 110 W. Zaprojektowano je tak, aby zapewniać zrównoważone zarządzanie energią agregatów chłodniczych przy jednoczesnym ograniczeniu ich zapotrzebowania na paliwo i emisji CO 2 .

PRODUKT Naczepy

Więcej wody naraz
Od maja 2018 roku, 10 ultralekkich naczep, dedykowanych do przewozu wody i napojów, jeździ we flocie spółki Raben Transport, w ruchu krajowym.

Na początek naczepa
Coraz więcej nowinek technicznych można raczej doświadczyć niż dotknąć. Dotyczy to również rozwiązań stosowanych przez producentów naczep. Schmitz-Cargobull przygotował na targi IAA solidną porcję nowości, także w sferze cyfrowej.

PRODUKT Komponenty

Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne do kurtyn
Inteligentne rozwiązania, zredukowane wagowo produkty o kompaktowej konstrukcji powstałe przy zastosowaniu innowacyjnych technologii: SAF-HOLLAND ponownie wyróżnia się w branży pojazdów użytkowych, prezentując nowe adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne.

DOSTAWCZE Prezentacja

Już jest!
Od czerwca nowy Mercedes-Benz Sprinter jest już dostępny w Polsce. W roku 2019 ma się pojawić eSprinter.

DOSTAWCZE Test

Wspomaganie z prostotą
Konstruktorzy zabudów dawno wyrośli z odrabiania prac domowych, ale niektóre ich pomysły odznaczają się dziecięcą prostotą. Opornym wyjaśniam: to komplement.

ZARZĄDZANIE Finanse

Zwrot podatku VAT i akcyzy w ramach karty E100
Obecnie każdy przewoźnik dąży do ograniczenia swoich wydatków związanych z działalnością. Główne koszty związane są z paliwem i opłatami za drogi. Tutaj bardzo istotny jest szybki zwrot podatku VAT oraz akcyzy. Firma E100 w imieniu swoich klientów zajmuje się wszelkimi formalnościami, które są konieczne do uzyskania zwrotu z tytułu
zapłaconego podatku VAT oraz akcyzy.

AUTOBUSY Postęp

Samodzielny autobus
Volvo pokazało swój autonomiczny autobus. Bazą dla prototypu jest elektryczny pojazd miejski.

Krok naprzód
Solaris zapowiada premierę kolejnego ekologicznego autobusu: Urbino 12 hydrogen. Będzie to wodorowy autobus nowej generacji, napędzany energią z wodorowego ogniwa paliwowego. Oficjalna premiera pojazdu planowana jest w 2019 roku.

AUTOBUSY Rynek

Zdrowie w pakiecie
W czerwcu 2018 r. na ulice Tarnowa wyjechało 9 z 21 zamówionych, gazowych autobusów Scania CityWide. Miasto interesuje się napędem gazowym od dawna, ale teraz może go rozwijać w lepszych warunkach.

Alternatywa w Warszawie
Zgodnie z kontraktem zawartym między ZTM a spółką Mobilis, na początku czerwca na stołeczne ulice wyruszyło 61 autobusów MAN Lion’s City Hybrid. To obecnie największa w Polsce umowa na kompleksową obsługę komunikacji miejskiej tego typu pojazdami.

Razem raźniej
Pod nazwą Polonus Partner powstała koalicja, która zrzesza krajowych przewoźników transportu pasażerskiego. W ten sposób polskie firmy autokarowe chcą walczyć o klientów na naszym rynku.