WYDARZENIA
Spotkania Transportowe 2024 Kraków – relacja
Trwa wiosenna edycjaSpotkań Transportowych, czyli cyklicznej konferencji biznesowo-szkoleniowych dla branży transportu drogowego. W maju nasze wydarzenie zawitało w Krakowie, by dostarczyć przewoźnikom z regionu południowej Polski najważniejszych i aktualnych informacji branżowych oraz przybliżyć rozwiązania wspierające sektor transportu drogowego.
Polscy przewoźnicy apelują o pilne wsparcie
W obliczu kumulacji niezwykle wyraźnych zagrożeń dla sektora polskiego transportu drogowego (stanowiącego istotny filar rozwoju gospodarczego naszego kraju) dwie największe organizacje zrzeszające przewoźników: Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska oraz Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, występują ze wspólnym apelem do polskich władz o podjęcie realnych działań pomocowych.spierające sektor transportu drogowego.
15 lat Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego
W maju 2024 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN) obchodzi swoje 15-lecie. Przez te lata Stowarzyszenie odegrało kluczową rolę w kształtowaniu i reprezentowaniu interesów firm zajmujących się transportem nienormatywnym w Polsce. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych osiągnięć, wyzwań oraz przeszkód, z jakimi branża borykała się przez ostatnie półtorej dekady.
POJAZDY
Nowy Actros L z futurystyczną kabiną ProCabin – Jeszcze lepsza aerodynamika i więcej systemów
Futurystycznie zaprojektowana kabina ProCabin wyznacza początek nowej ery dla rodziny pojazdów Actros. Przód pojazdu wydłużony o 80 milimetrów i inne rozwiązania poprawiające aerodynamikę umożliwiają obniżenie zużycia paliwa nawet o trzy procent. Actros w tej wersji wejdzie do produkcji w grudniu bieżącego roku.
Dziesięć lat w standardzie – DAF wprowadza PACCAR Connect
Internetowa platforma do zarządzania fl otą pojazdów wyznacza nowy standard w zakresie dostępu do informacji i łatwości obsługi. Każdy nowy pojazd rodziny DAF (czyli modele XB, XD, XF, XG i XG+) będzie dostarczany z dziesięcioletnim dostępem do PACCAR Connect.
Elektromobilność najlepiej sprawdza się w logistyce miejskiej
Unijna polityka klimatyczna, Pakiet Fit 55 i dążenie do projektowania zrównoważonych łańcuchów dostaw wyznaczają kierunki rozwoju transportu drogowego. Rośnie znaczenie elektromobilności jako czynnika konkurencyjności, co wymaga od firm modyfikacji strategii i odpowiednich inwestycji.
TECHNOLOGIA / TECHNIKA
Cepsa uruchamia Truck Villages
Mając na celu poprawę samopoczucia kierowców podczas ich przerw w trakcie transportu, Cepsa uruchamia „wioski ciężarówek”, szereg obiektów, które będą zlokalizowane w głównych korytarzach łączących Półwysep Iberyjski z resztą Europy. Będą one oferowały różne usługi dostosowane do potrzeb kierowców zawodowych.
Czy biopaliwa są realną szansą na redukcję emisji w przemyśle transportowym?
We współczesnej walce ze zmianami klimatycznymi branża transportowa znajduje się w krytycznym momencie, jeśli chodzi o innowacje i zrównoważony rozwój. Do tej pory wprowadzanie zmian opłacalnych z komercyjnego punktu widzenia, w obszarach takich jak transport ciężarowy, było trudne. Można jednak zaobserwować pewne postępy.
Wyzwania Legislacyjne dla Produktów Paliwowych HVO i Bio LNG w Polsce
W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój stają się coraz ważniejsze, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii staje się priorytetem dla wielu krajów, w tym Polski. W kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych i ograniczenia zależności od tradycyjnych źródeł paliw, paliwa odnawialne, takie jak Hydrotreated Vegetable Oil (HVO) i Bio Liquefied Natural Gas (Bio LNG), zyskują na znaczeniu. Jednak brak precyzyjnej legislacji w Polsce dotyczącej tych produktów stwarza wyzwania, które wymagają pilnego rozwiązania.
System Backeye®360 wspierany Sztuczną Inteligencją
Brigade Electronics dodała technologię sztucznej inteligencji, która umie identyfi kować ludzi w martwych strefach wokół pojazdu, do swojego wielokrotnie nagradzanego rozwiązania bezpieczeństwa pojazdów Backeye®360, na który składa się układ czterech kamer 360 stopni.
Pierwsza opona marki Prometeon – historyczna premiera na tle piramid w Gizie w Egipcie
Prometeon Tyre Group, lider w rozwoju, produkcji i sprzedaży opon dla sektora przemysłowego, rolniczego i OTR, zaprezentował pierwsze w historii opony – Serie 02 – opatrzone marką Prometeon od czasu założenia firmy w 2017 roku.
SYSTEMY IT
Nie takie wdrożenie straszne, jak je programują (część 2)
W drugiej części artykułu skupimy się na planowaniu wdrożenia systemu Uniter.Pro – platformy usprawniającej zarządzanie projektami i komunikację w zespołach. Kluczowe aspekty, które zostaną omówione, to ustalenie realistycznych celów wdrożenia oraz tworzenie szczegółowego harmonogramu wdrożenia z podziałem na etapy.
ZARZĄDZANIE TRANSPORTEM
Zintegrowane systemy zarządzania pojazdami i oponami poprawiają wydajność we flotach
Dynamiczny rozwój mobilności znacząco zmienia zasady gry na rynku transportowym. Najcenniejszym zasobem stały się dane i ich analiza. Na ich podstawie firmy podejmują decyzje strategiczne, optymalizując swoją działalność i koszty, ulepszając obsługę klienta i tym samym zwiększając przewagę konkurencyjną.
Faktoring zamiast skonta – sposób na uwolnienie kapitału
Firmy spedycyjno-transportowe finansują podwykonawców za pomocą skonta, wykorzystując własne rezerwy. W trudniejszych czasach może to być ryzykowna metoda, którą jednak zastąpić można faktoringiem oferowanym przez zewnętrznego partnera. Daje korzyści, wśród których jest chociażby uwolnienie kapitału na rozwój własnego biznesu.
Jak obniżyć podatek od środków transportowych do minimum – bez przerejestrowania pojazdów?
Wiemy, że podatek to nie jest najprzyjemniejszy wydatek. Nie da się go całkowicie uniknąć, ale wcale nie trzeba płacić więcej, niż to konieczne.
Jak zadbać o płynność finansową firmy transportowej?
Ostatnie lata nie należą do najłatwiejszych dla branży transportowej. W minionym roku nastąpiło wyraźne spowolnienie i zmniejszenie zapotrzebowania na usługi transportowe, co w połączeniu ze wszystkimi „perypetiami”, jakie miały miejsce w tym sektorze w ubiegłych latach, spowodowało, że wiele firm zaczęło uważniej przyglądać się swoim wydatkom.
Branża transportowa dzisiaj oraz wyzwania jakie czekają nas jeszcze w tym roku
Początek drugiego kwartału 2024 roku dla polskiej branży transportowej to przede wszystkim szereg wyzwań i zmian, które obserwujemy już od dłuższego czasu. Dane wskazują na poważny kryzys w sektorze, z rosnącymi zadłużeniami i bankructwami firm, szczególnie jednoosobowych działalności gospodarczych.
Wielkie hamowanie w branży TSL: branża dłużna ponad 1,3 mld zł
Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, sektor transportowo-spedycyjno-logistyczny ma ponad 1,3 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Od swoich dłużników musi odzyskać 561 mln zł. Do tego dochodzą pieniądze zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności, bo w żadnej innej branży nie czeka się tak długo na zapłatę.
Firmy transportowe zaciskają pasa i szukają oszczędności
Według jednego z najnowszych raportów opublikowanych przez TLP i SpotData właściciele firm transportowych w Polsce do największych wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć w swojej pracy, zaliczają wysokie wynagrodzenia, inflację, wysokie ceny energii i wysokie stopy procentowe. Dopiero na dalszych pozycjach znalazły się problemy niezwiązane z finansami. Można przypuszczać, że wyzwania te są nadal aktualne, a prawdopodobnie stały się jeszcze większe, biorąc pod uwagę dalszy wzrost cen od tamtego czasu. Jak stawić czoła rosnącym kosztom?
PRAWO
Pięć zasad dotyczących prawidłowego użytkowania karty kierowcy i wykresówki
Jednym z podstawowych obowiązków kierowców zawodowych jest użytkowanie znajdujących się w kabinie ciężarówki tachografów, do czego są oni zobligowani każdego dnia, począwszy od przejęcia pojazdu. Do użytku urządzeń rejestrujących wykorzystują oni karty kierowców i wykresówki. Prawidłowe zasady obsługi tych narzędzi lubią przysparzać jednak pewnych problemów. Z pomocą w takich chwilach jak zawsze przychodzi zrozumienie stosownych przepisów.
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce: wymagane dokumenty i procedury
Zatrudnienie obywatela spoza Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością legalizacji jego pobytu i pracy. Proces ten, choć skomplikowany, jest niezbędny do zapewnienia legalności zatrudnienia oraz ochrony zarówno pracodawcy, jak i pracownika.