Truck Biznes – 1/2024

C

POJAZDY

Nowa gama IVECO Way

Nowy układ napędowy, poprawiona aerodynamika, bardziej zaawansowane systemy wspomagające i szereg usług dodatkowych mają sprawiać, że nowe pojazdy S-Way i X-Way będą oszczędniejsze i wydajniejsze dla przedsiębiorców. Kierowcy skorzystają zaś na przeprojektowanym wnętrzu kabiny.

Nowe Volvo FH Aero – dłuższa kabina, większe oszczędności

Gama pojazdów ciężarowych FH fi rmy Volvo Trucks zyskuje nowego członka rodziny w postaci Volvo FH Aero. Zmodyfi kowana konstrukcja o udoskonalonej aerodynamice w połączeniu z pozostałymi innowacjami mają zapewnić większą efektywność energetyczną. Pojazd będzie dostępny w czterech wariantach napędu oraz skorzysta z nowych regulacji unijnych, dzięki czemu kabina Globetrotter XXL będzie mogła współpracować z typowymi naczepami europejskimi.

20 lat OTOMOTO. Od aut osobowych do ciężarowych

OTOMOTO świętuje swoje 20-lecie. Ta wiodące platforma sprzedażowa była pionierem digitalizacji w branży motoryzacyjnej, stopniowo przenosząc handel z giełd i placów do internetu. OTOMOTO jest także dużym kanałem sprzedaży samochodów ciężarowych.

PROMOCJA

PROMOCJA

Lżejsza i solidniejsza nowa naczepa podkontenerowa od Kässbohrer

Kässbohrer wprowadza na rynek nową generację naczep podkontenerowych, zarówno rozsuwanych jak i stałych, z układem „ośmiokątnej ramy”. Takie rozwiązanie zapewnia większą żywotność oraz łatwiejszą obsługę naczepy.

Drugie miejsce i drugi historycznie wynik Daimler Truck Polska

Daimler Truck Polska odnotował historycznie drugi wynik sprzedaży i z 18% udziałem w rynku utrzymał pozycję wicelidera w sektorze pojazdów powyżej 16 ton. Koncern dostarczył i zarejestrował 5881 pojazdów marki Mercedes-Benz Trucks i 357 lekkich ciężarówek FUSO. W podsumowywanym roku na polskim rynku do oferty pojazdów dołączyły elektryczne modele eActrosa i eEconica, a także FUSO eCanter.

W drodze na rynkowy szczyt

Volvo Trucks Polska wstępnie podsumowuje kończący się rok 2023, który dla firmy przynosi liczne sukcesy i rekordowe wyniki – w tym pozycję lidera rynkowego w kilku obszarach.

Obsługa posprzedażowa ma znaczenie

Sprzedaż produktu, to dopiero początek relacji z Klientem, w którą producent powinien się w pełni angażować. Świadomość wyzwań jakie współcześnie stawia przed nami profesjonalna obsługa posprzedażowa zaowocowała powstaniem marki Aberg. Obejmuje ona swoim parasolem ochronnym produkty wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Wielton.

W kwestii Euro 7 zwyciężył rozsądek

Pod koniec 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła nowe przepisy dotyczące emisji spalin – Euro 7. Działania te mają za zadanie wprowadzenie bardzo rygorystycznych norm obejmujących pojazdy z silnikami wysokoprężnymi i dotykają przede wszystkim firmy transportowe. W ciągu dekady potencjał dywersyfikacji wobec wykorzystania spalinowych ciągników siodłowych mogą mieć rozwiązania wodorowe lub biopaliwowe, w mniejszym stopniu elektryczne.

TECHNOLOGIA / TECHNIKA

Woda w paliwie = problem w biznesie

Jakość paliw, to temat który może przysporzyć wielu problemów każdemu użytkownikowi pojazdów. W przypadku profesjonalnego transportu drogowego problemy z paliwem nabierają szczególnego znaczenia, bowiem mogą zakończyć się uszkodzeniem kosztownego silnika i brakiem możliwości realizacji zleceń transportowych. Jednak problem zwykle sprowadza się do dwóch zagadnień, nie związanych bezpośrednio z samym paliwem – wodą w układzie paliwowym oraz niskimi temperaturami.

SYSTEMY IT

Bezpieczeństwo priorytetem kierowców

Praca kierowcy wymaga ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego. Jak wynika z najnowszego ogólnoeuropejskiego raportu zleconego przez Webfleet, bezpieczeństwo na drogach, korki i infrastruktura drogowa to największe wyzwania dla kierowców.

FINANSE

Dobre prognozy dla faktoringu na 2024 rok

W mijającym roku światowa branża faktoringowa musiała zmierzyć się z poważnym ograniczeniem wzrostu obrotów. W Polsce, cały sektor odnotował spadek. Prognozy na 2024 rok są jednak optymistyczne, a nowe trendy mogą przyczynić się do jeszcze szybszej poprawy kondycji branży.

PRAWO

Reklamacje w transporcie drogowym – kiedy można je składać?

Gdy jakikolwiek towar czy usługa nie spełnia oczekiwań lub założonych standardów, możliwe jest złożenie reklamacji. Nie inaczej jest w transporcie drogowym. Jeśli przewoźnik nie wykona umowy przewozu lub zrobi to nienależycie, powinien liczyć się z możliwością otrzymania reklamacji. Jakie są najważniejsze zasady i terminy związane z reklamacjami?

Przewoźników czekają kolejne zmiany. Nowy system ma uszczelnić handel z krajami spoza UE

Unia Europejska przystępuje do wdrażania Import Control System (ICS2). Ma on służyć do przekazywania informacji o ładunkach między UE a krajami trzecimi. Polskie firmy transportowe muszą przygotować się do zmian, jakie wprowadza Import Control System 2. Brak dopełnienia formalności może spowodować zatrzymanie towarów na granicy UE.

ZARZĄDZANIE

Rok pod znakiem podwyżek

Poprzedni rok przyniósł liczne zmiany legislacyjne i biznesowe. Spowolnienie gospodarcze, które dało się we znaki również w sektorze transportowym przełożyło się na potrzebę ograniczania wydatków i jeszcze większej kontroli kosztów. Wszystko wskazuje na to, że w drodze do oszczędności postępować będzie trend optymalizacji działań i technologizacji polskich przedsiębiorstw. To m.in. za sprawą kolejnych podwyżek, które czekają branżę TSL. Jakie wyzwania i podwyżki czekają branżę TSL w tym roku?

Branża transportowa w Polsce: od konfliktu z Ukrainą do wyzwań 2024 roku

Spowolnienie koniunktury gospodarczej w Polsce i Europie – zwłaszcza w produkcji przemysłowej i handlu towarami – znacząco wpłynęły na sytuację finansową polskich przewoźników. Rosnące koszty operacyjne, zmniejszony popyt na usługi transportowe oraz konkurencja ze strony tańszych przewoźników ukraińskich doprowadziły do wzrostu zadłużenia firm i liczby upadłości.

Przewoźnicy zadłużeni na 2 mld zł, czy branża to wytrzyma?

Na czas nie płaci swoim kontrahentom co dziewiąty przewoźnik. Jednocześnie aż co czwarta firma transportowa doświadczyła w minionym roku problemów z płynnością finansową, głównie za sprawą nieterminowego wpływu zapłaty za świadczone usługi.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C