Range Rover Evoque – Bez wyjścia
Gdy zajmiemy miejsce za kierownicą, po uruchomieniu silnika, podnosi się ekran multimediów tak, żeby było wygodnie z niego korzystać. Jednocześnie, jeżeli zostawiliśmy wychodząc odsunięty panoramiczny dach, znowu się odsłania. W tym wypadku był on również otwierany, co uatrakcyjnia podróż tym samochodem w upalne dni.
Oczywiście miejsce za kierownicą jest bardzo wygodne. Fotel kierowcy można ustawić aż w 12 położeniach. Regulacja wysokości i odległości od kierownicy ma duży zakres, więc każdy powinien znaleźć tu pozycję dla siebie. Oczywiście kierownica jest wielofunkcyjna i za jej pomocą w intuicyjny sposób obsługujemy tempomat adaptacyjny, komputer pokładowy i multimedia. Przed kierowcą w tym wypadku był kokpit z analogowymi zegarami i sporym wyświetlaczem komputera pokładowego.
W konsoli środkowej pod dość małym ekranem multimediów, znajduje się 10-calowy ekran do obsługi trybów jazdy, klimatyzacji i podgrzewania foteli. Producent zadbał jednak o wygodę tradycjonalistów i temperaturę wnętrza można też ustawiać za pomocą pokręteł.
System inforozrywki ma przyjazne oprogramowanie, korzystamy z niego intuicyjnie. Można do niego podłączyć telefon i uruchomić aplikację np. Android Auto również bezprzewodowo.
Cały panel znajdujący się między fotelami z przodu jest położony wysoko i płynnie przechodzi w podłokietnik. Oprócz drążka automatycznej 9-stopniowej skrzyni biegów, znajdują się tam jeszcze dwa miejsca na kubki. Elektryczny hamulec został umieszczony z lewej strony obok kierownicy, dzięki czemu nie zajmuje miejsca po środku. Sprytne rozwiązanie to dzielony podłokietnik – kierowca i pasażer mogą jego położenie regulować oddzielnie, co oznacza, że każdy będzie podróżował wygodnie. Oczywiście jakość wykończenia wnętrza i użytych materiałów jest z najwyższej półki. Aż ma się ochotę sprawdzić, czy są też miłe w dotyku. Wisienką na torcie jest kolorystyka wnętrza. Trudno się wysiada z tego auta.
Range Rover Evoque – Bez przeszkód
Testowy Evoque został wyposażony w 2-litrowy silnik Diesla o mocy 163 KM. W tym wypadku moment obrotowy to 350 Nm, co sprawia, że tym samochodem zarówno sprawnie będziemy przemieszczać się, jadąc po autostradzie, jak i bez przeszkód pokonywać bardziej wymagający teren. Z silnikiem współpracuje 9-stopniowy automat z możliwością ręcznej zmiany przełożeń. Jednak, gdy chcemy, żeby Evoque był bardzo dynamiczny, wystarczy mocniej wcisnąć pedał przyspieszenia, tym samym dając znać skrzyni, że zależy nam na szybkiej reakcji.
W tym wypadku mamy do czynienia z automatycznym napędem na wszystkie koła, co oznacza, że domyślnie napęd jest na przód. System z częstotliwością 100 razy na sekundę monitoruje warunki na drodze i przekazuje moment obrotowy między osiami tak, żeby zapewnić maksymalną przyczepność zarówno podczas pokonywania zakrętów, jak i w terenie, na trawie czy śniegu. Nawet 100% momentu obrotowego silnika może zostać przekazane na tylną oś.
Podczas jazdy szosowej można wybrać tryb ekonomiczny lub komfortowy, natomiast w terenie mamy do dyspozycji: automatyczny – wówczas sam dostosowuje parametry jazdy do warunków, trawa-żwir-śnieg, błoto-koleiny lub piasek. Evoque ma również dość dobre parametry terenowe. Głębokość brodzenia to w tym wypadku 60 cm, kąt natarcia – 25°, kąt zejścia 30,6° i kąt rampowy – 20,7°.
Range Rover Evoque – W normie
Podczas jazdy autostradowej kierowcę wspierają asystenci jazdy. W tym egzemplarzu był m.in. adaptacyjny tempomat z funkcją jazdy w korku, aktywny asystent pasa ruchu i aktywny asystent martwego pola. Dodatkowym ułatwieniem, podnoszącym komfort prowadzenia w nocy i gdy mamy ograniczoną widoczność do tyłu, jest lusterko wsteczne, na którym może być wyświetlany obraz z kamery umieszczonej z tyłu. To rozwiązanie nie tylko ułatwia obserwację tego, co się dzieje za samochodem, gdy mamy zasłonięte np. bagażami tylne okno, ale również poszerza kąt widzenia o 50°. Jednak w słoneczne dni lepiej sprawdza się tradycyjne lusterko. Przełączanie widoku lustro – kamera jest łatwe i można na bieżąco dopasować obraz do potrzeb. Dodatkowo do prędkości 40 km/h możemy obserwować widok z kamery z tyłu na ekranie multimediów.
Natomiast manewry w ciasnych miejscach ułatwia kamera 360°, kamera cofania z czujnikami, asystent wyjeżdżania z miejsca parkingowego – ruchu poprzecznego oraz zapobiegający kolizji podczas cofania – gdy wyczuje przeszkodę – wyhamuje samochód.
Widoczność zza kierownicy jest bardzo dobra. Dzięki możliwości siedzenia wysoko, mamy poczucie dużej kontroli nad autem.
W środku jest bardzo cicho, biorąc pod uwagę kanciastą sylwetkę tego samochodu i duże, 20-calowe opony oraz silnik Diesla, który zawsze emituje trochę więcej hałasu niż benzynowy. W tym wypadku nawet przy prędkości 140 km/h, można rozmawiać normalnie bez potrzeby podnoszenia głosu lub słuchać ulubionej muzyki.
Evoque jest masywny i dość ciężki – waży ponad 1891 kg, co nie mogło nie odbić się na zużyciu paliwa. Przy prędkości 140 km/h samochód potrzebował 9,9 l/100 km, podczas jazdy miejskiej – 7,4 l/100 km, natomiast na drodze krajowej spalanie spadło do 5,6 l/100 km. Na trasie Wałcz – Warszawa, czyli w dużej mierze autostrada i droga szybkiego ruchu, ale też drogi krajowe Evoque zużył 6,6 l/100 km przy średniej prędkości 102 km/100 km. Czyli w sumie wyszło umiarkowanie.
Range Rover Evoque – Sprytnie
Tym autem mogą dość wygodnie podróżować pasażerowie z tyłu, pod warunkiem, że wszyscy podróżni są średniego wzrostu. Odsunięcie maksymalnie fotela z przodu do tyłu, sprawia, że nawet niska osoba będzie miała mało miejsca na nogi, siedząc na tylnej kanapie. Miejsce środkowe nie odbiega standardem od innych samochodów. Można uznać je za awaryjne i krótkodystansowe. W oparciu pośrodku znajduje się podłokietnik z dwoma miejscami na kubek.
Pasażerowie z tyłu mają regulację nawiewów i gniazdo 12-voltowe. Mogą również skorzystać z gniazd USB i USB typu C, które znajdują się w schowku w podłokietniku między dwoma przednimi fotelami.
Bagażnik można otworzyć za pomocą przycisku na kluczyku. Mieści się w nim 591 l, natomiast po złożeniu oparć tylnej kanapy powiększa się do 1383 l. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość złożenia oparć w proporcji 40:20:40, czyli mogą z tyłu wygodnie podróżować dwie osoby i jednocześnie można przewieźć coś dłuższego. Bagażnik ma foremny kształt, co oznacza, że jest pakowny. Producent zapewnia, że w tym bagażniku zmieści się złożony wózek dziecięcy lub np. kije golfowe. Zastosowano w nim podwójną podłogę, co ułatwia schowanie drobnych rzeczy, aby nie przeszkadzały i nie przesuwały się po całej powierzchni.
Range Rover Evoque to ekskluzywna wersja samochodu, którego gabaryty są idealne do miasta, ale równie dobrze można nim się wypuścić w dłuższą podróż z dala od zgiełku. Bagażnik jest wystarczająco duży, aby zmieścić w nim spore zakupy lub materiały firmowe, a gabaryty na tyle małe, żeby nie mieć problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Wygląd ma oryginalny, a wnętrze luksusowe. Co trudno przecenić.