Poniższy poradnik pomoże każdemu przedsiębiorcy krok po kroku w sprowadzaniu towarów na teren UE zgodnie z obowiązującymi zasadami.
1. Uzyskanie numeru EOIR
EOIR, czyli Economic Operator Registration and Identification to numer nadawany przez organy celne kraju członkowskiego, gdzie firma jest zarejestrowana lub gdzie planuje po raz pierwszy wysłać swoje produkty. Uzyskanie tego numeru to początek całego procesu importowania towarów na teren UE.
2. Prawidłowa klasyfikacja towarów
Unia Europejska posiada specjalny system TARIC, który służy do identyfikowania i klasyfikowania towarów. Każdy produkt importowany na teren wspólnoty musi zostać sklasyfikowany, co umożliwia ustalenie dokładnej wysokości cła oraz wskazania przepisów handlowych obowiązujących dla danego przypadku. Aby cały proces był łatwiejszy, przyda się kompleksowa obsługa celna – https://logit.com.pl/obsluga-celna-logit/.
3. Przygotowanie i złożenie dokumentów celnych
Tu jednym z najważniejszych wniosków jest SAD, czyli Jednolity Dokument Administracyjny. Jest on dokumentem wszczynającym postępowanie celne. Znajdują się w nim takie informacje jak:
- rodzaj towaru;
- pochodzenie;
- wartość;
- szczegóły transakcji.
Każdy produkt ma też osobne dokumenty, które należy przygotować i przedstawić organom celnym. Może chodzić np. o certyfikaty fitosanitarne dla produktów spożywczych. Po przybyciu do kraju członkowskiego należy w organach celnych złożyć Przywozową Deklarację Skróconą.
4. Uiszczenie opłat celnych i podatków
To kolejny ważny krok, który należy wykonać przy imporcie produktów spoza UE na jej teren. Stawki cła i podatków VAT zależne są od wybranego kraju, do którego takie produkty trafiają. Jako przedsiębiorca możesz posłużyć się wsparcie agencji celnej, która dokładnie wyliczy wysokość cła i podatku VAT dla towarów. Co ważne, suma opodatkowania obejmuje nie tylko samą wartość przesyłki, ale też koszty transportu towarów do granicy UE i ich ubezpieczenie.
5. Przygotuj się na kontrole
Organy celne realizują losowe kontrole przewozu towarów pod kątem ich zgodności z przepisami. Dlatego każdy przedsiębiorca realizujący import towarów do UE musi mieć ich świadomość. Oczywiście nie wszystkie warianty produktów są objęte równie restrykcyjnymi kontrolami. Zaliczają się do nich zwierzęta, żywność i rośliny.
Zapewnij sobie wsparcie specjalisty od importu towarów do UE
Zamiast samodzielnie przechodzić przez wszystkie ww. kroki, łatwiej skorzystać z doświadczenia profesjonalistów. Na rynku znajdziesz firmy, które specjalizują się w pełnym doradztwie celnym i procedurach importowania towarów do UE. Zanim rozpoczniesz proces sprowadzania produktów na teren kraju członkowskiego, skontaktuj się z renomowaną agencją realizującą procedury celne. Taki partner pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy związane z importem dowolnych towarów do Unii Europejskiej.