Truizmem jest stwierdzenie, że klient będzie zadowolony, kiedy towar dotrze do niego na czas i w stanie nienaruszonym. Toteż warunkiem budowy solidnych, przynoszących zyski relacji firmy transportowej z klientami są wszelkie działania logistyczne, które przyczyniają się do podnoszenia jakości świadczonych usług, w tym zapobieżenia uszkodzeniom ładunków podczas transportu. Miejscem, gdzie można zaprezentować skuteczne i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, są targi TransLogistica Poland.
Zapobieganie uszkodzeniom towaru
Nikt nie chce otrzymać uszkodzonego czy zniszczonego towaru. Oczywiście wypadki i inne przykre sytuacje mogą się zdarzyć, jednakże firma logistyczna musi podjąć wszelkie działania zmierzające do minimalizacji ryzyka ich wystąpienia. Podstawą jest w tym zakresie skuteczne zabezpieczenie przewożonych ładunków.
Główną metodą zapobieżenia uszkodzeniom transportowanych ładunków jest odpowiednie rozłożenie ich w ładowni. Muszą one mianowicie zostać rozłożone jak najciaśniej, żeby nie przemieszczały się w niekontrolowany sposób. Ułożenie towarów powinno iść w parze z solidnym ich mocowaniem.
Jeśli ładunek nie wypełnia całej ładowni, należy stosować takie metody jego zabezpieczenia, jak chociażby pasy transportowe. Występują one w wielu wariantach, dostosowanych do ładunków o zróżnicowanych gabarytach, a także dostępnych metod mocowania. Uzupełnienie tego rozwiązania stanowią maty antypoślizgowe. Podkłada się je pod ładunek, przez co zwiększają współczynnik tarcia, sprawiając, iż pewna stabilizacja ładunków jest możliwa z wykorzystaniem mniejszej liczby pasów.
Towary przed niepożądanym przemieszczaniem się podczas transportu ochronić też mogą belki i drążki rozporowe. Specjalny mechanizm umożliwia ich łatwy montaż, dzięki czemu ładunek zostanie skutecznie zabezpieczony przed uszkodzeniem powstałym w wyniku niekontrolowanego przesuwania czy obijania o ściany. Spory atut belek i drążków rozporowych stanowi to, że w przeciwieństwie do pasów transportowych, nie wymagają one żadnych punktów zaczepienia. Z łatwością można je także dopasować do wymiarów ładunku, stanowią więc rozwiązanie praktyczne i uniwersalne.
Mniejsze ładunki da się bardzo skutecznie zabezpieczyć przy pomocą siatek zabezpieczających.
Warto też korzystać z rozwiązań ułatwiających dopasowanie przestrzeni ładunkowej do aktualnych potrzeb. Znakomitym przykładem jest montaż listew do mocowania ładunków przeznaczonych do użytku wraz z drążkami. To podłużne szyny, które mocuje się do ścian bocznych w ładowni z otworami. Zainstalowane w nich drążki pomagają w precyzyjnym unieruchomieniu przewożonych towarów, zapobiegając ich uszkodzeniom.
Ciężkie ładunki o znacznych gabarytach również nie powinny zostać uszkodzone ani nikomu zagrażać. Dlatego do zabezpieczania pojedynczych, bardzo ciężkich ładunków stosuje się łańcuchy transportowe, inaczej odciągi łańcuchowe. Są bardzo mocne, dzięki czemu pozwalają na bezpieczne mocowanie ładunków o wadze od kilku do nawet kilkunastu ton. Korzysta się z nich przede wszystkim przy transporcie maszyn przemysłowych, konstrukcji, stali, drewna i im podobnych materiałów.
Oczywiście, wszelkie towary muszą też zostać skutecznie chronione przed kradzieżą.
Monitorowanie ładunków
Jakość usług transportowych, polegająca na skutecznej ochronie towarów przed uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą to podstawa budowy relacji z klientami. Równie istotna jest sprawność obsługi. W tym celu firma transportowa powinna stawiać na innowacyjne technologie, m.in. z zakresu sztucznej inteligencji, które pozwalają na optymalizację działań, skrócenie czasu transportu, zaoferowanie atrakcyjnych cen i monitorowanie przesyłek.
Zarówno przewoźnik, jak i klient (jeśli sobie tego zażyczy) muszą dysponować wiedzą o aktualnym stanie i przemieszczaniu się towaru. Do jego monitorowania służą coraz lepsze i nowocześniejsze systemy, dające dokładną informację zwrotną.
Środki ochrony towarów – gdzie zaprezentować?
Najlepszym miejscem, gdzie można zaprezentować metody i technologie ochrony towarów przed uszkodzeniem i kradzieżą, systemy monitorowania ładunków czy inne rozwiązania w tym zakresie, są targi TransLogistica Poland – największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi transportu, logistyki i spedycji.
Są one wydarzeniem biznesowym przeznaczonym dla firm poszukujących i korzystających z usług w zakresie TSL, a także dla wszystkich osób zawodowo związanych z tą branżą. Udział biorą w nich najważniejsze przedsiębiorstwa z tego sektora z Polski i zagranicy, zarazem organizatorzy dbają o to, aby nie trafiały się tam przypadkowe, niezwiązane z sektorem osoby.
Uczestnictwo w targach TransLogistica Poland pozwala zaprezentować nowe rozwiązania biznesowe oraz technologiczne, również z dziedziny zapobiegania uszkodzeniom towaru, dzięki którym firmy transportowe nawiążą trwalsze, bardziej intratne relacje biznesowe z klientami. Zdecydowanie zatem warto zarezerwować stoisko w następnej edycji, która odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2025 r. w Warszawie.