Kiedy obowiązuje znak drogowy zakazu? Jak interpretować znaki drogowe znajdujące się wzdłuż jezdni? Zobacz poradnik i zacznij jeździć zgodnie z przepisami.
Znaki zakazu i zakres ich obowiązywania – jakie są przepisy?
Biorąc pod uwagę regulacje wskazane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, można powiedzieć, że znak zakazu obowiązuje w 99% od miejsca jego ustawienia aż do najbliższego skrzyżowania.(1) Opcjonalnie na drodze może pojawić się znak, który odwołuje wcześniej zastosowany zakaz wobec kierujących pojazdami.
Dobrym przykładem jest Znak zakazu B-21 „Zakaz skrętu w lewo” oraz Znak zakazu B-22 „Zakaz skrętu w prawo”. Te dwa znaki drogowe obowiązują dopiero na najbliższym skrzyżowaniu znajdującym się po ustawieniu znaku. Dodatkową informacją dla kierujących może być tabliczka T-21, która informuje o odległości, na której obowiązuje dany znak zakazu.
Odpowiadasz za organizację ruchu drogowego na konkretnej jezdni? Do prawidłowego oznakowania drogi potrzebujesz profesjonalne i certyfikowane znaki zakazu. Najlepsze na rynku oznakowanie we wszystkich kategoriach zakazu znajdziesz na stronie: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_zakazu.
Na jakich drogach obowiązują znaki zakazu?
Popularne znaki drogowe zakazu, takie jak B-1, B-2, B-3 i wiele innych możemy spotkać na wszystkich drogach publicznych oraz niektórych prywatnych – także w obrębie osiedli mieszkaniowych i dróg wewnętrznych. Standardowe znaki informujące o zakazie wjazdu, zatrzymywania się lub wyprzedzania są widoczne na drogach takich, jak:
- autostrady,
- drogi ekspresowe,
- drogi wojewódzkie i krajowe.
Przykładowo: na autostradach najczęściej stosuje się znak B-41, który informuje o zakazie ruchu pieszych. Dodatkowym oznaczeniem może być znak B-23 informujący o zakazie zawracania, co jest niedopuszczalne nawet na wielojezdniowych autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Znaki drogowe zakazu – funkcje, kształty i zastosowanie
Znaki zakazu są podstawową kategorią oznakowania drogowego. Umożliwiają sprawną organizację ruchu drogowego tak, aby żaden pojazd nie zagrażał innym uczestnikom drogi. Przy pomocy takich znaków można ograniczyć możliwości podróżowania pojazdami po konkretnej jezdni, np. zabronić wykonywania konkretnego manewru lub zatrzymywania się.
Standardowy podział znaków zakazu to taki pod względem wielkości, czyli: wielkie, duże, średnie, małe i mini. Wyjątkiem jest znak B-20, który występuje wyłącznie jako wersja duża i średnia.
Podział znaków drogowych zakazu dotyczy też ich funkcji. Poszczególne oznaczenia umieszcza się przede wszystkim na skrzyżowaniach, rondach oraz na drogach jednokierunkowych. Jeśli nie zachodzi potrzeba utrzymywania zakazu aż do najbliższego skrzyżowania, trzeba zastosować znak uchylający ów zakaz.
Aby odwołać wszystkie zakazy zastosowane przez wcześniej postawione znaki, należy wykorzystać znak drogowy B-42, który uchyla wszystkie wcześniejsze obostrzenia drogowe.
Znaki drogowe zakazu a widoczność na drodze
Zarządcy dróg w celu utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym powinni rozmieszczać znaki zakazu tak, aby były widoczne z daleka i miały praktyczne przełożenie na poprawę komfortu podróżowania przez kierujących pojazdami. W kwestii widoczności oznakowania rozróżniamy dwie wersje znaków zakazu:
- Pierwsza generacja folii z mikrokulkami – są stosowane do oznakowania dróg wiejskich i raczej słabo oświetlonych.
- Druga generacja z folią komórkową – nadaje się do stosowania w terenach pozamiejskich, wiejskich i kiepsko oświetlonych przedmieść.
Certyfikowane znaki zakazu i inne oznaczenia drogowe możesz kupić online. Wystarczy, że złożysz zamówienie w sklepie internetowym Znakidrogowe24 pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970980602