Podczas premiery nowego układu napędowego producent obiecywał obniżkę zużycia paliwa w porównaniu z poprzednikiem o co najmniej 8%. Teraz okazuje się, że różnica dochodzi do 12% na korzyść najnowszego pojazdu.
Tym razem wzięliśmy pod lupę „zestaw polski” z kabiną R z dwoma leżankami i dwiema chłodziarkami, dwoma zbiornikami paliwa 525+615 l oraz 125 l AdBlue i zwyczajną naczepą kurtynową Schwarzmüller. Moc silnika wynosiła 460 KM, a przełożenie tylnego mostu ekonomiczne 2,31.
Pojazd miał opcjonalny hamulec dekompresyjny (CBR) o maksymalnej mocy 354 kW przy 2400 obr/min oraz retarder R4700D.
Kierowca i właściciel
Być może najlepiej świadczy o Scanii fakt, że cenią ją właściciele firm, którzy zarazem są lub byli kierowcami. Nowy układ napędowy podnosi poprzeczkę na rynku. Na wynik wpływa nie tylko silnik, ale również skrzynia biegów, most napędowy, a nawet zbiorniki z modułem przygotowania paliwa umożliwiającym wykorzystanie niemal „do ostatniej kropli” ich pojemności. Sam silnik to nowa konstrukcja z nowym blokiem i głowicą z dwoma wałkami rozrządu i czterema zaworami na cylinder, nowym kolektorem ssącym i wydechowym oraz kompleksowo obniżonym tarciem wewnętrznym. W rezultacie na hamowni osiągnął sprawność 50%, długo uważaną za niezwykle trudną do uzyskania w silniku Diesla.
Tyle teorii. Praktyka potwierdza każdego dnia, że ostatecznie wszystko zależy od człowieka.
Komfortowa codzienność
Kabina R ma niewielki, 15-centymetrowy tunel, a nad nim 195 cm wolnej przestrzeni do sufitu. W tym egzemplarzu była dolna leżanka poszerzana z 80 do 100 cm. Górna miała 195 × 80 cm, a prowadziła do niej rozkładana drabinka o szerokich stopniach. Pod dolną leżanką znalazły się dwie lodówki, a obok nich za fotelami dwa duże schowki. Nad przednią szybą był zestaw trzech zamykanych schowków. W prawym zamontowano opcjonalny ekspres do kawy.
Całość schludna i praktyczna była zwieńczona fabrycznym stolikiem montowanym na szczycie tablicy rozdzielczej pośrodku. Zdecydowaną większość funkcji uruchamia się przyciskami: dużymi, wygodnymi i czytelnie oznakowanymi.
Wiedza niepowszechna
W takich warunkach można skupić się na jeździe robiąc nie tyko to, co należy, ale unikając czynności zbędnych. Gdy włączyć tempomat topograficzny Active Prediction, najlepiej mu po prostu nie przeszkadzać.
Nowa skrzynia biegów w wersji G25 ma, podobnie jak przeznaczona do cięższych zadań G33, 14 przełożeń. Ponieważ pierwsze jest biegiem pełzającym, a ostatnie nadbiegiem, Scania określą ją jako 12-biegową, w której „dwunastka” jest biegiem bezpośrednim. Najwyższy bieg to nadbieg, który wyraźnie obniża prędkość obrotową przy danej prędkości. Powiązane z tempomatem elektroniczne sterowanie skrzynią działa jednak inaczej niż podpowiadałaby intuicja.
Traktuje nadbieg i eco-roll jako dwie metody redukcji zużycia paliwa, oceniając ich przydatność zależnie od informacji dostarczanych przez tempomat topograficzny. Eco-roll pozwala spory odcinek pokonać rozpędem, ale wówczas silnik otrzymuje dawkę paliwa „na podtrzymanie”, z kolei odpowiednio użyty nadbieg pozwala toczyć się „na biegu” przy zerowej porcji paliwa, niejako „bez napędu i bez hamowania”. To jedna z możliwości jego wykorzystania. W tym ciągniku zaufanie naprawdę procentuje.
Stąd drugie pytanie: kiedy elektronicznie sterowana maszyna okaże się bezwzględnie lepsza od człowieka? Na to pytanie nie odpowiemy.
Znamy za to odpowiedź na pierwsze: ile paliwa „tak naprawdę” zużywa Scania Super? Podczas jazdy bez ceregieli i zaklinania wiatru, żeby popchnął? Na trasie testowej z Nadarzyna do Tomaszowa Mazowieckiego i z powrotem, załadowany 20 tonami balastu zestaw zużył w warunkach zimowych przy temperaturze rzędu –10°C i pogodzie bezwietrznej zaledwie 19 l/100 km.
Michał Kij
Fot. Katarzyna Dziewicka
Przeczytaj cały tekst z testu w numerze styczniowym miesięcznika Truck & Van
Zobacz jakie technologie zastosowała Scania w nowym układzie napędowym
Zobacz film z wnętrza kabiny
Zobacz film z jazdy testowej
Scania Super 460R A4×2NA
Dmc zestawu (t) 42
Dmc ciągnika (t) 19
Masa własna ciągnika (t) 8,27
Rozstaw osi (mm) 3750
Typ silnika DC13 175
Liczba i układ cylindrów 6, rzędowy
Pojemność (dm3) 12,74
Maksymalna moc (KM/kW/obr/min) 460/338/1800
Maksymalny moment obr. (Nm/obr/min) 2500/900÷1290
Skrzynia biegów zautomatyzowana G25CM 14-biegowa z Opticruise
Przełożenie przekładni głównej 2,31:1
Przeglądy maksymalnie co 90 tys. km
Gwarancja 1 rok