Ważnym elementem wyposażenia pojazdów użytkowych jest oświetlenie ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Produkty firmy Ermax spełniają wszystkie, także te najbardziej rygorystyczne wymogi określone w normach i przepisach. W szczególności lampy, przewody, gniazda i wtyczki tej marki są zgodne z normami ADR/GGVS, a więc mogą być stosowane w środkach transportu przewożących materiały niebezpieczne.

W przypadku pojazdów użytkowych, które są często eksploatowane w trudnych warunkach, niezwykle ważna jest trwałość instalacji oświetleniowej i źródeł światła oraz stałość ich parametrów pracy w długim okresie eksploatacji. Te cechy bezpośrednio wynikają z wysokiej odporności na wpływ niekorzystnych czynników występujących podczas użytkowania (uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, wilgoć, kurz, niskie temperatury). Dla użytkowników pojazdów ważne są również takie czynniki, jak energooszczędność zastosowanych źródeł światła i łatwość wymiany uszkodzonych elementów (klosze, wiązki przewodów itp.). Nie bez znaczenia są też takie elementy, jak nowoczesny design i wysoka estetyka wykonania. Wszystkie te zagadnienia biorą pod uwagę specjaliści z firmy Ermax podczas projektowania oświetlenia pojazdów użytkowych i jego produkcji.

Już siedemdziesiąt lat
Firma Ermax została założona w Danii w 1948 roku. Przez ponad 70 lat wyspecjalizowała się w produkcji całych systemów oświetleniowych i pojedynczych lamp przeznaczonych do instalacji w pojazdach użytkowych, zwłaszcza w naczepach i przyczepach. Przez cały ten czas konstruktorzy pracowali nad udoskonalaniem wyrobów, a nowoczesna technologia produkcji i wnikliwa kontrola jakości doprowadziły do tego, że duńska firma zyskała mocną pozycję z początku na rodzimym rynku i w krajach skandynawskich, a z czasem w wielu innych państwach Europy Zachodniej. Na naszym podwórku wysokiej jakości produkty opatrzone logo Ermax oferowane są przez spółkę BPW Polska z podwarszawskich Łomianek. Ich przedstawiciele podkreślają, że doświadczenie specjalistów firmy Ermax w zakresie projektowania i produkcji oświetlenia do pojazdów użytkowych i rolniczych zostało zauważone i docenione praktycznie na wszystkich europejskich rynkach.

Pełen asortyment
Aktualna oferta spółki Ermax jest bardzo szeroka – obejmuje zarówno kompletne systemy oświetleniowe z pełną instalacją elektryczną, jak i pojedyncze ich komponenty. Producent przykłada szczególną wagę do jakości, czego najlepszym przykładem jest stosowanie diod LED pochodzących od renomowanych światowych dostawców, wykorzystywanie wyjątkowo szczelnych i trwałych złączy typu AMP i Super Seal, a także tworzyw sztucznych odpornych na uderzenia i zarysowania oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. To czynniki, które zapewniają długie, bezawaryjne działanie całych systemów i ich pojedynczych komponentów.

Klienci – producenci środków transportu i serwisy samochodów użytkowych – mają do wyboru kompletne systemy wykorzystujące źródła światła w technologii LED bądź tradycyjne żarówki, a także rozwiązania hybrydowe. W lampie hybrydowej wykorzystywane są tradycyjne żarówki oraz diody LED – te drugie pełnią funkcję światła postojowego. W produktach tego typu diody umieszczone są na obrzeżach lampy i tworzą atrakcyjnie jarzącą się ramkę. Zaletą lamp hybrydowych jest połączenie oszczędności w zużyciu energii i wyjątkowej trwałości diod LED z niskimi kosztami zakupu i wymiany żarówek tradycyjnych. Równocześnie producent przywiązuje dużą wagę do wzornictwa – jego wyroby naprawdę mogą się podobać. Lampa TM-10 występuje w dwóch odmianach: hybrydowej i LED-owej. Natomiast najnowsza lampa tylna TM-11 występuje tylko w wersji full-LED. Zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i najbardziej zaawansowane diody LED pozwalają na twierdzenie, że lampa ta należy do najnowocześniejszych na rynku. Dla użytkownika bardzo ważnym argumentem będzie też jej wygląd – zastosowano w niej tzw. dynamiczny kierunkowskaz. Jest to rozwiązanie znane z samochodów osobowych wyższej klasy.

Od 17 listopada 2017 roku przepisy prawa wymagają, aby w nowo homologowanych pojazdach, podczas sygnalizacji skrętu, funkcje kierunkowskazu przejmowały także boczne światła obrysowe. Realizuje to układ SIMAC, który może być wbudowany zarówno w lampę TM-10, jak i TM-11.

Paleta produkcyjna obejmuje także inne elementy wyposażenia oświetleniowego – światła obrysowe, wsteczne, robocze, wewnętrzne, ostrzegawcze, odbłyskowe itp. Klienci mogą również otrzymać do celów serwisowych same klosze, które w wielu przypadkach ulegają uszkodzeniu, podczas gdy reszta lampy działa prawidłowo. Ofertę uzupełniają wykonane z aluminium zderzaki z zamontowanym kompletnym oświetleniem. Ich odbiorcami są zarówno producenci naczep i przyczep, jak i serwisy wykonujące naprawy powypadkowe.

W ofercie firmy ERMAX są:
• standardowe systemy oświetleniowe i rozwiązania skonfigurowane indywidualnie
• lampy z żarówkami tradycyjnymi, diodami LED lub hybrydowe
• lampy zespolone i jednofunkcyjne
• aluminiowe zderzaki z kompletnym oświetleniem
• światła obrysowe
• lampy robocze tradycyjne i z diodami LED
• gotowe wiązki przewodów z gniazdami i wtyczkami
• klosze lamp do celów serwisowych

Indywidualne podejście
Jak podkreśla polski dystrybutor, producenci pojazdów mogą składać również indywidualne zamówienia, które są realizowane na podstawie wspólnie uzgadnianych schematów. Przygotowane w ten sposób zestawy oświetleniowe mogą składać się z lamp pojedynczych i zespolonych (wielofunkcyjnych), w których źródłami światła są wyłącznie żarówki, tylko diody LED, a także układy mieszane (hybrydowe). W skład takiego zestawu mogą także wchodzić skrzynki rozdzielcze lub jedynie przewody zakończone odpowiednimi złączami. Wybór należy do klienta, który tym samym może zamówić i otrzymać nietypowe rozwiązania, jakie będą wyróżnikiem jego pojazdów. Odpowiednio przygotowane zestawy ułatwiają logistykę oraz montaż zespołów w pojazdach.

Firma Ermax jest częścią Grupy BPW, w skład której wchodzą również marki: BPW – systemy jezdne do pojazdów użytkowych; idem telematics (nazwa ujęta w logo jest celowo pisana z małych liter) – systemy telematyczne; Hestal – komponenty do zabudowy pojazdów, HBN-Teknik – błotniki Istoflex i Greenflex. Szeroka oferta wyrobów dla producentów środków transportu i na rynek wtórny, poparta wieloletnim doświadczeniem, wiedzą i zapleczem technicznym, stawia Grupę BPW na pozycji systemowego partnera w relacjach z klientami. l
Tekst: CB Zdjęcia: Ermax