W połowie grudnia 2018 roku mija 70 lat od oficjalnego debiutu pierwszego Stara. Z tej okazji przypominamy ciężarówkę, która była największym hitem fabryki w Starachowicach.

Cytrynowy Star C28 powstał w 1977 roku, w okresie największego powodzenia zakładów w Starachowicach. Należy do Marcina Maculaka z firmy Martrans. Odremontował go wspólnie z synem, Jakubem. Malowanie jest w klimacie lat 70., większość elementów jest oryginalna. Stary 28 i 29 były modelami przejściowymi. Od połowy lat 60. trwały prace nad nową rodziną ciężarówek serii 200. Miała mieć ładowność 6 t i wejść do produkcji seryjnej w 1969 r. Należało zaprojektować od nowa podwozie, kabinę i cały układ napędowy. Mimo zapału konstruktorów z FSC i Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Motoryzacyjnego (BKPMot) trudności narastały. Podstawowy model rodziny, Star 200 wszedł do produkcji dopiero w 1975 r. Dwa lata wcześniej ruszyła produkcja Stara 266, którego potrzebowało wojsko. Natomiast już w 1968 zaczęły wyjeżdżać z fabryki Stary 28 i 29. Aby przyspieszyć wejście na rynek nowoczesnych ciężarówek, zdecydowano się wprowadzać je „po kawałku”. Miały nowe ramy z zawieszeniem i mostami, nowe kabiny i skrzynie ładunkowe, ale stare silniki i skrzynie biegów. Star 28 był napędzany dieslem ze Stara 27, a Star 28 „benzyniakiem” ze Stara 25. W 1969 r. wszedł do produkcji ciągnik siodłowy C28 ze skróconym do 3 m rozstawem osi.

Podziwiam ludzi, którzy nim jeździli w tamtych czasach. Na dobrej drodze jest ciężko, a wtedy drogi były dużo gorsze. Nie ma wspomagania kierownicy, skrzynia biegów nie ma synchronizacji, trzeba robić przegazówkę. Naprawdę trzeba mieć siłę żeby z naczepą manewrować – mówi Jakub.

Choć planowano szybkie zakończenie produkcji „przejściówek”, przetrwały one do lat 80. „Benzyniak” znikł w 1983, a Diesel w 1989. Zbudowano ich łącznie 215 597 sztuk, co czyni je najpopularniejszymi modelami starachowickiej fabryki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Cały artykuł o historii Stara i dwóch ciężarówek Star 28, które przetrwały do dziś, w grudniowym numerze Truck & Van: https://truck-van.pl/wydania/grudzien-2018/

Chcesz czytać pełne wersje naszych miesięczników całkowicie bezpłatnie. Zapisz się do bezpłatnej e-prenumeraty, wysyłając swój adres e-mail na prenumerata@kmg-media.pl