Dobrzy pracownicy to podstawa udanej polityki korporacyjnej. Brzmi to banalnie, jednak zawsze jest to nowe wyzwanie. Producent naczep Kögel z Burtenbach zlecił opracowanie aplikacji quizowej, która ma służyć codziennemu kształceniu i zabawie. Wszystko to dzięki czwartej serii projektu „Hands-on-Innovation” organizowanej przez firmę IHK Schwaben i Uniwersytet w Augsburgu: Studenci informatyki biznesowej i inżynierii przemysłowej otrzymują za zadanie opracowanie aplikacji w ramach ocenianej pracy projektowej.

To świetny pomysł – powiedziała Petra Adrianowytsch, dyrektor zarządzająca firmy Kögel. Podczas pracy nad tym projektem zyskuje każda ze stron – ocenia dr Matthias Köppel, kierownik działu innowacji w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Schwaben. Przedsiębiorstwa mogą zgłaszać wnioski o aplikacje, dostosowane do indywidualnych potrzeb firm. Studenci informatyki biznesowej i inżynierii przemysłowej realizują projekty, poznając wymagania firm i dotrzymując ustalonych terminów. Podczas realizacji zadań ćwiczą także umiejętności pracy zespołowej. Studenci pracują w zespołach trzy- lub czteroosobowych i na realizację projektu mają dwa miesiące.

Pracownicy powinni w firmie stale się rozwijać. To jest zadanie Akademii Kögel – wyjaśnia Stefanie Uehlecke, szefowa Akademii Kögel. Aby móc codziennie zdobywać nową wiedzę, naszym założeniem projektu IHK było opracowanie aplikacji zapewniającej zdobywanie wiedzy za pomocą zabawy, aby była często używana. Studenci opracowali ogólny quiz dla wszystkich pracowników, a także specjalny test dla jednego działu. Najpierw użytkownik musi zapoznać się z prezentacją, a następnie odpowiedzieć na pytania zadane w quizie. Pytania są otwarte lub wielokrotnego wyboru. Aplikacja quizowa jest dwujęzyczna i wieloplatformowa. Użytkownik może utworzyć profil, w którym uzyska przegląd swojej aktualnej wiedzy.

Od 2015 r. projekty stale się rozwijają – wyjaśnia Georg Muschik, kierownik projektu IHK i prelegent ds. technologii i innowacji. Również dr Henner Gimpel, profesor inżynierii przemysłowej na uniwersytecie w Augsburgu, jest zadowolony z pomysłu: Studenci w praktyce mogą sprawdzić swoje umiejętności programistyczne i umiejętności pracy zespołowej. Jesteśmy bardzo wdzięczni firmom, które ponownie rzuciły wyzwanie naszym studentom. Finalna prezentacja projektów zrealizowanych przez studentów odbyła się w firmie IHK Schwaben. Dla studentów było to zakończenie projektu i egzamin, dla przedstawicieli uczestniczących firm wgląd w status swojej aplikacji.