Profesjonalni kierowcy 2Szukasz ciekawej i stabilnej pracy, w której zarobki już od pierwszego miesiąca wynoszą ponad 4 tys. zł na rękę, a już po kilku latach są nawet dwa razy wyższe? Zostań zawodowym kierowcą. Pracownia IBRIS na zlecenie organizatorów akcji CSR „Profesjonalni kierowcy” przeprowadziła badanie wśród początkujących kierowców zawodowych. Ankieterzy spytali ich o wysokość miesięcznego wynagrodzenia i powody, dla których postanowili wykonywać właśnie ten zawód.

Zawód z przyszłością
Z ankiet przeprowadzonych wśród kierowców, którzy mają maksymalnie roczny staż pracy wynika, że najwięcej z nich (30 proc.) zarabia powyżej 4 tys. zł netto. Pensja 15 proc. respondentów wynosi od 5 do 6 tys. zł, a aż 11 proc. powyżej 6 tys. zł. To oznacza, że kierowcy są obecnie jednymi z najlepiej wynagradzanych. Dla porównania – prawnicy, którzy według rankingu opublikowanego na portalu jobs.pl, są wśród 15 najlepiej opłacanych profesji w Polsce, zarabiają średnio ok. 5 tys. zł. Dzisiaj zarobki w branży transportowej są naprawdę wysokie. W naszej firmie początkujący kierowca dostaje około 6 tys. zł na rękę. Bardziej doświadczeni pracownicy mają pensje do 8 tys. zł – mówi Ireneusz Frankowski, członek zarządu firmy Miratrans Transport. Co ważne, już dziś można przewidzieć, że zarobki kierowców będą rosły. Firma doradcza PwC szacuje, że w polskiej branży transportowej brakuje około 100 tys. kierowców. A sytuacja będzie się dalej pogarszała, bo większość osób wykonujących ten zawód w ciągu kilku lat osiągnie wiek emerytalny. Obecnie kierowca to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. Polskie firmy transportowe wytwarzają aż 10 proc. krajowego PKB. Co więcej, niektóre źródła podają, że już teraz firmy te odpowiadają za jedną czwartą rynku przewozów w Unii Europejskiej – mówi Wilhelm Rożewski, manager marketingu i komunikacji w Volvo Trucks Poland. To profesjonalnie działające ogromne przedsiębiorstwa, działające na międzynarodowej arenie i konkurujące z największymi w tej branży. Dlatego są gwarantem nie tylko dobrej, stabilnej pracy, ale także rozwoju zawodowego – podkreśla Rożewski.

 

Profesjonalni kierowcy 1

Szkolenia i warsztaty
Z badania IBRIS wynika, że to właśnie wysokie wynagrodzenie najczęściej było głównym powodem podjęcia pracy w tym zawodzie. Inne argumenty, które przeważyły to: możliwość zwiedzenia świata, stabilność pracy i niezależność. Dla prawie 20 proc. ankietowanych, praca kierowcy była spełnieniem marzeń. Jestem przekonany, że kandydatów na kierowców zawodowych będzie coraz więcej. To jeden z nielicznych sektorów, który jest bardzo przyszłościowy, a firmy w nim działające oferują nie tylko wysokie zarobki już od momentu zatrudnienia pracownika, ale również gwarantuję mu szereg warsztatów i szkoleń – mówi Michał Proc z Volvo Trucks Group Poland. Marcin Majak z Renault Trucks Poland wymienia kolejne plusy pracy jako kierowca zawodowy. Samochody, które dzisiaj wykorzystywane są przez polskie firmy transportowe, to najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku. Czasy, kiedy kierowca był narażony na to, że auto się popsuje i sam będzie je musiał na poboczu naprawiać, bezpowrotnie minęły. Na komfort pracy wpływa też coraz lepsza infrastruktura drogowa. Dzisiaj zdecydowana większość tras jest realizowanych po drogach ekspresowych i autostradach – mówi Majak. Badanie IBRIS zostało przeprowadzone na zlecenie organizatorów akcji „Profesjonalni kierowcy” (Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia, Michelin). W ostatnich dwóch latach w ramach tej inicjatywy w całej Polsce zorganizowano kilkadziesiąt bezpłatnych kursów dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. C+E, ale do tej pory nie pracujących w zawodzie. W szkoleniach do tej pory wzięło udział ponad 500 osób, wiele z nich podjęło pracę w zawodzie.