Tachograf DTCO 4.0 to pierwsze urządzenie z zatwierdzeniem typu, spełniające wszystkie wymagania załącznika 1C (2016/799/UE). Smart tachografy będą musiałby być obligatoryjnie montowane we wszystkich samochodach zarejestrowanych po 15 czerwca 2019. Jest to data bezpośrednio wynikająca z rozporządzenia 165/2014. Jako, iż coraz częściej można było spotkać się z próbami manipulacji w tachografach cyfrowych, nowa generacja urządzeń ma na celu większy wpływ na kontrolę kierowców ciężarówek.

Jednym z istotnych funkcji nowych smart tachografów jest wbudowany moduł DSRC, który odpowiada za zdalny odczyt danych przez służby kontrolne. W rezultacie pozwoli to ograniczyć ilość bezpodstawnych kontroli, ponieważ każdy samochód wyposażony w tachograf DTCO 4.0, przed sprawdzeniem zostanie wyselekcjonowany bez konieczności zatrzymania.

Kolejną nowością jest wbudowany moduł GNSS odpowiadający za lokalizacje GPS tachografu. Pozycja będzie zapisywana w pamięci masowej urządzenia. Przy użyciu odpowiednich narzędzi, inspektor będzie w stanie odtworzyć trasę pojazdu. Wraz z premierą tachografów Smart swoją premierę ma również całkowicie nowy czujnik ruchu KITAS 4.0.

Na rynek zostanie wprowadzona również całkowicie nowa generacja kart tachografowych (firmowe, kierowcy, kontrolne, warsztatowe). Karty te cechują się dużo większymi zabezpieczeniami przed ewentualnymi manipulacjami.

System zabezpieczania czujnika ruchu KITAS 4.0 otrzyma całkowicie nowy system plombowania. Każda użyta plomba będzie zaewidencjonowana. Nowe plomby będą charakteryzować się numerem seryjnym przypisanym indywidualnie do każdej z osobna.