W jaki sposób elektromobilność, automatyzacja i komunikacja mogą przyczynić się do poprawy rentowności, wydajności i bezpieczeństwa transportu, przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania tej branży na klimat i środowisko naturalne? Jakie rozwiązania są dostępne już dziś, a jakie będą dostępne wkrótce? Na wystawie IAA 2018, odbywającej się w Hanowerze w dniach 20-27 września, Volvo Trucks prezentuje szeroką gamę swoich wizjonerskich produktów i usług, dzięki którym klienci firmy zyskają nowe możliwości dalszego rozwoju.

Volvo FH stanowi wzorcowy przykład podejścia ukierunkowanego na klienta i jest pojazd, który przez ćwierć wieku wyznaczał coraz to nowsze standardy. Ten wspaniały samochód ciężarowy jest nie tylko hołdem dla pierwszych 25 lat swojej historii, ale także punktem początkowym na naszej dalszej, pełnej sukcesów drodze, którą pokonujemy wspólnie z klientami i kierowcami – mówi Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

Volvo FL Electric i Volvo FE Electric

W 2019 r., Volvo Trucks rozpocznie w Europie sprzedaż samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym, przeznaczonych dla miejskiego transportu dystrybucyjnego i komunalnego. Pojazdy te: Volvo FL i FE Electric, wprowadzone na rynek wcześniej w tym roku, zapewnią zupełnie nowe możliwości w zakresie zmniejszenia emisji spalin i hałasu w transporcie miejskim. Ponieważ są one całkowicie bezemisyjne, doskonale nadają się do użytkowania wewnątrz zadaszonych terminali, jak i w „zielonych” strefach miast. Brak hałasu, drgań i emisji spalin, w połączeniu z doskonałymi właściwościami jezdnymi, zapewniają także znaczną poprawę warunków pracy kierowcy.

Elektromobilność wpisuje się w naszą długofalową strategię dotyczącą zrównoważonego rozwoju miast oraz zerowej emisji zanieczyszczeń – wyjaśnia Claes Nilsson. Toruje drogę dla nowych form współpracy z miastami, których ambicją jest poprawa jakości powietrza, ograniczenie emisji hałasu i zmniejszenie tłoku na ulicach w godzinach szczytu, umożliwiając przesuwanie operacji transportowych – bezgłośnych i bezemisyjnych – na okres nocny lub wczesne godziny poranne. Volvo FL i Volvo FE Electric są dostępne w wariantach o DMC od 16 do 27 ton i zasięgu użytecznym do 300 km. Zastosowana w nich technologia bazuje na rozwiązaniach wykorzystywanych w zelektryfikowanych autobusach Volvo, których dotychczas sprzedano ponad 4000.

Volvo FM LNG i Volvo FH LNG

W 2017 r. Volvo Trucks wprowadziło na rynek zgodne z normą emisji spalin Euro 6 samochody ciężarowe o dużej ładowności dla transportu regionalnego i długodystansowego, zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub biogazem. Pojazdy te odznaczają się osiągami, zużyciem paliwa i zasięgiem eksploatacyjnym takim samym, jak modele Volvo zasilane olejem napędowym, ale w porównaniu z nimi emitują o 20 do 100 procent mniej CO2, zależnie od rodzaju zastosowanego paliwa. Dzięki temu stanowią doskonały wybór w przypadku klientów i nabywców transportu przykładających dużą wagę do kwestii ekologicznych. Nowe Volvo FH LNG i Volvo FM LNG są przeznaczone dla transportu regionalnego i długodystansowego i są dostępne z silnikami o mocy 420 lub 460 KM (odpowiednio: 309 lub 338 kW).

Portal Volvo Connect

Volvo Connect to nowy portal skupiający cyfrowe usługi i funkcje w ramach jednolitego, przyjaznego dla użytkownika interfejsu, ułatwiający klientom pełne wykorzystanie zalet cyfryzacji i komunikacji. Oprócz zarządzania flotą i planowania obsługi technicznej, portal będzie obsługiwał wiele innych aspektów działalności transportowej, takich jak m.in. administracja, czy przestrzeganie prawa. Volvo Connect będzie także platformą sprzedaży, umożliwiającą zamawianie i aktywację dodatkowych usług. Użytkownicy portalu mogą indywidualnie dostosowywać interfejs, tak aby mieć łatwy i szybki dostęp do najważniejszych dla nich informacji i usług.

Rozwiązanie transportowe przyszłości opracowane przez Volvo Trucks

Rosnąca konsumpcja, szybki rozwój handlu internetowego i powszechny niedobór kierowców generują coraz wyższe wymagania dotyczące efektywności rozwiązań transportowych. W odpowiedzi na te wyzwania Volvo Trucks opracowało przełomowe rozwiązanie transportowe, bazujące na zelektryfikowanych, autonomicznych pojazdach, które w dłuższej perspektywie mogą stać się ważnym uzupełnieniem dla współczesnych samochodów ciężarowych.

Proponowane przez Volvo Trucks rozwiązanie transportowe jest tworzone z myślą o realizacji regularnych, powtarzalnych zadań transportowych, charakteryzujących się stosunkowo krótkimi odległościami, dużym wolumenem oraz wysoką precyzją dostaw. Może być potraktowane jako rozszerzenie zaawansowanych rozwiązań logistycznych, które już dziś są wdrażane w wielu branżach. Ponieważ wykorzystuje pojazdy autonomiczne, zeroemisyjne i bezgłośne, transport może odbywać zarówno w dzień, jak i w nocy. Rozwiązanie obejmuje istniejącą infrastrukturę drogową i jednostki transportowe, co ułatwia odzyskanie poniesionych kosztów oraz umożliwia integrację z istniejącymi systemami transportowymi.

Pełny potencjał branży transportowej wciąż nie jest wykorzystywany. Wszystko na to wskazuje, że w ciągu następnej dekady globalne zapotrzebowanie na transport nadal będzie rosnąć – i to zdecydowanie. Jeżeli mamy skutecznie sprostać temu zapotrzebowaniu, musimy znaleźć nowe rozwiązania. Jednocześnie, by zabezpieczyć płynność przepływu towarów, musimy także lepiej niż dotychczas wykorzystywać istniejącą infrastrukturę. System transportowy, który aktualnie opracowujemy, może być istotnym uzupełnieniem dzisiejszych rozwiązań transportowych i pomóc w uporaniu się z wyzwaniami, przed jakimi stoi społeczeństwo, firmy transportowe i nabywcy transportu – mów prezes Volvo Trucks, Claes Nilsson.