Z wynikiem 267tys wyprodukowanych samochodów spółka Volkswagen Poznań została liderem wśród producentów samochodów w Polsce i osiągnęła 25 % wzrost produkcji samochodów z zabudowami specjalnymi

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. osiągnęła w roku 2018 najlepszy wynik w swojej dotychczasowej historii. W porównaniu do 2017 roku produkcja samochodów wzrosła o 12 procent i wyniosła w roku ubiegłym 266 819 sztuk. Taśmy produkcyjne zakładu w Poznaniu opuściło 161 035 szt. modeli VW Caddy i 29 880 modeli VW Transporter T6. We Wrześni natomiast wyprodukowano 66 889 szt. samochodów VW Crafter oraz 9 015 szt. modeli MAN TGE. “Po 25 latach obecności w Polsce spółka po raz pierwszy w historii została liderem na rynku producentów samochodów w Polsce. „Tak dobry wynik – 1170 samochodów dziennie – to rezultat wielomilionowych inwestycji m.in w uruchomienie produkcji modelu VW Crafter oraz zaangażowania i determinacji naszych wszystkich pracowników. Do osiągnięcia tego wyniku przyczyniły się w także dokonania działu zabudów specjalnych”  powiedział Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Dla zakładów produkcji samochodów specjalnych „Customized Solution” Volkswagen Poznań ubiegły rok wiązał się z dużymi sukcesami. Produkcja zabudów specjalnych przekroczyła 75 000 sztuk, co oznacza wzrost o przeszło 25 procent w porównaniu do roku 2017. Wyzwaniem na ten rok jest uruchomienie seryjnej produkcji turystycznej zabudowy modelu VW Grand California, której roczny wolumen produkcyjny planowany jest na 3 500 samochodów.

Z kolei Odlewnia Volkswagen Poznań zamknęła rok 2018 wynikiem 4 mln 424 tys. wyprodukowanych komponentów – głowic cylindrowych oraz obudów przekładni kierowniczych. Jesienią tego roku odlewnia Volkswagen Poznań rozpocznie seryjną produkcję obudowy przekładni dla modułowej platformy MEB samochodów z napędem elektrycznym. To pierwszy komponent z portfolio poznańskiej odlewni z przeznaczeniem do zabudowy w elektrycznym modelu VW ID, a jego produkcja w poznańskim zakładzie będzie neutralna pod względem emisji CO2. Począwszy od 2019 roku odlewnia dołączyła do zakładów Volkswagen Poznań zasilanych w 100 % energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Volkswagen Poznań to największy pracodawca w województwie wielkopolskim dający zatrudnienie ponad 11 000 osób. Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady ponad 10 miliardów złotych. W maju tego roku zakończy się budowa zaplecza logistycznego w poznańskim zakładzie w Antoninku. Równocześnie z jego budową trwa też rozbudowa hali spawalni. Wyposażenie nowej spawalni w najnowocześniejsze roboty i urządzenia ma zwiększyć poziom automatyzacji tego obszaru produkcji z 40% do ponad 75%. Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu w Poznaniu: „Inwestycje, które aktualnie realizujemy to ważny krok w kierunku zwiększenia międzynarodowej konkurencyjności Zakładu w Poznaniu i przygotowania fabryki do produkcji modeli nowej generacji”.

Volkswagen Poznań współpracuje ze 112 polskimi dostawcami, w tym 17 zlokalizowanymi w Wielkopolsce i 15 znajdującymi się w Parku Dostawców VW w Swarzędzu i Wrześni. „Dziś ponad 40 % części bezpośrednio produkcyjnych dostarczanych do naszych fabryk pochodzi od polskich dostawców„ do daje Prezes Ocksen. „Z kolei procentowy udział polskich przedsiębiorstw w wolumenie części pośrednio produkcyjnych jest jeszcze większy i wynosi aż 80%”.