Większości zmotoryzowanych Toyota kojarzy się z niezawodnymi samochodami terenowymi, kompaktowymi, miejskimi a także z hybrydami. Japończycy mają jednak w swojej ofercie model, który powinien spełnić oczekiwania przedsiębiorców i dużych rodzin. To Proace, który na pokład może zabrać do 9 osób, a w ekskluzywnej wersji zadowoli nawet prezesa.

Proace obecnej generacji to powstały w kooperacji z francuskim koncernem PSA samochód o możliwościach przewozowych spokrewniony z Citroenem Space Tourer oraz Peugeotem Traveller.

Toyota Proace występuje w dwóch wersjach: Verso i Furgon. Pierwsza z nich przystosowana jest do przewozu osób. Auto w wersji Kombi oraz Business może zabrać na pokład od 8 do 9 osób. Odmiana Family oferuje miejsce dla ósemki podróżników, a wersja VIP występuje w dwóch wariantach: sześcio- i siedmiomiejscowym. Auto w wersji VIP posiada ustawienia środkowych siedzeń odwrotnie do kierunku jazdy i przesuwany na szynach w podłodze stolik, dzięki któremu w komfortowych warunkach może pracować czwórka lub piątka osób. To od klienta zależy, jak będzie prezentowało się wnętrze samochodu. Do wyboru są trzy tapicerki materiałowe i jedną skórzaną. W każdym egzemplarzu znaleźć można praktyczne rozwiązania. Na ciasnych parkingach sprawdzą się automatycznie przesuwane drzwi. Można otworzyć je za pomocą przycisku na desce rozdzielczej. Wysokość od 1890 do 1905 mm pozwala na wjazd do większości podziemnych parkingów. Proace w wersjach Family i VIP, standardowo jest wyposażona w niezależnie otwierane okno w klapie przedziału bagażowego. Samochód można też wyposażyć w przezierny wyświetlacz (HUD) na przedniej szybie, który pozwala kierowcy korzystać z funkcji komputera pokładowego bez odrywania wzroku od jezdni.
Opcjonalny w wersjach Business i Family oraz standardowy w odmianie VIP system multimedialny PRO-Touch dysponuje 7-calowym, dotykowym ekranem. Wśród jego opcji znajduje się Mirror Link, który pozwala na łatwiejsze korzystanie z zasobów telefonu oraz nawigacji.

Proace występuje w wersji Furgon z zabudowaną tylną częścią i z przeszkloną kabiną, a także z przeszkleniem w drugim rzędzie siedzeń i zabudową okien za nim. Jest też platforma bez żadnej zabudowy za szoferką. Różne są również wielkości samochodu. Odmiana Compact charakteryzuje się długością wynoszącą 4,6 m. Maksymalna długość użytkowa podłogi z opcją Smart Cargo wynosi przy tym 3,3 m, a pojemność użytkowa może sięgnąć 5,1 m sześciennego. Proace Medium o długości 4,96 m oferuje do 5,8 m sześciennego pojemności użytkowej, a wersja Long mierząca 5,3 m długości ma maksymalnie 6,6 m sześciennego przestrzeni użytkowej. Już w wersji z trzema siedzeniami oparcie środkowego fotela można złożyć, zyskując w ten sposób podłokietnik z organizerem, który będzie namiastką biura podczas podróży. Otwierana siedzisko fotela pasażera pozwala na przewożenie dodatkowych paczek czy narzędzi. Jeśli potrzebujemy mniej miejsca, przestrzeń pod fotelem można wykorzystać jako schowek. Nie będzie również problemu z przewożeniem bardzo długich przedmiotów. Przegroda przedziału bagażowego ma otwierany fragment za przednim fotelem pasażera. Po skorzystaniu z tej możliwości i uniesieniu siedziska fotela pasażera zyskujemy dodatkowe 116 cm, które możemy wykorzystać do przewiezienia np. desek lub rur. W modelu Proace klient mado wyboru silniki Diesla o pojemności 1,5 l, 1,6 l oraz 2,0 l. W wersji Verso silnik 1,5 l występuje w odmianie o mocy 102 lub 120 KM, a motor 2,0 l może dysponować mocą 150 lub 177 KM. Większy wybór mamy w przypadku Furgonu. Silnik 1,6 l występuje w odmianach o mocy 95 i 115 KM, a dwulitrowa jednostka ma aż trzy warianty mocy: 122, 150 i 177 KM.

Japońscy inżynierowie zadbali też o bezpieczeństwo. Samochód można wyposażyć w system Toyota Safety Sense. To zbiór aktywnych układów, których zadaniem jest korekta błędów kierowcy i niedopuszczenie do wypadku. Potwierdzeniem bezpieczeństwa Proace jest wynik testu zderzeniowego Euro NCAP, w którym samochód otrzymał pięć gwiazdek za doskonałe wyniki w kategorii ochrony dorosłych i dzieci, a także za systemy bezpieczeństwa czynnego.