Toyota dostarczy do obsługi Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020 specjalnie zaprojektowane pojazdy e-Palette Tokyo 2020 Version. 20 pojazdów zapewni zautomatyzowany transport po wyznaczonych trasach w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich sportowcom i działaczom oraz organizatorom. Pojazdy e-Palette są wyposażone w elektryczny napęd na baterie oraz system zautomatyzowanej jazdy i zostały specjalnie przystosowane do obsługi Igrzysk na podstawie informacji od sportowców na temat ich potrzeb transportowych.

„Zawodnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich pracują niestrudzenie, by osiągnąć wyniki na granicy ludzkich możliwości, dlatego chcieliśmy im dostarczyć specjalnie zaprojektowane pojazdy, dostosowane do ich potrzeb” – powiedział Takahiro Muta, szef zespołu, który opracował specjalne wersje e-Palette na Igrzyska w Tokio 2020. – „Podczas naszej pracy sportowcy, w szczególności paraolimpijczycy, pomogli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób powinniśmy przystosować i udoskonalić e-Palette, żeby lepiej odpowiadały ich potrzebom i zapewniły łatwy, wygodny transport. Jesteśmy dumni z tej współpracy oraz z tego, że stworzyliśmy pojazd, który nie tylko będzie ich przenosił z miejsca na miejsce, ale zapewni także nowe możliwości kontaktu z innymi oraz dzielenia się doświadczeniami i emocjami”.

Zaprezentowane po raz pierwszy w 2018 roku, e-Palette to pierwsze pojazdy Toyoty opracowane z myślą o autonomicznym transporcie jako usłudze (Mobility-as-a-Service, Autono-MaaS). Ich opracowanie to jeden z przykładów poszerzania działalności Toyoty o różne formy szeroko rozumianej mobilności, w tym elektryfikację napędów, łączenie pojazdów w sieci za pośrednictwem internetu oraz zaawansowane technologie prowadzenia z myślą o nowych formach współdzielenia pojazdów.

Pojazdy e-Palette Tokyo 2020 Version zostały przystosowane do użytku w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich. Są wyposażone w szerokie, rozsuwane drzwi i elektrycznie otwierane podjazdy, które ułatwiają wejście do środka zawodnikom, w tym paraolimpijczykom. Za kierowanie nimi odpowiada system autonomicznej jazdy na poziomie 4 wg SAE przy prędkości do 20 km/h. Dla bezpieczeństwa każdy pojazd będzie nadzorowany przez operatora, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę.

Flota e-Palette do transportu zawodników i pracowników to jeden z elementów programu Toyoty zapewnienia zaawansowanych środków transportu podczas Igrzysk w Tokio 2020. Jest to zobowiązanie Toyoty jako pierwszego globalnego partnera ds. mobilności Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Będzie to także okazja do przetestowania e-Palette w rzeczywistych warunkach, co posłuży do dalszego rozwoju systemów Mobility-as-a-Service (transportu jako usługi). Pojazd e-Palette Tokyo 2020 Version zostanie zaprezentowany na stoisku Toyoty podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio 2019, organizowanego od 23 października do 4 listopada.