Projekt jest zgodny z planem społecznej odpowiedzialności firmy Mercadona i projektem zrównoważonej miejskiej dystrybucji, którego celem jest poprawa jakości powietrza w miastach dzięki korzystaniu z pojazdów napędzanych najczystszymi i najbardziej wydajnymi paliwami.

Częścią strategii firmy Mercadona jest zaangażowanie i inwestowanie w przyjazne dla środowiska, zrównoważone pojazdy transportowe oraz rozwiązania logistyczne przyczyniające się do zmniejszenia emisji i poprawy jakości powietrza w miastach. Przy projekcie elektrycznego samochodu dostawczego Mercadona zdecydowała się nawiązać współpracę z firmą Thermo King ze względu na zgromadzoną w niej wiedzę i doświadczenie, a także czołową pozycję firmy w rozwoju elektrycznego, inteligentnego i zrównoważonego transportu chłodniczego.

„Przedstawiciele firmy Mercadona odwiedzili nasz zakład produkcyjny w Barcelonie, gdzie z powodzeniem pracujemy nad połączeniem naszych zasilanych z pojazdu i w pełni elektrycznych agregatów chłodniczych z najnowszymi elektrycznymi samochodami ciężarowymi i furgonetkami” – powiedział Eneko Fernandez, kierownik ds. zarządzania produktami w Thermo King. „W rezultacie zdecydowaliśmy się na współpracę w celu stworzenia i przetestowania takiego połączenia dystrybucji i technologii chłodniczych, które zapewnia klientom firmy Mercadona zrównoważone dostawy o zerowej emisji”.

„Projekt w Hiszpanii jest częścią naszej wizji, w ramach której nasze rozwiązania pomagają bezpiecznie przewozić żywność i towary z zerową emisją, bezgłośnie i z maksymalną wygodą dla mieszkańców miast” – powiedział Pauli Johannesen, wiceprezes i dyrektor generalny ds. samochodów ciężarowych, naczep i autobusów w Thermo King w Europie, krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Firma Thermo King jest liderem w elektryfikacji chłodnictwa w transporcie. Posiadamy największą gamę rozwiązań o zerowej i niskiej emisji we wszystkich segmentach rynku i nadal inwestujemy w innowacje, które pomogą klientom wyprzedzać pojawiające się przepisy, kontrolować całkowity koszt eksploatacji i wartość rezydualną, zwiększać wydajność i osiągnąć ważne cele zrównoważonego rozwoju”.

Nowy ekologiczny pojazd dostawczy stanowi połączenie elektrycznego samochodu Maxus z wielotemperaturowym agregatem Thermo King, zdolnym do chłodzenia i utrzymywania nastawionych poziomów temperatury w trzech przedziałach pojazdu, dla produktów świeżych, mrożonych i tych niewymagających kontroli temperatury. Samochód może obsłużyć do siedmiu zamówień internetowych podczas jednego wyjazdu i jest częścią floty Mercadona realizującej dostawy ze swojego internetowego magazynu „Hive” w prowincji Walencja.

Ten pierwszy w pełni elektryczny pojazd chłodniczy we flocie firmy Mercadona wyjechał na drogi w marcu 2019 r. Może on wjeżdżać do każdej strefy obniżonej emisji w mieście i wykonywać usługi zarówno we wczesnych godzinach porannych, jak i późno w nocy, dzięki cichej pracy oraz silnikowi o zerowej emisji.