Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP ma realny wpływ na rozwój MB Pneumatyka. Dzięki niej lubuska firma z sektora Automotive zdobywa nowych odbiorców, m. in. w Azji. Andrzej Duda, Prezydent RP, miał dziś okazję osobiście zobaczyć, jak w Sulechowie powstają innowacyjne rozwiązania dla producentów układów hamulcowych do samochodów użytkowych.

MB Pneumatyka to jeden z trzech wiodących europejskich producentów złączy do układów hamulcowych w pojazdach użytkowych. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Firma Rodzinna otrzymała w listopadzie 2018 r. O wyborze Kapituły zdecydowały m. in. innowacyjne produkty, sposób zarządzania, kultura organizacji i konkurencyjne zarobki.

Prezydent RP miał dziś okazję osobiście przekonać się, że nagroda trafiła w dobre ręce. Andrzej Duda, odwiedzając woj. lubuskie, spontanicznie przyjął zaproszenie do odwiedzenia także naszej firmy – mówi Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka firmy MB Pneumatyka z Sulechowa.

Prezydent zwiedził halę produkcyjną sulechowskiej firmy. Z zaciekawieniem pytał, jak wygląda proces produkcji, od projektu inżynierów z Sulechowa aż po tworzenie nowych rozwiązań na innowacyjnych maszynach. Andrzej Duda interesował się też procesem rekrutacji pracowników, ścieżką kariery w MB Pneumatyka, procesem szkolenia inżynierów oraz współpracą z lokalnymi szkołami i wyższymi uczelniami.

Prezydent na dłużej zatrzymał się przy produkcie zwanym Pneumobox, stworzonym w Sulechowie. Jest to blok złączy kontrolnych stosowanych w autobusach (m. in. przez Solaris i Autosan). To właśnie Pneumobox, własne rozwiązania bloków rozdzielaczy czy nowa gama złączy do pneumatycznych układów hamulcowych oraz zawieszeń opracowane przez MB Pneumatyka były prezentowane w ubiegłym roku na targach IAA w Hanowerze. MB Pneumatyka, jako jedyna firma z Polski, otrzymała tam nominację do prestiżowego konkursu „Trailer Innovation 2019” w kategorii komponenty. To otworzyło sulechowskiej firmie drogę na nowe rynki zbytu na Wschodzie, w Azji i Nowej Zelandii. Wizerunek firmy znacznie wzmocniła też Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP.

Byłam mocno zaskoczona, gdy o tych nagrodach wspominano podczas rozmów na Wschodzie i w Japonii. Dzięki nim staliśmy się bardziej rozpoznawalni na świecie. Korzystając z okazji zaprosiłam Pana Prezydenta do odwiedzenia nas za 1,5 roku, by mógł zobaczyć naszą firmę po rozbudowie – dodaje Małgorzata Bieniaszewska.