Thermo King® to marka firmy Ingersoll Rand oraz specjalista w dziedzinie rozwiązań w zakresie kontroli temperatury w transporcie, przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. We współpracy z Northgate, europejską firmą oferującą wynajem pojazdów komercyjnych, stworzyła bezemisyjny i cichy samochód dostawczy, który został przetestowany w codziennych warunkach operacyjnych.

Nowy agregat chłodniczy Thermo King B-100 ECO został opracowany specjalnie z myślą o sprostaniu wymaganiom związanym z niskim zużyciem energii w małych pojazdach elektrycznych. Następnie agregat ten został wkomponowany w pojazd Citroën Berlingo, aby stworzyć bezemisyjny i cichy, w pełni elektryczny pojazd chłodniczy, który firma Northgate wprowadziła do codziennego użytku w Hiszpanii.

Pojazd monitorowany był w warunkach rzeczywistych, podczas codziennej pracy. Badania przeprowadzono w różnych warunkach i wykazano, że agregat chłodniczy charakteryzuje się ograniczonym wpływem na zasięg pojazdu, w granicach 5–8,5%, w ciągu przeciętnego dnia dostawy wynoszącego 8 godzin, przy 32 otwarciach drzwi, trwających po 2 minuty każde. Udowodniono, że standardowy 12-woltowy akumulator pomocniczy pojazdu elektrycznego wystarcza do zasilania agregatu B-100 ECO i nie ma potrzeby montowania dodatkowych, kosztownych akumulatorów w elektrycznym samochodzie dostawczym.

„W przeciwieństwie do B-100 ECO, alternatywne, małe, w pełni elektryczne agregaty chłodnicze dostępne obecnie na rynku, wymagają instalacji dodatkowego i kosztownego akumulatora, aby zapewnić ich pełną autonomię” – powiedział Iñaki Fernandez Blanco, dyrektor działu inżynieryjnego odpowiedzialnego za urządzenia chłodnicze zasilane energią pojazdu w firmie Thermo King. „Testy wykazały, że taki dodatkowy pakiet baterii o masie około 90 kilogramów wpływa na zasięg pojazdu elektrycznego zmniejszając go o 3%. A koszty, przestrzeń i masa mają decydujące znaczenie przy wyborze najbardziej wydajnego i niezawodnego, w pełni elektrycznego, małego, chłodniczego pojazdu dostawczego. W ten sposób torujemy drogę dla dostaw do centrum miasta przy zerowej emisji”.

„Ten chłodzący pojazd dostawczy opracowany przez Thermo King umożliwia naszym klientom oferowanie nieprzerwanych usług transportowych z dostępem do dowolnego obszaru miasta pomimo ograniczeń ruchu, nawet w centrum, pomagając jednocześnie zadbać o środowisko naturalne” – powiedział Fernando Cogollos, dyrektor generalny Northgate Spain Flexible Rental (hiszpańskiej spółki zależnej Northgate). „Po udanych testach otrzymaliśmy już wiele zapytań o to rozwiązanie od naszych dbających o zrównoważony rozwój i środowisko klientów w Barcelonie, Madrycie i Walencji”.

„Dla nas, jako innowatora, ostatecznym celem jest zapewnienie naszym klientom przełomowych, zrównoważonych i przyjaznych dla biznesu rozwiązań, które w przyszłości sprawdzą się w codziennej działalności” – powiedział Eneko Fernandez, lider ds. zarządzania produktem Thermo King. „Dzięki ścisłej współpracy z producentem samochodów udało nam się wykorzystać moc elektryczności, dostępne dane oraz czyste technologie, aby stworzyć nowe możliwości w zakresie zrównoważonych dostaw w pojazdach-chłodziarkach na ostatnim etapie transportu”.

Aby zapewnić zgodne z oczekiwaniami klientów działanie agregatu chłodniczego, agregat B-100 ECO został podłączony do telematycznego rozwiązania TracKing™ firmy Thermo King, pozwalającego na łatwe monitorowanie i analizowanie operacji chłodniczych. Umożliwiło to kontrolę temperatury, spełnienie wymagań obowiązujących przepisów oraz maksymalizację czasu pracy bez konieczności zjeżdżania pojazdem z drogi.

Rozwiązania TracKing Connected Solutions dostępne są we wszystkich jednostkach z napędem bezpośrednim Thermo King i zapewniają całodobowy monitoring pracy pojazdu i monitorowanie jego wydajności oraz warunków obciążenia. Dzięki temu zarządzający flotą może uzyskać dostęp do krytycznych danych agregatu, korzystając z komputera lub urządzenia mobilnego, aby sterować urządzeniem i upewnić się, że towar jest zawsze chroniony, a agregat pracuje z najwyższą sprawnością.

W pełni elektryczny, bezemisyjny Citroën Berlingo z agregatem chłodniczym Thermo King B-100 ECO zostanie zaprezentowany na targach samochodów komercyjnych IAA 2018 w dniach 20–27 w Hanowerze, w Niemczech. Pojazd zostanie zaprezentowany na stoisku FG M43 w ramach ekspozycji zewnętrznej.