Pirelli całkowicie odnowiła swoje rozwiązanie Cyber Fleet – cyfrowy system do monitorowania i zarządzania flotami. Podczas 67. edycji targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze, firma Pirelli zaprezentowała swoją nową technologię Cyber, wprowadzając na rynek najnowszą generację rozwiązań flotowych, Cyber Fleet Smart i Cyber Fleet Gate. Rozwiązania te zostały zaprojektowane w celu optymalizacji kosztów zarządzania, zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności w odniesieniu do opon, zmniejszenia czasu przestoju pojazdu i emisji CO2. Nowe rozwiązania zaprezentowane przez włoską firmę zostały całkowicie odnowione w porównaniu z produktem, który zadebiutował w 2012 roku. Cyber Fleet Smart oraz Cyber Fleet Gate komunikują się przez bluetooth i ułatwiają monitorowanie stanu opon.

Oba rozwiązania są połączone z chmurą Pirelli Cloud, gdzie dane o oponach są analizowane w celu dostarczenia informacji i prognoz dotyczących zużycia paliwa, wydajności pojazdu i utrzymania pojazdu. Doświadczenie, jakie Pirelli zaczerpnęło z pierwszej wersji Cyber Fleet, pozwoliło na gruntowne przeprojektowanie systemu, aby przybliżyć go do rzeczywistych potrzeb firm transportowych, skracając czas instalacji praktycznie do zera.

Rewolucja technologiczna i cyfrowa Pirelli rozpoczęła się w 2005 roku i nigdy się nie zatrzymała. Dzięki Cyber Fleet Smart i Cyber Fleet Gate, technologia cyfrowa, która po raz pierwszy została zaoferowana segmentowi pojazdów ciężarowych, będzie teraz dostępna dla menedżerów każdego rodzaju floty. Będą oni mogli poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć koszty, w takich segmentach przedsiębiorstw, jak firmy użytkujące autokary i autobusy, operatorów transportu miejskiego i regionalnego, firmy leasingowe i każde inne przedsiębiorstwo czy organizacja, której podstawową działalności jest transport. Wprowadzenie na rynek tych najnowszych produktów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2019 r. Rozpoczynając od Włoch i Wielkiej Brytanii, po Niemcy i Brazylię w drugim kwartale przyszłego roku.

CYBER FLEET SMART

System Cyber Fleet Smart to rozwiązanie typu „plug and play”, składające się z czujników zamontowanych na wewnętrznej warstwie opony, które komunikują się bezpośrednio z bezpłatną inteligentną aplikacją. Jej zainstalowanie jest bardzo proste i można go dokonać na smartfonie menedżera floty, kierowcy pojazdu lub właściciela. Użytkownicy aplikacji mogą konfigurować swoje floty według indywidualnych potrzeb i mieć aktualne dane z pojazdów zawsze pod ręką. Gdy odczyty czujników są sprawdzane, przesyłane są do nich informacje o ciśnieniach i temperaturach opon bezpośrednio do aplikacji, a w przypadku jakichkolwiek problemów uruchamiane są sygnały alarmowe. Kontrola opon zajmuje dzięki temu kilka sekund w porównaniu do tradycyjnych 15/20 minut wymaganych przy ręcznej obsłudze.

Uzyskane dane o stanie opony są następnie przesyłane do chmury Pirelli Cloud i dzielone z dowolnymi urządzeniami autoryzowanymi przez klienta. Co miesiąc klient otrzymuje raport o zużyciu opon z informacjami na temat wydajności swojej floty. Cyber Fleet Smart jest szybki, łatwy w użytkowaniu i nie wymaga dodatkowego sprzętu ani subskrypcji.

CYBER FLEET GATE

Utrzymując wszystkie funkcje rozwiązania Cyber Fleet Smart, Cyber Fleet Gate jest ewolucją Smart i obejmuje zdalne monitorowanie opon. „Sygnalizacja świetlna” zainstalowana w magazynie przechwytuje dane z czujników i analizuje je w czasie rzeczywistym. Zielone światło włącza się, gdy wszystkie opony są takim stanie jak powinny. Czerwone światło sygnalizuje natomiast wymaganą interwencja na jednej lub większej liczbie opon. Rozwiązanie Cyber Fleet Gate przekazuje również informacje do centrum kontroli Cyber Fleet Control – specjalnej strony, która może być na bieżąco monitorowana przez menedżera floty.
Za każdym razem, gdy pojazd wjeżdża lub wyjeżdża z magazynu, opony są sprawdzane, a informacje są przekazywane z powrotem do sygnalizacji świetlnej.

Raport zawiera również rozwiązanie Gate i udostępnia menedżerowi floty przydatne dane, dzięki którym może on lepiej zarządzać swoimi oponami, poprawić efektywność pojazdów w swojej flocie, przeprowadzić zapobiegawczą naprawę oraz skutecznie zmniejszyć zużycie paliwa i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców na drodze. W ramach przyszłej mapy drogowej, Cyber Fleet Gate pozwala również na integrację z oprogramowaniem do zarządzania flotą.

Gianni Guidotti, dyrektor techniczny Pirelli Cyber, podkreślił: Inteligentne opony, wyposażone w czujniki Cyber, które są w stanie wydobyć kluczowe informacje o interakcji opon z drogą, stanowią prawdziwą rewolucję. Rozwiązania Cyber, które firma Pirelli wprowadza do biznesu flotowego, oferują kilka ważnych korzyści, takich jak bezpieczeństwo na drodze, czy oszczędność paliwa. Nasi partnerzy ściśle współpracowali z naszymi inżynierami przy opracowaniu tej platformy. To wszystko pozwoliło na 4% oszczędność na kosztach paliwa przy przebiegach 100 000 kilometrów (jest to równowartość ponad 900 litrów). Do dodatkowych korzyści płynących z użytkowania systemu, należy również dodać ograniczone oddziaływanie na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia opon o około 10% i wydłużenie ich czasu eksploatacji.