Firma Solaris Bus & Coach pozyskała zamówienie na dostawę 10 autobusów Solaris Urbino 12 dla Miasta Opole. Zgodnie z podpisaną dziś umową o wartości przekraczającej 12 milionów PLN, nowe pojazdy zostaną dostarczone Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Opolu w ciągu 300 dni od złożenia podpisów.

Zamówione przez Urząd Miasta całkowicie niskopodłogowe, dwunastometrowe pojazdy zabiorą na pokład jednorazowo przynajmniej 85 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Efektywną wymianę pasażerską zapewnią trzy pary podwójnych drzwi. Aby dodatkowo ułatwić zajęcie miejsc osobom podróżującym na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi, w drugich drzwiach znajdzie się rozkładana rampa, a kierowca będzie miał ponadto możliwość skorzystania z “przyklęku” opuszczającego prawą stronę autobusu aż o 7 centymetrów. Dla zapewnienia komfortu przejazdu pasażerom, producent wyposaży autobusy m.in. w wydajny układ klimatyzacji oraz gniazda USB,dzięki którym będą oni mogli naładować swoje urządzenia mobilne. W zamówionych Urbino 12 nie zabraknie także rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej oraz cyfrowego monitoringu wizyjnego. W jego skład wejdą kamery przestrzeni pasażerskiej, obszaru na zewnątrz 2 i 3 drzwi, kamera do obserwacji drogi przed pojazdem oraz kamera cofania wraz z czujnikami. Wszystkie autobusy zostaną także przygotowane pod późniejszy montaż automatów biletowych.

Producent z Bolechowa dużą wagę przykłada do kwestii bezpieczeństwa produkowanych autobusów. Nie inaczej jest w przypadku zamówienia złożonego przez Miasto Opole. Dostarczone Solarisy posiadać będą m.in. system przeciwpożarowy z wizualną i dźwiękową sygnalizacją w kabinie kierowcy. Całość zewnętrznego oraz wewnętrznego oświetlenia wykonana będzie w technologii LED. Jeśli chodzi o miejsce pracy kierowców przewoźnik zdecydował się na przeszkloną kabinę typu zamkniętego wyposażoną m. in w lodówkę.

Do napędu nowoczesnych autobusów z Bolechowa polski producent przeznaczy dynamiczny silnik o mocy 300 KM, spełniający rygorystyczne normy czystości spalin EURO VI, z którym współpracować będzie automatyczna skrzynia biegów. Jednostka napędowa wyposażona będzie w tzw. funkcję “zimnego startu”, ułatwiającą rozruch przy temperaturach sięgających -20 stopni Celsjusza.

Zamówione dziś pojazdy będą pierwszymi wyprodukowanymi w fabryce w Bolechowie dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. Istniejąca od 1996 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. od szesnastu lat jest samodzielnym liderem polskiego rynku autobusów miejskich, na który dostarczyła już ponad 6000 pojazdów.