Niezależnie od tego, czy chodzi o autobus miejski czy autokar turystyczny, napęd spalinowy lub elektryczny, klimat umiarkowany czy upale tropiki, system klimatyzacji autobusowej Suetrak zapewnia odpowiednią temperaturę kierowcy i pasażerom. Podczas targów IAA 2018 firma Eberspächer zaprezentowała przyjazne dla środowiska rozwiązanie do kompleksowego zarządzania ciepłem w autobusach ze wszystkimi rodzajami napędu.

Eberspächer Suetrak używa naturalnego czynnika chłodniczego, jakim jest dwutlenku węgla (CO2). Dzięki platformie AC250 specjaliści od autobusów z firmy Eberspächer opracowali system klimatyzacji dla autobusów miejskich i autokarów turystycznych, który został zaprojektowany do pracy z istniejącymi czynnikami chłodniczymi, ale można w nim zastosować również CO2. Jako alternatywa dla czynników R134a i R1234yf, dwutlenek węgla jest mniej szkodliwy dla środowiska i bezpieczniejszy. Przy wskaźniku GWP (globalny potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) równym 1, CO2 wykazuje najniższy współczynnik efektu cieplarnianego. Zużyty czynnik chłodniczy jest odzyskiwany, ponownie przetwarzany i wykorzystywany w nowych systemach z najniższą możliwą ilością napełnienia.

Zaprezentowany przez Eberspächera agregat AC353-5 zapewnia utrzymanie stałej temperatury w kabinie pojazdu w każdej strefie klimatycznej. Oferując warianty o mocy chłodniczej od 27 do 48 kW, system może być stosowany zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym. Piąta generacja sprawdzonej rodziny produktów zdobyła wysoką ocenę dzięki niezawodności, trwałości i solidnej konstrukcji. Można go instalować w autobusach z dowolnym typem napędu. Zredukowana waga i ulepszone komponenty również zmniejszają zużycie czynnika chłodniczego i energii elektrycznej w zależności od wariantu systemu nawet o 10% w porównaniu z poprzednią generacją.

Agregat AC403E zapewnia optymalne warunki w kabinie kierowcy. Elektrycznie napędzana sprężarka klimatyzacji dachowej stale chłodzi miejsce kierowcy w autobusach miejskich i autokarach turystycznych, co poprawia koncentrację i osiągi kierowcy podczas wysokich temperatur. Agregat AC403E pozwala na szybkie, łatwe i tanie dopasowanie, dzięki fabrycznemu napełnieniu czynnikiem chłodniczym oraz braku przewodów zasilania.

Firma Suetrak należąca do grupy Eberspächer opracowała platformę E-Control, która kontroluje pełne zarządzanie temperaturą w autobusach o dowolnym typie napędu. Sercem systemu jest moduł sterujący E-Control Box. Modułowa struktura systemu umożliwia scentralizowane sterowanie wszystkimi komponentami klimatyzacyjnymi, w tym montowanymi na dachu, klimatyzacją miejsca kierowcy, sprężarką, konwektorem oraz ogrzewaniem postojowym. Platforma obsługiwana jest za pomocą przejrzystego interfejsu E-Control. Duże, wyraźnie oznaczone przyciski umożliwiają sterownikowi magistrali szybkie i intuicyjne sterowanie wszystkimi kluczowymi funkcjami. Dzięki bardzo kompaktowej konstrukcji E-Control można szybko i łatwo zainstalować w pojeździe.