Opona przemysłowa Michelin X-Crane+ jest przeznaczona do dźwigów samojezdnych pracujących na dużych budowach oraz drogach używanych do utrzymania ruchu przemysłowego.

Żurawie mobilne to pojazdy użytkowane zarówno na terenie budowy, jak i na drodze, dlatego muszą być wyposażone w ogumienie dostosowane do pracy na różnych nawierzchniach. Wytrzymałość opon jest tu szczególnie istotna, ponieważ dźwigi samojezdne charakteryzują się bardzo dużą masą własną (do 200 ton) i dużymi naciskami na oś (do 16 ton). Pojazdy te posiadają do dziesięciu osi napędowych i sterujących, a po drogach poruszają się z prędkością do 80 km/ godz.

W oponie Michelin X-Crane+ zastosowano asymetryczny wzór bieżnika. Małe klocki w jego środkowej części zwiększają komfort oraz precyzję prowadzenia, zaś większe klocki po zewnętrznej stronie bieżnika zapewniają trakcję na miękkiej nawierzchni. Opona posiada indeks prędkości F (80 km/ godz.), zapewnia krótszą drogę hamowania oraz większą wszechstronność użytkowania (budowy, drogi dojazdowe na miejsce pracy oraz drogi publiczne).

Michelin X-Crane+ łączy zalety poprzedniej generacji tego modelu i optymalizuje wydajność. Dzięki zastosowaniu nowej mieszanki gumy opona może pracować 20 proc. dłużej. W produkcji opony wykorzystano technologię C2 (karkas), który redukuje nagrzewanie się barków opony. Asymetryczny bieżnik znacznie skraca drogę hamowania, a w wyniku poprawionej geometrii powierzchni styku opona/obręcz, opony są lepiej osadzone na obręczach. Montaż i demontaż ogumienia przebiega bez większego problemu.

Większy komfort pracy wynika z zastosowania twardszej i równomiernie zużywającej się mieszanki bieżnika. Opona jest trwalsza i może być pogłębiana, co gwarantuje dłuższy czas jej użytkowania, jednocześnie produkcja tego modelu pochłania znacznie mniejszą ilości surowców. Opony powstają w zakładach posiadających certyfikat ISO 14001, co oznacza, że zmniejszony został ich wpływ na środowisko naturalne.