W ramach programu „Design Innovation 2020” Hankook prezentuje dwukołowy pojazd o HPS-Cell, autonomiczny wózek napędowy, który można łączyć z różnymi nadwoziami.

 

Hankook przedstawił na oficjalnym kanale YouTube projekt „Design Innovation 2020”. Program rozpoczęto w 2012 r. Jest to projekt badawczo-rozwojowy organizowany co dwa lata we współpracy z jedną z czołowych uczelni projektowych na świecie. Przedstawia futurystyczne koncepcje rozwiązań które stanowią odpowiedź na dzisiejsze wyzwania związane z podróżowaniem.

W ramach projektu „Urban Reshaping” profesorowie i studenci z Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Uniwersytetu w Cincinnati w Stanach Zjednoczonych zajęli się przekształceniem miast i opracowaniem dopasowanej do nich mobilności. Zamiast przedstawiać mobilność jako osobny cel, studenci opracowali scenariusz, który wizualizuje ją jako część przestrzeni życiowej wzbogaconej o nowoczesne technologie, w tym autonomiczne samochody i sztuczną inteligencję (AI). Następnie projektanci i inżynierowie firmy Hankook rozwinęli tę koncepcję.

Sercem wizji jest dwukołowy wózek modułowy HPS-Cell, gdzie HPS oznacza „Hankook Platform System”. Jest to elektryczny pojazd autonomiczny, wykorzystujący napęd HEM (Hankook Electric Mobility Technology). Przeznaczenie wózka zależy od tego, z jakim nadwoziem, tzw. gondolą, go połączymy: pasażerskim, towarowym czy innym. Jeśli oddzielimy wózek od gondoli, okazuje się, że głównym składnikiem mobilności są opony.

W HPS-Cell zastosowano opony bezpowietrzne. Wykorzystano czujniki, które w czasie rzeczywistym identyfikują bieżnik opony i warunki drogowe, a także reagują na ryzyko zużycia i zmieniają wzór bieżnika w zależności od stanu drogi.

Aby wprowadzić w życie koncepcyjną oponę i wózek HPS-Cell, przygotowano film poglądowy i wyprodukowano prototyp pojazdu. Pozwoliło to na pokazanie, w jaki sposób mieszkańcy miast w 2040 roku mogą wykorzystać tego typu pojazd. W trakcie filmu wózki łączą się z gondolami o różnym przeznaczeniu, np. aby przywieźć jedną osobę do pracy, kilka osób zabrać na wycieczkę rodzinną lub zatroszczyć się o miejskie ogrody. Wymienne gondole łączące się z jednym wózkiem napędowym HPS-Cell zapewniają skalowalność i płynność ruchu drogowego w inteligentnych miastach przyszłych pokoleń.