Debiut Ducato MY2020, bestsellera, który nieustannie ewoluuje, by sprostać wymaganiom wszystkich Klientów. Wprowadzono istotne nowości dla wersji pod zabudowy Ducato, których celem jest umocnienie pozycji tego samochodu, jako niepodważalnego lidera w branży: w ciągu ostatnich 10 latach ponad 500 000 rodzin w Europie wybrało Ducato, jako bazę pod zabudowę samochodu kempingowego.

Kampery to ciągle rozwijająca się branża: w stosunku do 2018 roku, w pierwszych miesiącach roku, ilość zarejestrowanych kamperów wzrosła o 6%, potwierdzając tym samym, że samochody kempingowe stają się swego rodzaju elementem lifestyle’u i nie są zwykłymi samochodami na wakacje, ale narzędziem do „zdobywania” wolności i podróżowania, gdzie się chce i kiedy się chce.

Wszystkie silniki wyposażone są w technologię Multijet 2, która optymalizuje osiągi i zużycie paliwa. Jednostka ma unikalne cechy, jak konstrukcja turbosprężarki, tłoków i przepływ płynów. Ponadto, dostępne są najbardziej zaawansowane systemy wspomagania jazdy zapewniające bezpieczną i beztroską podróż, jak również specjalne zawieszenia dla kamperów oraz długa lista elementów wyposażenia gwarantujących najwyższy komfort.

Ducato cały czas jest produkowany w fabryce Sevel w Val di Sangro, największym zakładzie w Europie produkującym lekkie samochody dostawcze, wyróżnionym srebrem w ramach World Class Manufacturing. W 2018 roku w Sevel wyprodukowano ponad 297 000 samochodów, ustanawiając czwarty rok z rzędu absolutny rekord sprzedaży, wynoszący +46% w ostatnich 6 latach. Od 1981 roku do tej pory, dzięki ponad 38- letniemu doświadczeniu i ciągłemu udoskonalaniu, samochód ten stał się prawdziwym trendsetterem oferowanym w ponad 13 000 wariantach, włączając w to bazy pod zabudowy i sprzedawanym w ponad 80 krajach całego świata.

Nowa automatyczna skrzynia biegów „9Speed”.
W nowej wersji pod zabudowy Ducato pojawiła się innowacyjna, automatyczna skrzynia biegów „9Speed”. Jest to najlepszy w swojej klasie napęd pod względem masy, umożliwiający optymalne wykorzystanie momentu obrotowego (osiąga rekordowe 450 Nm w wersji z silnikiem o mocy 180 KM). Ponadto, gwarantuje wyjątkową niezawodność i trwałość dzięki przekładni hydrokinetycznej, która rekompensuje brak tradycyjnego sprzęgła.

Dostępne są dwa tryby pracy: w pozycji D – Drive – moduł sterujący wybiera i włącza bieg w zależności od określonych warunków jazdy: prędkości, obciążenia, nachylenia. Tryb Autostick, stosowany w przypadku częstych zmian biegów i w szczególnie trudnych warunkach, jak odcinki o dużym nachyleniu, umożliwia kierowcy utrzymanie niższego biegu, a co za tym idzie poprawę osiągów, nie dopuszczając jednocześnie do przegrzania. Tryb ten włącza się, przesuwając dźwignię zmiany biegów w lewo, a następnie do tyłu i do przodu w celu zmiany biegów.

Nowe silniki a osiągi i ochrona środowiska.
Aby spełnić wszelkie potrzeby związane z wyposażeniem i stylem jazdy, baza pod zabudowy Ducato może zostać wyposażona w jedną z czterech jednostek napędowych Multijet 2 o mocy od 120 do 180 KM – wszystkie o pojemności 2,3 litra i z homologacją Euro 6d –TEMP. Warto podkreślić, że jest to największa pojemność w tej kategorii (2,3 litra i napęd na przód), gwarantująca maksymalną niezawodność i trwałość, nawet w najcięższych wersjach kamperów. Cechą szczególną jest zastosowanie we wszystkich silnikach turbosprężarki o zmiennej geometrii (VGT), zapewniającej płynniejszą jazdę i większą elastyczność silnika już od najniższych prędkości, co przekłada się na oszczędność paliwa w rzeczywistym cyklu użytkowania. Dzięki elektronicznemu sterowaniu, nowa turbosprężarka jest w stanie dostosować ułożenie łopatek do prędkości silnika i stylu jazdy, aby cały czas zapewniać odpowiednie doładowanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ruchomych łopatek usytuowanych wzdłuż promienia turbiny, które kontrolują przepływ spalin, a w konsekwencji prędkość i siłę sprężarki.
Gama silników rozpoczyna się od 2,3 litrowego silnika MultiJet 2 o mocy 120 KM przy prędkości obrotowej 2750 obr./min, oferującego maksymalny moment obrotowy wynoszący 320 Nm przy 1400 obr./min, zestawionego z manualną skrzynią biegów, która zwiększa moc i moment obrotowy o 10% w porównaniu z poprzednim 2,0-litrowym silnikiem. Jest to idealny silnik do kamperów do 3,5 tony, ponieważ nadaje się na długie trasy, utrzymując niskie spalanie.
Dla tych z kolei, którzy potrzebują zabudowy średniej wagi, do 3,5 tony i zwracają szczególną uwagę na stosunek spalania do osiągów, idealnym wyborem będzie

140-konny silnik osiągający maksymalną moc przy 3500 obrotów, wszechstronny i elastyczny, którego maksymalny moment obrotowy wynosi 350 Nm (+ 9% w porównaniu z 130 MultiJet) przy zaledwie 1400 obr./min.; jest on dostępny zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i zaawansowaną, dziewięciostopniową, automatyczną skrzynią biegów „9Speed”.
Przyjaznym dla środowiska i oferującym doskonałe osiągi jest sinik o mocy 160 KM przy 3500 obr./min, dostarczający 400 Nm przy 1500 obr./min w wersji z automatyczną skrzynią biegów. Ta jednostka napędowa wykorzystuje specjalny wał silnika z powiększonymi łożyskami, specjalnymi tłokami i turbosprężarką, zapewniając lepsze osiągi i większą trwałość silnika. Innymi słowy, 160-konny silnik zapewnia takie same osiągi na drodze, co jego poprzednik – 180 konna jednostka – przy niższej emisji spalin, co czyni go najlepszym rozwiązaniem niezależnie od wersji wyposażenia, nawet powyżej 3,5 tony, czy długości trasy.
Topową propozycję stanowi silnik 2,3 MultiJet o mocy 180 KM przy 3500 obr./min: moment obrotowy to 400 Nm z manualną skrzynią biegów i 450 Nm (+ 12% w porównaniu z poprzednim modelem) z nową, dziewięciobiegową, automatyczną skrzynią biegów, która jest najlepsza w swojej klasie pod względem momentu obrotowego. Jest skierowany do osób poszukujących najlepszych osiągów i absolutnego komfortu jazdy, zwłaszcza w połączeniu z nową automatyczną skrzynią biegów, do tego stopnia, że jest montowana w kamperach z napędem 4×4 oraz tych o dużych rozmiarach.

Systemy wspomagania kierowcy, by podróżować bezpiecznie i beztrosko.
Kampery zbudowane na bazie Ducato mogą być wyposażone w najbardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy ADAS (Advanced Drive Assistance Systems), które pozwalają być spokojnym podczas jazdy z całą rodziną. Wśród nowości na szczególną uwagę zasługuje czujnik martwego pola, który wykorzystuje sensory radarowe zainstalowane w tylnym zderzaku w celu zlokalizowania zbliżających się pojazdów, które są niewidoczne dla kierowcy, jeśli znajdują się w martwym polu lusterka wstecznego oraz system wykrywania obiektów na drodze cofania, który wykorzystuje czujniki radarowe do zlokalizowania pojazdów zbliżających się z boku, gdy pojazd cofa. Pozwala to uniknąć kolizji podczas manewrów jazdy na wstecznym. Nowy jest również „Full brake control” (FBC), który lokalizuje przeszkody, a po wykryciu ryzyka kolizji, ostrzega kierowcę i włącza automatycznie hamulce awaryjne. Nowości te stanowią dodatek do dostępnych już w Ducato, zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, począwszy od asystenta pasa ruchu, który określa, czy samochód wyjeżdża poza pas ruchu, po którym jedzie, również w warunkach słabej widoczności. W razie niebezpieczeństwa sygnał akustyczny i wizualny natychmiast ostrzega kierowcę.

Ducato „Leader in freedom”.
Pojęcie „Freedom” to obietnica dla Klienta, której Fiat Professional dotrzymuje, zapewniając bliskość oraz rozwiązania wszelkich problemów, które mogą pojawić się podczas podróży. Ducato to lider, ponieważ dzisiaj oferta marki odnośnie usług związanych z samochodami kempingowymi, jest wyjątkowa i niedościgniona na rynku. Na przestrzeni lat baza pod zabudowy Ducato stale się zmieniała pod kątem produktu, ale również wszelkich usług, opracowanych dla osób podróżujących kamperem. Umiejętność wysłuchania Klienta, która rozpoczyna się od Centrum Obsługi Klienta i kontynuowana jest w punktach Fiat Professional, pozwala precyzyjnie odpowiedzieć na aktualne potrzeby i przewidzieć te przyszłe. Podstawowym założeniem jest to, że osoba, która kupuje kampera, nabywa nie tylko samochód, ale i wygodę w wakacje. Koncepcja usługi nie ogranicza się więc do obsługi produktu, ale rozszerza się o pomoc dla podróżujących, gwarantując im ciągłe wsparcie.