Transport kołowy już dawno przestał się opierać wyłącznie na flocie pojazdów. Dziś nikt nie wyobraża sobie sprawnego zarządzania firmą transportową bez dostępu internetu i wyspecjalizowanych aplikacji mobilnych. Sprawdzamy, co jest najbardziej przydatne w trasie.

Tablice elektroniczne przy drogach i autostradach

Formatem przypominają tradycyjne tablice informacyjne lub drogowskazy. Ich niekwestionowaną zaletą jest automatyczna aktualizacja przy zmieniających się warunkach drogowych. Tablice elektroniczne wyświetlają komunikaty związane z warunkami pogodowymi, ostrzeżenia przed gwałtownymi zmianami warunków (np. o oblodzeniach na mostach), ale też informacje o robotach drogowych, wypadkach komunikacyjnych i korkach. Czytelne, z daleka widoczne elektroniczne tablice informacyjne można coraz częściej spotkać przy drogach głównych i autostradach w całej Europie. Wszystkie wyżej wymienione informacje mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy i jako takie są postrzegane jako potrzebne i wygodne źródło informacji dla masowego odbiorcy (w tym przypadku wszystkich uczestników ruchu drogowego).

Systemy kierowania ruchem w miastach

Już nie tylko znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Idzie nowe. Systemy sterowania ruchem w mieście, opierające się na czujnikach prędkości, będą mogły na bieżąco dopasowywać maksymalną dopuszczalną prędkość, jaką może bezpiecznie rozwinąć kierowca. Kierowcy, którzy dostosują się do zaleceń, odczują większą płynność jazdy. Ci niesubordynowani będą automatycznie zatrzymywani przy okazji mijania najbliższej sygnalizacji świetlnej. Tego typu programy na razie są w fazie testów, ale ich wykorzystanie ma przynieść kierowcom wiele korzyści. Systemy sterowania ruchem będą wykrywały nie tylko pojazdy przekraczające dopuszczalną prędkość, ale także inne niebezpieczne zdarzenia – źle zaparkowane pojazdy, samochody poruszające się pod prąd, auta zaparkowane w strefie ograniczonej widoczności. Możliwa będzie również taka czasowa zmiana organizacji ruchu, by w razie kolizji umożliwić szybkie dotarcie do niej zespołom ratowniczym, a pozostałych użytkowników ruchu poprowadzić trasami alternatywnymi. Na wprowadzenie takowych systemów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale niewątpliwie ich implementacja znacząco wpłynie na bezpieczeństwo i szybkość poruszania się po miejskich drogach.

Systemy zarządzania flotą pojazdów w firmach transportowych

Nowoczesne, dobrze zarządzane firmy transportowe już od jakiegoś czasu korzystają z aplikacji mobilnych do zarządzania flotą pojazdów. Powodów jest wiele, ale ten najważniejszy można zawrzeć w jednym słowie: oszczędność. Monitorowanie pojazdów poprzez namierzanie gps to szybsze i efektowniejsze zarządzanie nimi. W rezultacie znacznie zmniejsza się liczba pustych przejazdów, zobligowani monitoringiem kierowcy lepiej wykorzystują umiejętności ekonomicznej jazdy, co przekłada się na stan techniczny pojazdów, zmniejsza się liczba mandatów za przekraczanie prędkości lub przekraczanie czasu pracy. Udostępnione kierowcom aplikacje mobilne przekładają się także na lepszy kontakt z nimi, a ich zintegrowanie z systemami zarządzania firmą w urządzeniach mobilnych menedżerów przedsiębiorstw daje niemal nieograniczone możliwości zarządzania flotą, otrzymywania bieżących i okresowych raportów oraz statystyk. Tego rodzaju systemy wdrożono we wszystkich liczących się na rynku firmach transportowych.