Po dziesięciu latach eksperymentów przeprowadzanych we współpracy ze swoimi klientami-partnerami w warunkach rzeczywistych Renault Trucks z przyjemnością przedstawia drugą generację w pełni elektrycznych pojazdów: Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. i Renault Trucks D Wide Z.E, kompletną gamę pojazdów od 3,5 do 26 ton dopasowaną do transportu miejskiego.

Pojazdy Renault Trucks D i Renault Trucks D Wide Z.E. będą produkowane w fabryce Renault Trucks w Blainville-sur-Orne, a do sprzedaży trafią w roku 2019. Renault Master Z.E. będzie dostępny już w 2018 roku.

Aby nadążyć za zmianami w transporcie miejskim, Renault Trucks wprowadza drugą generację elektrycznych pojazdów ciężarowych. Gama pojazdów Renault Trucks Z.E., którą tworzą Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. i Renault Trucks D Wide Z.E., w zakresie od 3,5 do 26 ton, obejmuje pełen wachlarz zastosowań miejskich, od dystrybucji i dostawy towarów aż po wywóz śmieci.

Przez ostatnie dziesięć lat producent Renault Trucks przygotowywał się do przejścia na pojazdy elektryczne.

Elektromobilność była dla Renault Trucks odpowiedzią na problemy związane z jakością miejskiego powietrza i hałasem oraz jedynym sposobem na zmniejszenie emisji CO2.

Przez ostatnie dziesięć lat Renault Trucks, wraz ze swoimi klientami-partnerami, testowała elektryczne pojazdy ciężarowe w warunkach rzeczywistych, aby uzyskać informacje na temat eksploatacji, zachowania akumulatorów, sprzętu do ładowania i szczególnych wymagań w zakresie obsługi.

Testy w warunkach rzeczywistych umożliwiły klientom-partnerom Renault Trucks pomoc ich własnym klientom w zmierzeniu się z technologią elektryczną. Dzięki pojazdowi Renault Maxity Renault Trucks ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie z w dziedzinie pojazdów elektrycznych.

„Dziesięć lat temu byliśmy pionierami promującymi elektryczne pojazdy ciężarowe, których celem była poprawa powietrza w mieście” tłumaczy prezes Renault Trucks, Bruno Blin „Dziś możemy zaoferować gamę pojazdów elektrycznych o udowodnionych osiągach, a nasi eksperci są gotowi pomóc klientom w przejściu na elektromobilność. Dziesięć lat temu byliśmy pionierami, dziś jesteśmy ekspertami”. 

Pojazdy bezemisyjne dla nieograniczonego dostępu

Najnowsze osiągnięcia technologiczne czynią elektryczne pojazdy ciężarowe opłacalną alternatywą dla przewoźników, dlatego też Renault Trucks wprowadza obecnie kompletną gamę pojazdów bezemisyjnych – Z.E.

Niezależnie jak surowe ograniczenia pojawią się w strefach miejskich, pojazdy Renault Trucks Z.E. dadzą sobie bez problemu z nimi radę.

Stanowią bowiem rozwiązanie w zakresie ochrony jakości powietrza i zmniejszenia natężenia ruchu, ponieważ pozwalają na bezgłośne dostarczanie towarów poza normalnymi godzinami pracy i nie emitują ani miejscowych zanieczyszczeń, ani CO2.

Niektóre znane firmy transportowe zdążyły przetestować elektromobilność w swoich flotach. Jedną z takich firm jest XPO Logistics. “W XPO daliśmy przykład, ponieważ branża transportowa staje się coraz bardziej świadoma potrzeby alternatywnych źródeł energii”  powiedział Luis Gomez, dyrektor zarządzający ds. Transportu, XPO Logistics Europe. “Doceniamy naszego dostawcę Renault Trucks za inwestowanie w rozwój pojazdów elektrycznych, które oferują swoimi rozwiązaniami możliwość osiągnięcia „zerowej emisji”. Renault Trucks kształtuje tym samym przyszłość transportu w zmieniającym się otoczeniu miejskim.”

Firma Suez śledzi również zainteresowanie asortymentem Renault Trucks Z.E. “Cieszymy się, że konkurencyjne nowe rozwiązanie przemysłowe pojawiło się na rynku i możemy współpracować z Renault Trucks”  wyjaśnia Edouard Hénaut, dyrektor wykonawczy władz lokalnych w Suez. “Ta nowa oferta elektrycznych samochodów ciężarowych pozwoli Suezowi pomóc swoim klientom zmniejszyć emisję dwutlenku węgla dzięki bezemisyjnym, przyjaznym środowisku i cichym systemom zbierania odpadów.”

Renault Trucks Master Z.E. – dostępny od września 2018 r.

Nowy Renault Trucks Master Z.E., który ukaże się we wrześniu 2018 roku, nadaje się do transportu na ostatnim odcinku dostawy i umożliwia dostęp do wszystkich obszarów miejskich – nawet tych, w których obowiązują surowe ograniczenia ruchu. Akumulator tego w pełni elektrycznego pojazdu użytkowego ładuje się przez sześć godzin.

Jego pojemność ładunkowa jest taka sama jak w konwencjonalnym pojeździe Renault Master napędzanym silnikiem wysokoprężnym, ponieważ akumulatory zamontowane są pod jego przednimi fotelami. Gama Master Z.E. dostępna jest w sześciu wariantach (cztery pojazdy o nadwoziu furgonowym i dwa o nadwoziu skrzyniowym), zaprojektowanych tak, aby spełnić wszystkie wymagania profesjonalistów pracujących w środowisku miejskim.

Dodatkowo, w celu ochrony kierowcy i ładunku, a także zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta, pojazd Master Z.E. w wersji standardowej został wyposażony w kamerę cofania, czujnik cofania oraz lusterko szerokokątne.

Renault Trucks D i Renault Trucks D Wide Z.E. do zastosowań w dostawach w obszarach miejskich i przy zbiórce odpadów

Specjalnie zaprojektowana 16-tonowa wersja pojazdu Renault Trucks D Z.E.  nadaje się do realizacji dostaw w środowisku miejskim i przy ładunkach transportowanych w kontrolowanej temperaturze. Pojazd Renault Trucks D Wide Z.E., służący do sprawnej zbiórki odpadów, będzie dostępny w wersji 26-tonowej. Oba te modele będą produkowane w zakładzie Renault Trucks w Blainville-sur-Orne, we francuskiej Normandii, w drugiej połowie 2019 roku.

Pojazdy z gamy dystrybucyjnej Renault Trucks Z.E. mają zasięg roboczy do 300 km w zależności od zastosowania i konfiguracji akumulatora. Akumulator jest najdroższym elementem przy zakupie elektrycznego pojazdu ciężarowego. W przypadku Renault Trucks nie ma mowy o kompromisach w zakresie ładowności czy ekonomiczności, dlatego też dostępne będą różne opcje zasięgu roboczego, dostosowane do konkretnych potrzeb klientów.

Dzięki szybkiemu ładowaniu prądem stałym, litowo-jonowe akumulatory pojazdów Renault Trucks D Z.E. i Renault Trucks D Wide Z.E. można w pełni naładować w zaledwie jedną do dwóch godzin za pośrednictwem złącza 150 kW Combo CCS. W przypadku nocnego ładowania prądem przemiennym, czas potrzebny do pełnego naładowania 300 kWh akumulatora wynosi 12 godzin. W tym przypadku użycie trójfazowego przemysłowego gniazda elektrycznego 380 V 32 A jest w pełni wystarczające.

Dla zapewnienia maksymalnej elastyczności w zakresie eksploatacji pojazdu i zastosowanego nadwozia, pojazdy Renault Trucks D Z.E. i Renault Trucks D Wide Z.E. są wyposażone w wał odbioru mocy ze standardowym złączem mechanicznym.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

RENAULT MASTER Z.E.
– Dopuszczalna masa całkowita: 3,1 t
– Silnik elektryczny: 57 kW
– Maks. moment obrotowy: 225 Nm
– Prędkość maksymalna: 100 km/h
– Magazyn energii: akumulatory litowo-jonowe 33 kWh
– Zasięg roboczy w cyklu NEDC: 200 km
– Zasięg roboczy w warunkach rzeczywistych: do 120 km

RENAULT TRUCKS D Z.E.
– Dopuszczalna masa całkowita: 16 t
– Dostępne wersje rozstawu osi: 4400 mm i 5300 mm
– Silnik elektryczny: 185 kW (ciągła moc 130 kW)
– Maks. moment obrotowy silnika elektrycznego: 425 Nm.
– Maks. moment obrotowy tylnej osi: 16 kNm
– Skrzynia biegów o dwóch przełożeniach
– Magazyn energii: akumulatory litowo-jonowe 200 do 300 kWh
– Zasięg roboczy w warunkach rzeczywistych: do 300 km

RENAULT TRUCKS D WIDE Z.E.
– Dopuszczalna masa całkowita: 26 t
– Dostępna wersja rozstawu osi: 3900 mm
– Dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 370 kW (ciągła moc 260 kW)
– Maks. moment obrotowy silników elektrycznych: 850 Nm
– Maks. moment obrotowy tylnej osi: 28 kNm
– Skrzynia biegów o dwóch przełożeniach
– Magazyn energii: akumulator litowo-jonowy 200 kWh
– Zasięg roboczy w warunkach rzeczywistych: do 200 km