Straż pożarna w niemieckim mieście Emsdetten wybrała firmę Dometic jako wyłącznego dostawcę systemów wspomagających skręcanie dla całej swojej floty wozów strażackich.

 

 

 

Rowerzyści i piesi są często niewidoczni dla kierowców skręcających samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów uprzywilejowanych. Zagrożenia można uniknąć, instalując asystenta skręcania, czyli system kamer, który ostrzega kierowców, gdy rowerzyści i piesi zbliżają się do martwego pola pojazdu. UE zamierza wprowadzić obowiązkowy montaż takich systemów asystenta we wszystkich nowych pojazdach do 2024 r.

Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej nie chce czekać tak długo i rozpoczęło program dofinansowania „Systemy wspomagania skręcania 2020”, promujący stosowanie asystenta w pojazdach już będących w użytkowaniu.

Korzystając z tej okazji, straż pożarna miasta Emsdetten zdecydowała się wyposażyć cała swoją flotę wozów strażackich w  asystentów skręcania, tak aby nie tylko nowe, ale również starsze pojazdy nimi dysponowały. Zamawiający przeprowadził dokładną ocenę różnych systemów i wybrał model BVS71000 oparty na CAM1000 firmy Dometic, który jest zgodny z regulaminem programu finansowania.

Decyzja o wyborze Dometic CAM1000 została podjęta nie tylko ze względu na bliskość serwisu, ale także ze względu na sam produkt. Dzięki zaawansowanej technologii Dometic CAM1000 odróżnia poruszające się obiekty od statycznych, takich jak latarnie, i nie powoduje fałszywych alarmów. Ponadto kompatybilność elektromagnetyczna, w szczególności urządzeniami ostrzegawczymi i radiowym systemem łączności pojazdu, ułatwia montaż asystenta w pojazdach.

Bernd Wermers, technik ochrony przeciwpożarowej w mieście Emsdetten i członek straży pożarnej w Emsdetten, powiedział;

– Cieszymy się z całej operacji. Strażacy pozostają w napięciu nie tylko w drodze na miejsce zdarzenia, ale także podczas powrotu, kiedy ten typ systemu może okazać się naprawdę pomocny. Ponadto ważne jest, abyśmy byli wzorem do naśladowania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla strażaków, jak i innych ludzi na drogach.