Na tegorocznych targach Transexpo w Kielcach, firma Drabpol otrzymała medal za system napędowy TM 4 dla elektrycznych autobusów miejskich. Nagroda ta przyznana została w kategorii Części i Wyposażenie Autobusów.

Konkretnie wyróżniony został system napędowy SUMO HD przeznaczony do najcięższych zastosowań – autobusy miejskie od 8,5 m do 18 m. oraz ciężarówki 18 ton i więcej . Obecnie rodzina SUMO oferuje w sumie 11 opcji układu napędowego, z których każdy jest zoptymalizowany, aby zapewnić najlepszą efektywność dla różnych platform pojazdu i cykli roboczych.

Głównym atutem systemu SUMO HD jest silnik synchroniczny chłodzony cieczą zaprojektowany jako maszyna czterokwadrantowa z wirnikiem zewnętrznym domyślnie mogąca pokonać milion kilometrów bez potrzeby konserwacji. Jeden producent silnika, falownika oraz sterownika gwarantuje optymalizację parametrów systemu. Autorskie oprogramowanie producenta (ODIN) zapewnia parametryzacje systemu natomiast autorski sterownik zarządzający całym układem napędowym jest zgodny z najnowszą normą ISO 26262. Wraz z silnikiem dostarczone są elementy łączące, aby ułatwić instalację systemu.

Głównymi odbiorcami systemu TM4 w Polsce są producenci autobusów elektrycznych, a użytkownikami operatorzy komunikacji miejskiej. W chwili obecnej użytkowane są w Polsce 102 systemy SUMO HD.

Firma Drabpol oferuje systemy napędowe kanadyjskiej firmy TM4 ( obecnie wchodzącej w skład koncernu DANA) z końcem 2017 r.
Dzięki nawiązaniu współpracy, Drabpol nie tylko dostarcza na rynek autobusowy kompletne systemy – silniki, przetwornice, sterowniki i oprogramowanie, ale także konfiguruje całe systemy – od hardware po software, od dostaw podzespołów, do pisania oprogramowania w can – bus, po oprogramowania silników i wizualizację na desce rozdzielczej. Tym samym, co najważniejsze dopasowuje systemy pod ścisłe wymagania Klienta.