SAF-Holland i Lohr Industrie przyspieszą rozwój elektrycznych osi do naczep. Pierwsze dostawy będą miały miejsce wkrótce, a klienci będą mieli możliwość odczuć znaczące korzyści pod względem kosztów operacyjnych. Obie firmy wspólnie opracowały elektryczną oś naczepową AXEAL (AXle Electric Assist Lohr). Działa ona całkowicie niezależnie od głównego napędu ciągnika i wspiera zestaw podczas przyspieszania i hamowania. Zapewniając dodatkową moc, ciągnik pracuje w bardziej optymalnym zakresie.

System pozwala zaoszczędzić do 15 procent paliwa, poprawiając jednocześnie komfort jazdy. Centralny mechaniczny system obejmuje mechanizm różnicowy, przekładnię redukcyjną i przystawkę odbioru mocy. Przystawka odbioru mocy może być włączona po zatrzymaniu pojazdu w celu napędzania systemu peryferyjnego, takiego jak pompa hydrauliczna. Przy napędzie dodatkowych urządzeń silnik elektryczny odłącza się od napędu naczepy i podłącza do napędu systemu peryferyjnego. Podstawą systemu jest napędzana elektrycznie oś naczepowa SAF TRAKe.

Pierwsze jazdy próbne naczep do transportu samochodów wyposażonych w nowy zespół odbyły się w pierwszym kwartale 2019 r. W ciągu najbliższych kilku tygodni pierwsze naczepy Lohr wyposażone w oś AXEAL zostaną dostarczone do amerykańskiej firmy Virginia Transport i południowoafrykańskiej firmy KDG Logistics. Zebrane doświadczenia podczas użytkowania u klientów posłużą do dalszego rozwoju osi elektrycznych. Lohr doda system AXEAL do swojego portfolio już w drugiej połowie tego roku.

„Ta współpraca jest doskonałym przykładem ukierunkowania wymiany wiedzy i prezentuje kamień milowy w serii aplikacji naszej elektrycznej osi naczepowej TRAKE ”– powiedział prezes SAF-Holland Alexander Geis. „Zobowiązaliśmy się do zmniejszenia całkowitych kosztów eksploatacji pojazdów i pomocy naszym klientom w spełnianiu coraz ostrzejszych norm hałasu i ograniczenia emisji spalin”. Początkowo zakłada się współpracę między obiema firmami przez dziesięć lat i zawiera klauzulę rozszerzenia tej współpracy. SAF-Holland pozostawia sobie prawo do niezależnej dystrybucji systemu AXEAL na całym świcie.