Na targach Motor Show 2018 marka Volkswagen Samochody Użytkowe zaprezentowała nowego Volkswagena Craftera w wersji typowo dostawczej jak i wersji lifestyle. Nowy Crafter, to nowy wymiar nie tylko w mnogości zabudów, ale także w dostępności systemów wspierających kierowcę. Na specjalnie przygotowanym torze na targach Motor Show 2018 goście odwiedzający targi mają okazję przetestować system parkowania z przyczepą Trailer Assist i system czujników bocznych Side Protection. Są to systemy, które do tej pory występowały tylko w samochodach osobowych.

Przystosowany do indywidualnych potrzeb transportowych, a przy tym bardzo ekonomiczny. Oferuje różne rozwiązania, które pozwalają dostosować go do potrzeb różnych branż, a także klientów indywidulanych. Model ten sprawdzi się idealnie w pracy jako typowy samochód dostawczy, a także w czasie wolnym jako nowoczesny kamper. Mocne i niezawodne silniki o zmniejszonym zużyciu paliwa dostosowane do potrzeb aut użytkowych, niskie koszty serwisowe oraz mniejsze zużycie podzespołów, a także możliwość wykonania specyficznej zabudowy umożliwiają wszechstronne wykorzystanie Craftera. Nowe zawieszenie zestrojone z dbałością o najdrobniejsze szczegóły oraz innowacyjne systemy asystujące sprawiają, że Crafter nie tylko daje poczucie komfortu jakiego nie doświadczy się w żadnym innym aucie użytkowym, ale przede wszystkim jest bardzo stabilny podczas jazdy, gwarantując najwyższe bezpieczeństwo. Zupełnie nowa stylistyka i przemyślne rozplanowanie wnętrza z licznymi schowkami i półkami pozwalają na pierwszy rzut oka odróżnić nowego Craftera od jego poprzednika. Nowe nadwozie dzięki swojej stylistyce oraz za sprawą licznych środków poprawiających aerodynamikę sprawia, że współczynnik oporu powietrza Cx wynosi tylko 0,33, co jest najlepszą wartością w tej klasie samochodów.

Nowy Crafter w zabudowie dla transportu międzynarodowego

Nowy Crafter z kabiną sypialną oferuje kierowcy jeszcze większy komfort w codziennej pracy. Jako pierwszy umożliwia doposażenie samochodu w ogrzewaną, wielofunkcyjną kierownicę obszytą skórą oraz certyfikowany, wygodny fotel ergoComfort. W połączeniu z licznymi schowkami i kieszeniami zaprojektowanymi z myślą o kierowcach pozwala to na stworzenie mobilnego biura w dowolnym zakątku Europy. W drodze komfort jazdy zapewnia zastosowanie elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego, który ułatwia precyzyjne manewrowanie pojazdem przy mniejszym nakładzie siły. Zabudowy sypialne wraz przestronną kabiną Craftera łączą w sobie design i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w codziennej pracy. W ofercie znajdują się kabiny górne i tylne, które przede wszystkim różnią się rozmiarem i funkcjonalnością. W zależności od potrzeb każdą z nich można doposażyć, by wykorzystać jej pełny potencjał. Crafter w zabudowie dla transportu międzynarodowego jest w stanie pomieścić w zależności od wersji 8 lub 10 palet.

Nowoczesna zabudowa kamperowa

Nowy Crafter w zabudowie kamperowej to prawdziwy kompaktowy dom na kołach wyposażony w kuchnię i łazienkę z WC. Przestronne, wysokie wnętrze to gwarancja komfortu w każdej podróży. Ogromna liczba wariantów wyposażenia umożliwia dopasowanie Craftera do indywidualnych wymagań kupującego. Model ten wyposażony jest w cztery miejsca do jazdy i 3 miejsca do spania. Duże dwuosobowe łóżko znajduje się na tyle samochodu, a pojedyncze łóżko powstaje po przekształceniu kanapy do jazdy. W pełni funkcjonalna kuchnia posiada kuchenkę gazową, lodówkę i zlewozmywak. Łazienka wyposażona została w toaletę, prysznic i składaną umywalkę. Crafter w zabudowie kamperowej wyposażony został także w wiele innych funkcjonalności sprawiających, że każdy poczuje się w nim tak komfortowo jak w domu, miedzy innymi w izolację termoakustyczną części mieszkalnej, system TV, kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy i roletę dachową.

Systemy asystujące nowego Craftera

Zadanie systemów aktywnego i biernego bezpieczeństwa polega na zapewnieniu maksymalnej ochrony pasażerom. Dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w samochodzie tej klasy elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego nowy Crafter mógł zostać wyposażony w liczne systemy asystujące kierowcy, jak np. aktywny asystent utrzymywania pasa ruchu (Lane Assist), asystent parkowania (Park Assist) czy system wspomagający manewrowanie samochodem z przyczepą (Trailer Assist). Elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego stanowi ponadto podstawę techniczną do zamontowania w przyszłości kolejnych systemów, łącznie z umożliwiającymi autonomiczną jazdę. Wyposażony jest również w takie systemy asystujące, jak (niektóre są dostępne za dopłatą): system automatycznej regulacji odległości ACC, hamowania awaryjnego Front Assist, montowany seryjnie hamulec automatycznego hamowania po kolizji, system stabilizujący pojazd podczas podmuchów wiatru z boku i w wiele innych.

Nowy Crafter ma również wiele do zaoferowania w dziedzinie bezpieczeństwa biernego. Oprócz czołowych i bocznych poduszek powietrznych oraz chroniących głowę kierowcy i pasażera, samochód wyposażono m.in. w kamerę cofania, system kontroli odległości podczas parkowania, system ułatwiający wyjazd z miejsca parkingowego (Rear Traffic Alert), a także – w opracowany specjalnie do Craftera – system ochrony nadwozia oparty na pracy czujników. Reflektory LED, światła skrętne oraz asystent świateł drogowych zapewniają kierowcy lepszą widoczność. Specjalnie do potrzeb kierowców nowego Craftera dostosowano usługi internetowe dostępne na pokładzie samochodu.

Jednym z systemów asystujących stosowanych po raz pierwszy w dużym samochodzie użytkowym jest automatyczna regulacja odległości ACC Follow to Stop (7). System stosowany w Volkswagenie Transporterze oraz w autach osobowych mierzy za pomocą czujnika odległość od poprzedzających pojazdów oraz ich prędkość i dostosowuje do nich tempo jazdy Craftera, a także odstęp od samochodu jadącego przed nim. Kierowca, za pomocą odpowiednich przycisków na multifunkcyjnej kierownicy, decyduje jakie powinny być odstęp i prędkość. Korzystając z pedału przyspieszenia może przerwać działanie funkcji ACC i przyspieszyć. Nacisk na pedał hamulca powoduje z kolei natychmiastową dezaktywację funkcji ACC.

Jako kolejną nowość Volkswagen Samochody Użytkowe oferuje do Craftera, jako pierwszego auta w tej klasie, aktywnego asystenta utrzymywania pasa ruchu (Lane Assist). Wielofunkcyjna kamera monitoruje pas, po którym porusza się samochód, a jeśli zdarzy się, że w niezamierzony sposób zacznie on z niego zjeżdżać, system korzystając z elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego automatycznie skieruje auto z powrotem na właściwy pas. Dzięki temu można uniknąć wypadków wynikających z niekontrolowanego opuszczenia przez auto wyznaczonego pasa ruchu lub ograniczyć skutki takich wypadków. Oczywiście, kierowca w każdej chwili może przejąć kontrolę nad systemem i samemu decydować o zachowaniu auta.