W zakładach MAN Bus w Starachowicach uruchomiono na początku października 2020 r. produkcję seryjną elektrycznych autobusów miejskich. Jako pierwsze z linii montażowej zjeżdżają 12-metrowe Lion’s City E. Rozpoczęcie produkcji wersji przegubowej planowane jest w pierwszym półroczu 2021 r.

 

 

– Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się rozpocząć produkcję seryjną naszego innowacyjnego, wielokrotnie nagradzanego autobusu Lion’s City E. Uruchomienie produkcji seryjnej jest dla MAN Truck & Bus i dla zakładów w Starachowicach ważnym krokiem w ramach „mapy drogowej elektromobilności”. W ten sposób poszerzamy naszą ofertę produktów i konsekwentnie zmierzamy w kierunku zrównoważonej mobilności – mówi Michael Kobriger, członek zarządu odpowiedzialny w MAN Truck & Bus za produkcję i logistykę.

Elektryczny MAN Lion’s City E będzie montowany w ramach elastycznego procesu produkcji na jednej taśmie z innymi modelami autobusów miejskich nowej generacji, bez etapów przejściowych. Pełna integracja procesów produkcji nowego autobusu wymagała dużych przygotowań, gdyż autobus elektryczny nawet w stanie surowym różni się od autobusu tradycyjnego w 30, a nawet 40%. Do tego dochodzi elektryczny układ napędowy, baterie i pozostałe podzespoły wysokonapięciowe. W zakładach w Starachowicach zakupiono nowe i rozbudowano dotychczasowe instalacje, zaprojektowano nowe procesy i przeszkolono ponad 3500 pracowników.

Pierwsze zamówione przez klientów autobusy elektryczne z produkcji seryjnej opuszczają już taśmę. Do końca roku 17 nowych autobusów elektrycznych zostanie przekazanych zakładom komunikacyjnym Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein (VHH). Dla MAN-a jest to pierwsza duża dostawa tego modelu w ramach przetargu. Kolejne zlecenie wpłynęło z Malmö w Szwecji: największy skandynawski operator autobusowy, Nobina Sverige AB, zamówił 22 MAN-y Lion’s City E.

Polskie zakłady MAN-a w Starachowicach są centrum kompetencyjnym w dziedzinie produkcji niskopodłogowych autobusów miejskich i podwozi autobusów. W ubiegłym roku wyprodukowano w nich ponad 2300 kompletnych autobusów i 1400 podwozi autobusowych. W celu zapewnienia wysokiej jakości produkcji firma MAN postawiła na najnowocześniejsze linie produkcyjne i bardzo dobrze wyszkolony personel. Zakład prowadzi własny ośrodek kształcenia spawaczy oraz bogato wyposażone laboratoria pomiarowe i chemiczne, wiele części wykorzystywanych przy produkcji jest wytwarzanych na miejscu. MAN jest jedynym producentem autobusów w Polsce posiadającym linię malowania kataforetycznego (KTL), zanurzeniowego. Wszystkie autobusy montowane w Starachowicach opuszczają zakład z powłoką antykorozyjną. W ostatnich latach MAN kontynuował modernizację zakładu, przygotowując go do produkcji autobusów elektrycznych.