Po weekendzie, faza przejściowa strefy ochrony środowiska (LEZ) w Brukseli jest skończona i każdy, kto wjedzie bez rejestracji może zostać ukarany grzywną. Ponadto pierwsze pojazdy z silnikami diesla zostaną wyłączone ze strefy ochrony środowiska: Od początku 2018 r. pojazdy z silnikami diesla klasy EURO 1 oraz pojazdy z silnikami diesla bez klas EURO nie mogą już wjeżdżać do strefy ochrony środowiska LEZ. Od poniedziałku właściciele w/w pojazdów mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej w przypadku naruszenia przepisów o strefie ochrony środowiska LEZ.

Wysokość kar ?

Tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających do miasta będą monitorowane przez inteligentne kamery oraz porównywane z bazą danych LEZ. Właściciele starych ale jeszcze zarejestrowanych pojazdów, którzy pomimo zakazu nadal będą wjeżdżać do strefy, otrzymają mandat do domu! Grzywna wynosi 350 Euro, jeżeli starym pojazdem wjedzie się do strefy ochrony środowiska LEZ. 150 Euro będzie należne, jeśli nie zarejestruje się w bazie danych przed wjazdem do strefy ochrony środowiska. Pocieszeniem dla osób posiadających stare pojazdy jest fakt, że 8 razy w roku można kupić karnet dzienny, który pozwala na wjazd do strefy w danym dniu kalendarzowym.

Zasady zostaną szybko zaostrzone!

Już od 01.01.2019 zostaną wyłączone ze strefy ochrony środowiska kolejne klasy pojazdów. Pojazdy z silnikiem diesla klasy EURO 2 nie będą już wtedy dopuszczone do ruchu w strefie ochrony środowiska. Również pojazdy benzynowe bez klasy EURO lub z klasą EURO 1 zostaną wyłączone z ruchu drogowego w LEZ. Kolejne zaostrzenia środków nastąpią już w 2020 r., które będą wdrażane w regularnych odstępach czasu. Z tego powodu kierowcy powinni się informować każdej zimy na stronie lez-belgium.be o nowych ograniczeniach w ruchu drogowym. Jeden wyjątek: samochody ciężarowe nie muszą obecnie rejestrować się w LEZ i są zwolnione z zakazu wjazdu do strefy.

Gdzie przebiega strefa ekologiczna?

W przeciwieństwie do wielu miast zdecydowano w Brukseli, że strefa ochrony środowiska powinna istnieć w całym regionie metropolitalnym. Osoby wybierające się do Brukseli z pewnością nie unikną strefy ochrony środowiska – LEZ. Dokładne granice strefy LEZ można znaleźć na bezpłatnej aplikacji Green-Zones. Za pośrednictwem portalu lez-belgium.be można również zarejestrować się i uzyskać wszystkie dane zezwolenia na wjazd na osobistej naklejce rejestru.