„Jazda bez czytanki”

C

16-01-2023

Używanie smartfona podczas prowadzenia samochodu jest ryzykowne. W kampanii społecznej „Jazda bez czytanki” przypomina o tym Krystyna Czubówna a także: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj i Janek Koza.

Organizatorem kampanii jest Stalexport Autostrada Małopolska S.A., zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie ze smartfonów podczas prowadzenia pojazdów.

W 2022 roku policjanci drogówki tylko w woj. śląskim odnotowali aż 5500 wykroczeń dotyczących korzystania z telefonów w trakcie jazdy. To o niecałe 500 przypadków mniej niż w 2021 roku, ale liczby wciąż są zbyt duże.

– Każde działanie powodujące brak skupienia na drodze jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie. Jadąc z prędkością 50 km/h, w ciągu 1 sekundy potrzebnej na reakcję, przejeżdżamy już prawie 14 metrów, więc nawet ta chwila nieuwagi na odczytanie smsa, może doprowadzić do tragedii – tłumaczy sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

PROMOCJA

PROMOCJA

Dane statystyczne oraz badania wyraźnie pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż duży problem. Aż 57% kierowców przyznaje, że używa telefonów komórkowych w podróży, a co trzeci uważa, że ma na tyle podzielną uwagę, że może bezpiecznie używać telefonu w samochodzie. Tymczasem nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – jest skupiony na swoim telefonie (wg danych Instytutu Transportu Samochodowego oraz raportu Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019).

– Dla nas, jako zarządcy autostrady A4 Katowice-Kraków, bezpieczeństwo użytkowników jest priorytetem. Dostrzegając wagę problemu, jakim jest korzystanie ze smartfonów w trakcie jazdy, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie kampanii „Jazda bez czytanki” – informuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A. – Nieuważność kierowcy na drodze szybkiego ruchu niesie znacznie większe ryzyko konsekwencji dla ludzkiego zdrowia i życia. Bezpieczne prowadzenie samochodu i aktywne korzystanie ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych definitywnie się wykluczają. Udział w ruchu drogowym nie powinien być jazdą bez trzymanki.

Do wzięcia udziału w kampanii „Jazda bez czytanki” zostali zaproszeni znani, lubiani i cenieni: głos spokoju i rozsądku Krystyna Czubówna, a także rysownicy: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Milewski znany pod pseudonimem Andrzej Rysuje, Magda Danaj i Janek Koza, którzy w charakterystyczny dla swojej twórczości sposób zachęcają do porzucenia telefonów komórkowych na czas prowadzenia.

– Temat wydał mi się ważny, bo dotyczy praktycznie wszystkich kierujących, w tym mnie. Będę zadowolony, jeśli pointa rysunku przypomni się jakiemuś kierowcy, kiedy będzie chciał grzebać w telefonie, bo coś jest „niecierpiące zwłoki”. To nie jest sprawa życia i śmierci. A właściwie to właśnie jest – mówi Andrzej Rysuje.

– Biorę udział w kampanii, bo jest potrzebna. Każdy i każda z nas może zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych osób, nie korzystając z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Dla mnie to właśnie znaczy cieszyć się życiem – dbać o to, żeby trwało jak najdłużej i pamiętać o innych – wyjaśnia Marta Frej, malarka i ilustratorka.

– Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od każdego z nas z osobna. Chętnie biorę udział w akcji Jazda bez czytanki, bo sprawa odpowiedzialnego zachowania za kierownicą powinna leżeć nam na sercu. Nie dajmy się kierować telefonowi, to my trzymamy kierownicę – apeluje Magda Danaj, ilustratorka, autorka Porysunków.

Akcja obejmująca radio, internet oraz media społecznościowe potrwa do końca lutego. Posłuchać, jak nie czyta Krystyna Czubówna i zobaczyć, jak temat kampanii widzą rysownicy i rysowniczki, można na stronie www.jazdabezczytanki.pl

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C