Grupa Bosch osiągnęła w Polsce w 2017 roku obroty w wysokości 5,2 mld złotych, co oznacza 5-procentowy wzrost obrotów w porównaniu do poprzedniego roku.

Rekordowymi inwestycjami, które wpłynęły na wzrost zatrudnienia, uczciliśmy jubileusz 25–lecia naszej działalności w Polsce, udowodniając tym samym, jak strategiczny dla koncernu Bosch jest polski rynek – powiedziała Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce podczas konferencji prasowej w Warszawie.

W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę trzech fabryk, stworzyliśmy własne centrum serwisowe elektronarzędzi, uruchomiliśmy produkcję podzespołów do najnowszych zespołów mocy układu hamowania iBooster 2. Generacji – dodała Krystyna Boczkowska.  W roku 2018 chcemy utrzymać silne tempo wzrostu. W planach mamy budowę kolejnej fabryki AGD, budowę centrum R&D, uruchomienie nowych projektów w fabryce układów hamulcowych. Dynamicznie wchodzimy na rynek z nowymi produktami opartymi na IoT, takimi jak rozwiązania dla Przemysłu 4.0, inteligentne domy i inteligentne miasta.

Aktualnie siłą napędową rozwoju koncernu Bosch jest integracja z internetem, rozwój sztucznej inteligencji oraz nowe wizje mobilności i zmieniające się modele transportu. Bosch jest jedynym przedsiębiorstwem, które integruje świat realny z wirtualnym w tak wielu dziedzinach: oprócz inteligentnej mobilności Bosch oferuje zintegrowane rozwiązania dla produkcji (Przemysł 4.0), dla inteligentnych miast (Smart City) czy dla inteligentnych domów (Smart Home). Koncern realizuje w tej chwili 170 własnych projektów z zakresu IoT, koncentrując się na ważnych globalnych wyzwaniach, takich jak wzrost liczby ludności, urbanizacja i zmiany klimatyczne.

Bosch konsekwentnie inwestuje w rozwój w Polsce

Polska jest strategicznym krajem dla Grupy Bosch, w którym koncern stale zwiększa swoje zaangażowanie poprzez inwestycje i poszukiwanie nowych obszarów wzrostu. W ciągu ostatnich trzech lat Bosch zainwestował w Polsce prawie 1,3 miliarda złotych (300 milionów euro), przy czym w samym 2017 roku inwestycje wyniosły 570 mln złotych. Zostały one przeznaczone m. in. na budowę i dalszy rozwój zakładów produkcyjnych, rozbudowę centrów logistycznych i szkoleniowych, budowę nowego centralnego serwisu elektronarzędzi oraz showroomu AGD. Zakończone zostały budowy 3 fabryk: dwóch fabryk AGD we Wrocławiu oraz fabryki siaAbrasives w Goleniowie.

 

W 2018 roku Grupa Bosch ma w planach szereg dalszych inwestycji. Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego planuje otwarcie centrum logistycznego w Łodzi oraz budowę nowego centrum logistycznego we Wrocławiu. Ponadto, w roku 2018 BSH rozpocznie budowę centrum badań i rozwoju (R&D) w Łodzi. Planowane jest również rozpoczęcie produkcji materiałów ściernych w zakładzie produkcyjnym siaAbrasives w Goleniowie, oraz dalszy rozwój Centrum Kompetencyjnego IT w Warszawie.

Ponad 20-procentowy wzrost zatrudnienia

Na koniec roku 2017 Grupa Bosch zatrudniała w Polsce 6 400 osób, czyli o ponad 20% więcej niż w roku 2016. Od lat firma jest zaliczana do najbardziej cenionych pracodawców w kraju, co potwierdzają liczne tytuły i wysokie miejsca w niezależnych rankingach, przyznawane przedsiębiorstwom o najwyższych standardach w zakresie kultury organizacyjnej, warunków pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Dynamiczny rozwój IT Bosch w Warszawie

Dynamicznie rozwija się Warszawskie Centrum Kompetencyjne IT Bosch, które w ciągu ostatniego roku zatrudniło ponad 100 osób. Aktualnie ponad 200 specjalistów pracuje tutaj nad rozwiązaniami IT unowocześniającymi biznes i produkcję. Należą do nich aplikacje dla Industry 4.0, e-commerce, Cyber Security, oraz aplikacje wspomagające Product Lifecycle Management.

Wzrost we wszystkich obszarach działalności

Należący do dywizji Mobility Solutions dział Części Samochodowych odnotował w 2017 dwucyfrowy wzrost obrotów, powiększając swoje udziały rynkowe. Ważnym elementem strategii działu jest rozwijanie autoryzowanej sieci warsztatów samochodowych działającej m. in. pod markami Bosch Car Service i AutoCrew. Obecnie zrzesza ona ponad 400 autoryzowanych warsztatów i jest największą w Polsce siecią związaną z producentem części zamiennych. Jeszcze dynamiczniej rozwijała się produkcja układów hamulcowych w Fabryce Bosch w Mirkowie k. Wrocławia – w ubiegłym roku sprzedaż wzrosła tam o ponad 70%.

Stabilny wzrost odnotował sektor Consumer Goods, do którego należą BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego oraz dział Elektronarzędzi. W 2017 r. dział Elektronarzędzi uruchomił sprzedaż produktów profesjonalnych (Bosch Blue) w sieciach wielkopowierzchniowych, co spowodowało znaczny wzrost sprzedaży i umocniło pozycję Bosch w Polsce. Natomiast firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego utrzymuje pozycję rynkową, wzmacnia obszar produkcji oraz konsekwentnie realizuje kolejne, znaczące inwestycje w Polsce.