Solaris dostarczy pierwszy w Polsce szkolny autobus elektryczny. Będzie woził dzieci na lekcje w Godzianowie niedaleko Łodzi. Zakup został dofinansowany przez NFOŚiGW.

 

„Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” to projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach którego miejscowości w Polsce otrzymały dofinansowanie zakupu bateryjnych autobusów szkolnych. W wyniku wygranego przetargu zamówienie na budowę elektrycznego gimbusa dla Gminy Godzianów trafiło do Solarisa. Już w październiku tego roku autobus elektryczny zawiezie dzieci do szkoły w Godzianowie. Będzie to pierwszy tego typu pojazd w Polsce.

Szkolne Urbino 12 electric dla Godzianowa zmieści na pokładzie aż 41 młodych pasażerów. Wszystkie siedzenia będą wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Elektryczny pojazd będzie, tradycyjnie dla przewozów szkolnych, pomarańczowy. Na przedniej i tylnej ścianie zostaną umieszczone oświetlone tablice informujące o przewozie dzieci. Ponadto z tyłu autobusu, na dachu zamontowane zostaną pomarańczowe świetlne „koguty”, zapalające się automatycznie, gdy drzwi autobusu będą otwarte.

Zastosowane w „e-gimbusie” baterie Solaris High Energy+ będą mieć łączną pojemność niemal 240 kWh. To rozwiązanie gwarantuje zasięg co najmniej 200 km w każdych warunkach drogowych i klimatycznych. Komfortową, płynną jazdę bez hałasu i gwałtownych wibracji zapewni oś elektryczna z dwoma silnikami elektrycznymi w piastach o mocy 125 kW każdy. Autobus będzie ładowany za pomocą mobilnej ładowarki o mocy 40 kW, która była częścią zamówienia.

Portfel zamówień Solarisa obejmuje w tej chwili blisko 1000 zeroemisyjnych pojazdów, które zakupiły już miasta w 18 państwach. Zakupiony przez Gminę Godzianów autobus szkolny będzie pierwszym elektrycznym pojazdem w dostosowanym do przewozu dzieci i młodzieży szkolnej, jaki zbuduje producent.