Białostoczanie mogą sprawdzić możliwości w pełni elektrycznego autobusu marki „Cristal” firmy LOHR Industrie. „Cristal” o gabarytach zbliżonych do samochodu osobowego może być uzupełnieniem form transportu masowego zapewniając obsługę na ostatnich odcinkach podróży pasażerów i nie tylko, adaptując się zarówno w korkach jak i ciasnych uliczkach. Prezentacja autobusu odbyła się 16 maja 2019 r. na na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Białymstoku przy ulicy Żurawiej 71.

Wśród zaproszonych gości obecni byli Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski konsul honorowy Luxemburga Adam Byglewski, Delegacja francuzka firmu Lohr: Marie-José Navarre , Anna Samsonowa oraz Prezydent Lohr Polska Jean-Francois Seckinger, a także między innymi przedstawiciele Białostockiej Komunikacji Miejskiej, KPK, Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Przedstawicielka francuskiej delegacji firmy LOHR Industrie w nawiązaniu do zaprezentowanego produktu odniosła się do tak istotnych kwestii jak wspieranie rozwijania technologii mających na celu poprawienie jakości naszego powietrza. Marie-José Navarre podsumowała swoje wystąpienie słowami „ W spektrum historycznych działań naszej grupy i jej sukcesów w dziedzinie transportu, Cristal stanowi nowy krok w kierunku przyszłości mobilności. Jest on europejskim produktem, którego strategiczne komponenty wyprodukowane zostały przez dwie polskie firmy Astromal oraz Nordglass””

Z bezpłatnych przejazdów elektrycznym mikrobusem wszyscy białostoczanie mogą korzystać przez dwa dni: w czwartek (16 maja), w godzinach od 15.30 do 20.30, i w piątek (17 maja) w godzinach 12.00 do 17.00 , co 30 minut. Trasa przebiega następującymi ulicami: Legionowa (przystanek: Pałac Branickich) – Al. J. Piłsudskiego – H. Sienkiewicza – I. Malmeda – Lipowa – Św. Rocha -Kardynała St. Wyszyńskiego – Prezydenta R. Kaczorowskiego – Legionowa (przystanek: Pałac Branickich)

W pełni elektryczny, ekonomiczny i cyfrowy „Cristal” o zerowej emisji CO2 oraz gazów cieplarnianych, idealnie wpasowuje się nie tylko w Aleję Piłsudzkiego, ale i w nieużywane dotąd do transportu publicznego ulice takie jak Św. Rocha.

Cristal jest komfortowym, bezpiecznym i w pełni przystosowanym do przewozu osób o zmniejszonej sprawności ruchowej mikrobusem, który nadaje się nie tylko jako środek transportu publicznego, ale i prywatnego. W trybie autobusowym Cristal rozwija maksymalną prędkość 40 km/h, zaś jedna kabina może pomieścić do 22 osób stojących. System umożliwia łączenie od dwóch do czterech pojazdów ze sobą, prowadzonych przez jednego kierowcę znajdującego się w pierwszej kabinie, a także umożliwia elastyczne planowanie tras oraz informację na temat rezerwacji w czasie rzeczywistym dostępnym ze smartfonów. Zainstalowane baterie wystarczają na cały dzień pracy, dając tym samym zasięg rządu ok 120 km.

LOHR to prywatna francuska grupa z siedzibą w Alzacji niedaleko Strasburga. Od ponad 50 lat jest światowym specjalistą w zakresie projektowania, produkcji i marketingu systemów transportu towarów i ludzi. LOHR z roku na rok umacnia swoją pozycję światowego lidera na rynku pojazdów do transportu samochodów, rozwija innowacyjną działalność piggyback i promuje projekty na rzecz zrównoważonej mobilności. Obecnie Lohr Group zatrudnia ponad 2000 pracowników na całym świecie, w tym 120 inżynierów, techników oraz pracowników fabryk w Turcji, Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku.