Przedstawiciele Szczecina oraz firmy Solaris Bus & Coach podpisali 15 września 2020 r. umowę na zakup 8 autobusów bezemisyjnych Urbino 18 electric. Elektrobusy zostaną dostarczone do końca września 2021 roku. Wartość kontraktu to 32 miliony złotych.

 

8 Solarisów Urbino 18 electric zostanie przekazanych do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica. W przegubowych elektrykach zostaną zamontowane baterie Solaris High Power, o pojemności 182 kWh. Są to magazyny energii przystosowane do szybkiego ładowania, idealnie sprawdzają się więc w zmiennym ruchu miejskim. Komfortową, płynną jazdę zapewnia oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy mogą być ładowane na dwa sposoby: za pomocą wtyczki plug-in lub pantografu o mocy do 560 kW, zamontowanego na dachu pojazdu.

Na zdjęciu (od lewej): Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, Adam Milewski, dyrektor sprzedaży w Regionie Północ Solaris Bus&Coach.

– Serdecznie gratuluję miastu tej dojrzałej, długofalowej decyzji. Szczecin dołączy tym samym do zaszczytnego grona blisko 40 polskich miast, które już dziś korzystają z transportu przyszłości. Bezemisyjny transport publiczny nabiera tempa, a kierunek ten po raz kolejny jest wybierany wspólnie z naszą firmą. To dla nas zaszczyt – powiedział Petros Spinaris, wiceprezes Zarządu Solarisa.

W autobusach elektrycznych, które zostaną wyprodukowane dla Szczecina, będzie zwracać uwagę bogate wyposażenie, zwiększające nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kierowców oraz podróżujących nimi pasażerów. Autobusy zostaną wyposażone w alkomaty, sprawdzające trzeźwość kierowcy przed uruchomieniem pojazdu. Szczególnym, nowatorskim rozwiązaniem będzie monitoring pokładowy zintegrowany z siecią miejską. Ponadto szczecińskie elektryki będzie wyróżniało wyposażenie w panel fotowoltaiczny, zamontowany na dachu pojazdu. Będzie stanowił dodatkowe źródło zasilania systemu informacji pasażerskiej. Komfortową podróż zapewnią klimatyzacja całopojazdowa, ogrzewanie elektryczne i dostęp do pokładowego wifi.

Dodatkowo przeznaczone dla Szczecina Urbino 18 electric zostaną wyposażone w oprogramowanie eSConnect. Jest to autorski system zarządzania flotą autobusów zaprojektowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów firmy Solaris. eSConnect umożliwia optymalne wykorzystanie i serwisowanie auotbusów, a wśród wielu funkcja ma m.in. monitorowanie floty autobusów i ich parametrów technicznych w czasie rzeczywistym.

Współpraca Szczecina z Solarisem sięga roku 2004. W okresie 16 lat producent dostarczył tam ponad 150 autobusów o długości 10, 12 i 18 metrów, zarówno z silnikami spalinowymi, jak i napędem hybrydowym. Najnowsze zamówienie jest pierwszym dotyczącym autobusów elektrycznych.